Kategorie

Ile pieniędzy trzeba dopłacić przy zamianie mieszkania na dwa mniejsze?

Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
Przy zamianie mieszkania, wybierając gorszą dzielnicę, można zyskać dodatkowy metraż.
Przy zamianie mieszkania, wybierając gorszą dzielnicę, można zyskać dodatkowy metraż.
Zamiana trzypokojowego mieszkania w dużym mieście na dwa mniejsze to kosztowny interes. Trzeba do niego dopłacić średnio 130 tys. zł, chyba że wybierzemy lokal o niższym standardzie lub w gorszej lokalizacji. Odpowiednie wyrzeczenia mogą pozwolić zaoszczędzić nawet 340 tys. zł.

W życiu każdego młodego człowieka przychodzi dzień, w którym podejmuje on decyzję o wyprowadzce z „rodzinnego gniazda”. Bez wątpienia Nowy Rok jest ku temu dobrym pretekstem. Takie noworoczne postanowienie natrafia niestety na mur realiów rynkowych, w których niewielu szczęśliwców w młodym wieku stać na zakup mieszkania lub zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Rozwiązaniem może być wsparcie rodziców, którzy po wyprowadzce dziecka mogą być skłonni do zamieszkania w mniejszym lokalu. Przy zamianie mieszkania zyskają oni wolne środki, dzięki którym będą mogli pomóc swoim pociechom w zakupie własnego M. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, jakie koszty wiązałyby się z zamianą mieszkania trzypokojowego na jedno dwupokojowe i kawalerkę. Pod uwagę wzięte zostały ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym, ponieważ nie trzeba czekać na zakończenie ich budowy, z czym może łączyć się zakup na rynku pierwotnym.

Zabraknie 40% przy zamianie większego na mniejsze

Home Broker zbadał warunki zamiany na 5 rynkach, gdzie zamiana M3 na M2 i M1 kosztowałoby ponad 136 tys. zł. Najtaniej byłoby w Trójmieście, gdzie przeciętna cena ofertowa mieszkania trzypokojowego opiewa na 435 tys. zł. Aby kupić kawalerkę, należałoby posiadać około 226 tys. zł, a na M2 – 329 tys. zł. Dodatkowo trzeba doliczyć koszty transakcyjne w wysokości blisko 17 tys. zł. Składają się na nie:

1) podatek od czynności cywilnoprawnych (2% wartości kupowanej nieruchomości),
2) taksa notarialna (wysokość zależna od wartości nieruchomości, np. 1931,1zł przy mieszkaniu za 200 tys. zł, i 2915,1 przy lokalu dwukrotnie droższym),
3) wypisy z aktu notarialnego (dla jednej nieruchomości 5 sztuk po 10 stron to koszt rzędu 369 zł),
4) wpisy właścicieli do ksiąg wieczystych nowych lokali (200zł za sztukę).

Koszty te byłyby znacznie niższe w przypadku zakupu mieszkania na rynku pierwotnym. Nabywca nie opłaca wtedy podatku od czynności cywilnoprawnych. Warto też dodać, że zaciągnięcie kredytu hipotecznego na brakującą kwotę łączyłoby się z potrzebą poniesienia dodatkowych kosztów, które oszacować można na około 2,5 tys. zł przy kredycie na 100 tys. zł.

Dowiedz się także: Dlaczego banki pożyczają nam więcej pieniędzy na mieszkania?

Najdroższa zamiana miałaby oczywiście miejsce w Warszawie, gdzie poziom cen jest relatywnie najwyższy. Wyniosłaby ona średnio 183 tys. zł. Przeciętna cena ofertowa trzypokojowego mieszkania opiewa w stolicy na 658 tys. zł. Aby kupić kawalerkę, należałoby posiadać około 338 tys. zł, a na M2 - 479 tys. zł. Dodatkowo trzeba doliczyć koszty transakcyjne w wysokości blisko 23 tys. zł.

Przyrost pokojów nie jest taki samo co przyrost metrów

Wyżej wspomniane dopłaty do zamiany wynikają z faktu, że cena metra kwadratowego małego mieszkania jest wyższa od ceny dużego lokalu, ale łączna powierzchnia M1 i M2 jest większa niż powierzchnia M3. W czterech badanych miastach kawalerka ma powierzchnię przeszło 35 m kw., w przypadku lokali dwupokojowych jest to 50 m kw. Z drugiej strony przeciętne M3 ma blisko 70 m kw., a więc ponad 15 m kw. mniej niż suma powierzchni M1 i M2.

Trzy pokoje warte tyle co dwie kawalerki

Mniej realną, acz alternatywną formą zamiany mieszkania trzypokojowego na mniejsze jest zakup dwóch kawalerek. W takim wypadku w Warszawie, Trójmieście i Poznaniu przeciętna dopłata nie przekroczyłaby znacznie 30 tys. zł. Większym budżetem musieliby dysponować mieszkańcy Krakowa i Wrocławia, gdzie taka operacja kosztowałaby odpowiednio 54 i 71 tys. zł, już po uwzględnieniu kosztów transakcyjnych.

Przeprowadzka w cenie samochodu

Aby ograniczyć koszty zamiany M3 na M1 i M2 dobrym rozwiązaniem może okazać się przeprowadzka do tańszej dzielnicy. Każda z dzielnic ma jednak specyficzną strukturę zabudowy. Aby więc ograniczyć wpływ różnych standardów budownictwa na wynik, do porównań wybrano tylko jeden segment rynku, mieszkania wybudowane w ostatniej dekadzie.

