| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Co nabywamy kupując nieruchomość?

Co nabywamy kupując nieruchomość?

Często używa się sformułowania „kupiłem mieszkanie” czy „kupiłem dom”. Mało kto zastanawia się jednak, co tak naprawdę nabył i jakie prawne ograniczenia łącza się z tym.

Przedmiotem transakcji kupna-sprzedaży jest prawo, przysługujące drugiej stronie. Przy nabyciu nieruchomości jest to najczęściej prawo własności, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub użytkowanie wieczyste. Rzadziej występują inne formy prawne, jak np. „nabycie” prawa do mieszkania z TBS.

Własność jest najszerszym prawem rzeczowym, pozwalającym właścicielowi korzystać z rzeczy i rozporządzać nimi z wyłączeniem innych osób. Kupując mieszkanie z prawem własności, będziemy posiadali najsilniejsze prawo, którego ochronę gwarantuje nam kodeks cywilny.

W kategorii praw rzeczowych spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu funkcjonuje jako ograniczone prawo rzeczowe. Nie można więc powiedzieć, że zapewnia własność. Jest tylko niepełnym prawem majątkowym. Posiadacz tego prawa to nikt inny jak władający, natomiast fizycznie właścicielem pozostaje spółdzielnia. W przypadku założenia księgi wieczystej dla spółdzielczych własnościowych mieszkań, w dziale I znajdzie się informacja, że to spółdzielnia jest właścicielem nieruchomości. Zdarzają się sytuacje, kiedy korzystanie z mieszkania jest uzależnione od decyzji spółdzielni. Przykład stanowi prowadzenie działalności gospodarczej w nieruchomości, na którą niezbędne jest uzyskanie zgody ze spółdzielni. Nie podlega więc dyskusji, iż tylko pełna własność lokalu daje gwarancję stuprocentowej swobody w dysponowaniu nią.

Dowiedz się także: Jakich mieszkań i domów Polacy najczęściej szukają w Internecie?

Użytkowanie wieczyste to kolejne prawo do nieruchomości, jakie możemy nabyć. Jest to prawna forma udostępniania nieruchomości publicznych, które stanowią własność podmiotów publicznoprawnych – gminy, powiatu, województwa, Skarbu Państwa. Prawo to przysługuje na względnie długi, ale określony czas. Najczęściej jest to 99 lat, zdarza się jednak, że okres ten jest krótszy i wynosi np. 40 lat. Celem uzyskania zezwolenia na użytkowanie wieczyste jest zagospodarowanie nieruchomości i korzystanie z niej z wyłączeniem innych osób.

W przypadku ustanowienia użytkowania wieczystego właściciel nieruchomości nadal pozostaje jej posiadaczem, natomiast użytkownik wieczysty uzyskuje prawo do korzystania z gruntu. Jest to prawo zbywalne i dziedziczne. Użytkownik wieczysty włada daną nieruchomością podobnie, jak właściciel. Może swobodnie dysponować swoim prawem, czyli sprzedać je, obciążać, darować lub zapisać w testamencie. Podlega ono również egzekucji.

Polecamy serwis: Lokaty

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ceret Grzywaczewska

Ceret Grzywaczewska Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska z siedzibą w Łodzi od ponad 25 lat świadczy usługi prawne na rzecz przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »