reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Bank > Czy bank zabezpieczy się na udziałach w nieruchomości?

Czy bank zabezpieczy się na udziałach w nieruchomości?

Zwykle właścicielem nieruchomości jest jedna osoba bądź małżonkowie na podstawie wspólnoty majątkowej. Bywa jednak, że w drodze wykonania spadku, darowizny czy kupna nieruchomości wraz z inną osobą dochodzi do powstania współwłasności w częściach ułamkowych. Co w sytuacji, gdy jeden ze współwłaścicieli będzie chciał zaciągnąć kredyt zabezpieczony na nieruchomości?

Każdemu ze współwłaścicieli przysługuje to samo prawo, którego zakres może być różny ze względu na wielkości udziałów. Do rozporządzania rzeczą wspólną jako całością, a więc przede wszystkim do jej sprzedaży oraz do czynności przekraczających zakres tzw. zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. Czynność prawna, przekraczająca zwykły zarząd, której dokonano bez ich zgody, jest nieważna. Natomiast czynności zwykłego zarządu wymagają tylko akceptacji większości. Jednakże każdy współwłaściciel może bez zgody pozostałych dysponować swoim udziałem – sprzedać go, darować, jak również obciążyć.

Dowiedz się także: Co nabywamy kupując nieruchomość?

Uzyskanie kredytu hipotecznego uzależnione jest od zabezpieczenia się banku na nieruchomości. W przypadku współwłasności nie będzie problemów w sytuacji, gdy bank zabezpieczy się na całej nieruchomości. Niestety dokonać tego można dopiero po zgodzie wszystkich współwłaścicieli, gdyż jest to czynność przekraczająca zwykły zarząd. W tym momencie można napotkać pierwsze problemy, gdyż niejednokrotnie uzyskanie takiej zgody jest wręcz niemożliwe. W takiej warto postarać się o zabezpieczenie na części ułamkowej w nieruchomości. Banki niechętnie jednak przystają na takie rozwiązanie. W razie problemów ze spłatą dana instytucja stanie się współwłaścicielem nieruchomości, której nie będzie mogła spieniężyć. Na dzień dzisiejszy tylko jeden bank na rynku przystanie na taki układ – mBank. Decyzje o udzieleniu bądź odrzuceniu wniosku podejmowane są w nim indywidualnie i zależą od dokładnej analizy sytuacji prawnej nieruchomości.

Polecamy serwis: Kredyty

Innym sposobem na uzyskanie kredytu jest zniesienie współwłasności. Można tego dokonać polubownie przed notariuszem lub orzeczeniem sądowym. Dzięki temu uzyskamy odrębną własność, np. poprzez fizyczny podział nieruchomości między wszystkich współwłaścicieli.

Posiadanie udziałów w nieruchomości często okazuje się kłopotliwe i problematyczne. Dlatego zawsze należy dokładnie zastanowić się przed ich nabyciem i, o ile to możliwe, pozostawać w dobrych stosunkach z innymi udziałowcami.

reklama

Czytaj także

Eksperci:

Jan Bijas

Dyrektor Generalny Salomon Finance

Salomon Finance

doradztwo kredytowe

Krzysztof Kubarski

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Tylko jeden bank skłonny jest przyznać kredyt hipoteczny przy zabezpieczeniu na współudziale w nieruchomości.
Tylko jeden bank skłonny jest przyznać kredyt hipoteczny przy zabezpieczeniu na współudziale w nieruchomości.

INFORLEX Biznes509.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Snochowska

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama