REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy bank zabezpieczy się na udziałach w nieruchomości?

Jan Bijas
Dyrektor Generalny Salomon Finance
 Salomon Finance
doradztwo kredytowe
Krzysztof Kubarski
Ekspert Kredytowy Salomon Finance
Tylko jeden bank skłonny jest przyznać kredyt hipoteczny przy zabezpieczeniu na współudziale w nieruchomości.
Tylko jeden bank skłonny jest przyznać kredyt hipoteczny przy zabezpieczeniu na współudziale w nieruchomości.

REKLAMA

REKLAMA

Zwykle właścicielem nieruchomości jest jedna osoba bądź małżonkowie na podstawie wspólnoty majątkowej. Bywa jednak, że w drodze wykonania spadku, darowizny czy kupna nieruchomości wraz z inną osobą dochodzi do powstania współwłasności w częściach ułamkowych. Co w sytuacji, gdy jeden ze współwłaścicieli będzie chciał zaciągnąć kredyt zabezpieczony na nieruchomości?

Współwłasność

REKLAMA

Każdemu ze współwłaścicieli przysługuje to samo prawo, którego zakres może być różny ze względu na wielkości udziałów. Do rozporządzania rzeczą wspólną jako całością, a więc przede wszystkim do jej sprzedaży oraz do czynności przekraczających zakres tzw. zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. Czynność prawna, przekraczająca zwykły zarząd, której dokonano bez ich zgody, jest nieważna. Natomiast czynności zwykłego zarządu wymagają tylko akceptacji większości. Jednakże każdy współwłaściciel może bez zgody pozostałych dysponować swoim udziałem – sprzedać go, darować, jak również obciążyć.

Dowiedz się także: Co nabywamy kupując nieruchomość?

Współwłasność a kredyt

Uzyskanie kredytu hipotecznego uzależnione jest od zabezpieczenia się banku na nieruchomości. W przypadku współwłasności nie będzie problemów w sytuacji, gdy bank zabezpieczy się na całej nieruchomości. Niestety dokonać tego można dopiero po zgodzie wszystkich współwłaścicieli, gdyż jest to czynność przekraczająca zwykły zarząd. W tym momencie można napotkać pierwsze problemy, gdyż niejednokrotnie uzyskanie takiej zgody jest wręcz niemożliwe. W takiej warto postarać się o zabezpieczenie na części ułamkowej w nieruchomości. Banki niechętnie jednak przystają na takie rozwiązanie. W razie problemów ze spłatą dana instytucja stanie się współwłaścicielem nieruchomości, której nie będzie mogła spieniężyć. Na dzień dzisiejszy tylko jeden bank na rynku przystanie na taki układ – mBank. Decyzje o udzieleniu bądź odrzuceniu wniosku podejmowane są w nim indywidualnie i zależą od dokładnej analizy sytuacji prawnej nieruchomości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Kredyty

REKLAMA

Innym sposobem na uzyskanie kredytu jest zniesienie współwłasności. Można tego dokonać polubownie przed notariuszem lub orzeczeniem sądowym. Dzięki temu uzyskamy odrębną własność, np. poprzez fizyczny podział nieruchomości między wszystkich współwłaścicieli.

Posiadanie udziałów w nieruchomości często okazuje się kłopotliwe i problematyczne. Dlatego zawsze należy dokładnie zastanowić się przed ich nabyciem i, o ile to możliwe, pozostawać w dobrych stosunkach z innymi udziałowcami.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

REKLAMA

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

REKLAMA