| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Ile pieniędzy trzeba dopłacić przy zamianie mieszkania na dwa mniejsze?

Ile pieniędzy trzeba dopłacić przy zamianie mieszkania na dwa mniejsze?

Zamiana trzypokojowego mieszkania w dużym mieście na dwa mniejsze to kosztowny interes. Trzeba do niego dopłacić średnio 130 tys. zł, chyba że wybierzemy lokal o niższym standardzie lub w gorszej lokalizacji. Odpowiednie wyrzeczenia mogą pozwolić zaoszczędzić nawet 340 tys. zł.

W życiu każdego młodego człowieka przychodzi dzień, w którym podejmuje on decyzję o wyprowadzce z „rodzinnego gniazda”. Bez wątpienia Nowy Rok jest ku temu dobrym pretekstem. Takie noworoczne postanowienie natrafia niestety na mur realiów rynkowych, w których niewielu szczęśliwców w młodym wieku stać na zakup mieszkania lub zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Rozwiązaniem może być wsparcie rodziców, którzy po wyprowadzce dziecka mogą być skłonni do zamieszkania w mniejszym lokalu. Przy zamianie mieszkania zyskają oni wolne środki, dzięki którym będą mogli pomóc swoim pociechom w zakupie własnego M. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, jakie koszty wiązałyby się z zamianą mieszkania trzypokojowego na jedno dwupokojowe i kawalerkę. Pod uwagę wzięte zostały ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym, ponieważ nie trzeba czekać na zakończenie ich budowy, z czym może łączyć się zakup na rynku pierwotnym.

Home Broker zbadał warunki zamiany na 5 rynkach, gdzie zamiana M3 na M2 i M1 kosztowałoby ponad 136 tys. zł. Najtaniej byłoby w Trójmieście, gdzie przeciętna cena ofertowa mieszkania trzypokojowego opiewa na 435 tys. zł. Aby kupić kawalerkę, należałoby posiadać około 226 tys. zł, a na M2 – 329 tys. zł. Dodatkowo trzeba doliczyć koszty transakcyjne w wysokości blisko 17 tys. zł. Składają się na nie:

1) podatek od czynności cywilnoprawnych (2% wartości kupowanej nieruchomości),
2) taksa notarialna (wysokość zależna od wartości nieruchomości, np. 1931,1zł przy mieszkaniu za 200 tys. zł, i 2915,1 przy lokalu dwukrotnie droższym),
3) wypisy z aktu notarialnego (dla jednej nieruchomości 5 sztuk po 10 stron to koszt rzędu 369 zł),
4) wpisy właścicieli do ksiąg wieczystych nowych lokali (200zł za sztukę).

Koszty te byłyby znacznie niższe w przypadku zakupu mieszkania na rynku pierwotnym. Nabywca nie opłaca wtedy podatku od czynności cywilnoprawnych. Warto też dodać, że zaciągnięcie kredytu hipotecznego na brakującą kwotę łączyłoby się z potrzebą poniesienia dodatkowych kosztów, które oszacować można na około 2,5 tys. zł przy kredycie na 100 tys. zł.

Dowiedz się także: Dlaczego banki pożyczają nam więcej pieniędzy na mieszkania?

Najdroższa zamiana miałaby oczywiście miejsce w Warszawie, gdzie poziom cen jest relatywnie najwyższy. Wyniosłaby ona średnio 183 tys. zł. Przeciętna cena ofertowa trzypokojowego mieszkania opiewa w stolicy na 658 tys. zł. Aby kupić kawalerkę, należałoby posiadać około 338 tys. zł, a na M2 - 479 tys. zł. Dodatkowo trzeba doliczyć koszty transakcyjne w wysokości blisko 23 tys. zł.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »