| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Czy zbliża się koniec Rodziny na Swoim?

Czy zbliża się koniec Rodziny na Swoim?

Już we wrześniu do kredytu mieszkaniowego z rządowymi dopłatami przestaną kwalifikować się małżeństwa, które przekroczyły 35 rok życia. Kto skorzysta, a kto straci na nowych zasadach przyznawania dofinansowania? Eksperci przestrzegają, że o mieszkanie w „Rodzinie na Swoim” będzie bardzo trudno.

Od 31 sierpnia wejdą w życie zmiany w programie Rodzina na Swoim. Zostało, więc, jeszcze kilka dni na skorzystanie z kredytu z dopłatą na starych, korzystniejszych zasadach. Decydująca jest, bowiem, data złożenia wniosku o kredyt. Te kilka dni to zarazem ostatnia szansa na preferencyjny kredyt dla małżeństw, w których zarówno mąż, jak i żona przekroczyli już 35 rok życia. Później ich miejsce w programie zajmą single, czyli osoby młode, niepozostające w związkach małżeńskich.

Z obserwacji doradców nieruchomościowych wynika, że obecnie w pośpiechu składają wnioski małżeństwa, które chcą zdążyć uzyskać preferencyjny kredyt na starych zasadach. Po wejściu w życie nowych regulacji znacznie zmniejszy się zasób mieszkań, spełniających wymagania Rodziny na Swoim. Aż o 42% spadnie limit ceny nieruchomości z rynku wtórnego i o 28% z rynku pierwotnego. Za kilka dni wiele mieszkań stanie się zbyt drogich, aby można było kupić je za kredyt z dopłatą. Nowe wymagania spełnią przede wszystkim nieruchomości w mało atrakcyjnych lokalizacjach i nadające się do remontu.

Przeczytaj także: Czy likwidacja spreadów walutowych pozwoli obniżyć raty?

To ostatni dzwonek na to, aby małżonkowie, którzy osiągnęli już 35 rok życia, mogli zaciągnąć kredyt z rządową dopłatą. Od września ich miejsca zajmą osoby w stanie wolnym.

W czasie, gdy rodziny próbują wykorzystać ostatni moment na uczestnictwo w programie ze starych zasad, single już wypytują doradców o ofertę dla osób, niepozostających w związku małżeńskim. Dla nich zmiany są jak najbardziej korzystne. Nareszcie będą mogli otrzymać preferencyjny kredyt. W ich przypadku dopłaty będą jednak mniejsze od tych, jakie otrzymują rodziny.

Polecamy serwis: Inwestycje

Powierzchnia mieszkania „singla na swoim” nie może przekroczyć 50 m². Rodziny mogą natomiast za preferencyjny kredyt kupić nawet 75-metrowe mieszkanie lub 140-metrowy dom. Niższa jest również maksymalna powierzchnia, do której stosowane mogą być dopłaty. Singiel otrzyma ją jedynie do m². Jeśli więc kupi 50-metrowe mieszkanie, to od pozostałych 20 m² musi płacić całe odsetki. Małżeństwa dostają natomiast dopłatę do 50 m² mieszkania lub 70 m² w przypadku domu.

Czytaj także

Ekspert:

Jarosław Sadowski

Analityk Expandera, ekspert w dziedzinie produktów bankowych i funduszy inwestycyjnych.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Limity cen zostaną obniżone, a to spowoduje, że wiele nieruchomości przestanie kwalifikować się do programu „Rodzina na Swoim”.
Limity cen zostaną obniżone, a to spowoduje, że wiele nieruchomości przestanie kwalifikować się do programu „Rodzina na Swoim”.

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maria Sieńko

Nowe Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »