Gdzie program Rodzina na Swoim cieszy się największym powodzeniem?
REKLAMA
REKLAMA
Podobnie jak w poprzednich latach, najwięcej kredytów preferencyjnych udzielanych jest na zakup nieruchomości na rynku wtórnym (56,1 proc.). Rynek pierwotny to ilościowo 24,9 proc., a na budowę domu nie jest nawet przeznaczany co piąty kredyt (19 proc.). Wartościowo niższy udział w RnS posiada rynek wtórny (30,7 proc.), a wyższy – pierwotny (49,8 proc.).
REKLAMA
Sytuacja ta diametralnie inaczej wygląda jednak w rozbiciu na miasta i obszary poza nimi. W miastach na budowę domów przeznacza się 1,8 proc. kredytów, poza nimi zaś odsetek ten wynosi 28 proc. Wynika to w głównej mierze z kosztu zakupu ziemi pod budowę. Sprawia on, że w miastach inwestycja często nie mieści się w limitach, kwalifikujących ją do preferencyjnego kredytu.
Dowiedz się także: Co dalej z Rodziną na Swoim?
REKLAMA
W skali całego kraju 65,8 proc. kredytów z dopłatami udzielanych jest w obszarach poza miastami wojewódzkimi. W omawianym okresie najwięcej kredytów zaciągnięto w województwach mazowieckim (2542) i śląskim (2451). Wśród miast prym wiodą Warszawa (2233) i Kraków (998). Zatem łącznie mieszkańcy woj. mazowieckiego i Warszawy otrzymali w I półroczu 2011 roku 4775 kredytów z rządowymi dopłatami. To 17,4 proc. wszystkich kredytów RnS.
Najmniej beneficjentów było w Opolu (136) i Katowicach (190), a w skali województw, najrzadziej z dopłat korzystają mieszkańcy woj. opolskiego (136) i podlaskiego (270). Łącznie na Opolszczyznę trafiło mniej niż 1,8 proc. kredytów z dopłatami.
Polecamy serwis: Lokaty
Tak duże zróżnicowanie pomiędzy poszczególnymi regionami wynika głównie z różnej dostępności kredytów w ramach RnS w poszczególnych miastach i województwach, co jest efektem zasad kwalifikacji do programu. Cena konkretnej nieruchomości musi być niższa od limitu w danym województwie lub mieście. Limity w różnym stopniu oddają rzeczywistość danego rynku i stąd w jednym mieście kredyt z dopłatami można dostać na prawie każde mieszkanie, a w innym tylko na takie, które jest położone w najmniej atrakcyjnych dzielnicach.
Os stycznia do czerwca 2011 roku ponad 70 proc. beneficjentów programu miało 25-34 lata. Nie brakuje też osób w innym wieku, które korzystają z rządowych dopłat. W pierwszym półroczu 2011 roku kredyt Rodzina na Swoim zaciągnęły 4 osoby w wieku 19 lat lub mniej oraz sześć osób 70-letnich lub starszych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.