W Poznaniu zamiana mieszkania trzypokojowego na dwa mniejsze mogłaby przynieść 24 tys. zł wolnych środków. Kwota ta byłaby zbliżona do ceny podstawowej wersji nowego Citroena C1, Fiata Pandy i Hyundaia i10. Klucz stanowi przeprowadzka ze ścisłego Centrum miasta do kawalerki i mieszkania dwupokojowego na Jeżycach. Przeciętna cena ofertowa mieszkania trzypokojowego w centrum w Poznaniu opiewa na 597 tys. zł. Aby kupić kawalerkę i M2 na Jeżycach, należałoby posiadać około 556 tys. zł. Dodatkowo trzeba uwzględnić koszty transakcyjne w wysokości blisko 17 tys. zł.

W Warszawie zamiana mieszkania trzypokojowego na dwa mniejsze mogłaby przynieść 15 tys. zł wolnych środków. Kluczem do tego byłaby jednak przeprowadzka z M3 na Mokotowie do kawalerki i mieszkania dwupokojowego na Ursynowie. Przeciętna cena ofertowa mieszkania trzypokojowego na Mokotowie przekracza 1 mln zł. Aby kupić kawalerkę i M2 na Ursynowie, należałoby posiadać 961 tys. zł. Dodatkowo trzeba uwzględnić koszty transakcyjne w wysokości blisko 27 tys. zł.

We Wrocławiu zamiana mieszkania trzypokojowego na dwa mniejsze mogłaby kosztować 25 tys. zł. Kluczem do tego byłaby przeprowadzka z M3 w dzielnicy Krzyki do kawalerki i mieszkania dwupokojowego w dzielnicy Fabryczna. Przeciętna cena ofertowa mieszkania trzypokojowego na Krzykach opiewa we Wrocławiu na blisko 563 tys. zł. Aby kupić kawalerkę i M2 w Fabrycznej, należałoby zapłacić 570 tys. zł. Dodatkowo trzeba uwzględnić koszty transakcyjne w wysokości blisko 17 tys. zł.

Najdroższa zamiana nastąpiłaby w Krakowie. Aby kupić M2 i kawalerkę w dzielnicy Dębniki w Krakowie trzeba by było dołożyć 55 tys. zł do wartości lokalu trzypokojowego na Krowodrzy. Przeciętna cena ofertowa mieszkania trzypokojowego na terenie Krowodrzy w stolicy województwa Małopolskiego wynosi 632 tys. zł. Aby kupić kawalerkę i M2 na terenie Dębników należałoby zapłacić 668 tys. zł. Koszt podwyższają też opłaty około transakcyjne, które można oszacować na blisko 20 tys. zł.

Polecamy serwis: Inwestycje

Trzy kawalerki za trzy pokoje

Kolejnym rozwiązaniem na zamianę M3 na M1 i M2 jest przeprowadzka z nowego budownictwa do bloku z wielkiej płyty. W większości przypadków taka operacja, nawet po potrąceniu kosztów transakcyjnych, pozwoli osiągnąć wolną gotówkę lub po prostu zakupić większą liczbę mieszkań. Do porównań został przyjęty tylko jeden rynek na terenie wybranej dzielnicy. Trzy pokoje w nowym budownictwie zostałyby zamienione na kawalerkę i M2 w wielkiej płycie.

Na warszawskim Mokotowie taka operacja mogłaby przynieść aż 340 tys. zł wolnych środków. Kwota ta wystarczyłaby na zakup dodatkowej kawalerki w budynku z wielkiej płyty. Mogłaby ona generować comiesięczne dochody z wynajmu. Przeciętna cena ofertowa mieszkania trzypokojowego, wybudowanego na Mokotowie, po 2000 roku opiewa na ponad 1 mln zł. Aby kupić w tej samej dzielnicy kawalerkę i M2 w budynku z wielkiej płyty, wystarczyłoby posiadać około 643 tys. zł. Dodatkowo trzeba uwzględnić koszty transakcyjne w wysokości blisko 19 tys. zł.

Niemałą kwotą dysponowałaby też rodzina z Krakowa, która na terenie Krowodrzy chciałaby dokonać zamiany M3 w nowym budynku na M1 i M2 w wielkiej płycie. Przeciętna cena ofertowa mieszkania trzypokojowego, wybudowanego na terenie Krowodrzy po 2000 roku w stolicy województwa Małopolskiego wynosi 563 tys. zł. Aby stać się właścicielem kawalerki i M2 w budynku z wielkiej płyty, należałoby zapłacić 443 tys. zł. I tu nie można zapomnieć o kosztach transakcyjnych w wysokości blisko 14 tys. zł.

Najmniej wolnych środków, bo 50 tys. zł, powyższa operacja dałaby rodzinie, chcącej zamienić M3 na M1 i M2 na Wrocławskich Krzykach. Przeciętna cena ofertowa mieszkania trzypokojowego na Krzykach opiewa we Wrocławiu na blisko 563 tys. zł. Aby kupić kawalerkę i M2, trzeba posiadać 497 tys. zł. Dodatkowo należy też doliczyć koszty transakcyjne w wysokości blisko 15 tys. zł. Na koniec warto zauważyć, że wszystkie powyższe obliczenia są jedynie szacunkowe, a każdy przypadek powinno się rozważać indywidualnie.

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszej oferty
Webinarium: SLIM VAT 2 – Ulga na złe długi + Certyfikat gwarantowany
Webinarium: SLIM VAT 2 – Ulga na złe długi + Certyfikat gwarantowany
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  25 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Mój Prąd 3.0 - kończy się budżet, trzeba się spieszyć ze składaniem wniosku

  Mój Prąd 3.0. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informuje, że kończy się budżet tegorocznej, trzeciej już edycji programu „Mój Prąd”, który wynosi 534 mln zł. Ta kwota alokacji wystarczy na dofinansowanie maksymalnie 178 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych, a zostało już złożonych ponad 162 tys. wniosków. Osoby chcące skorzystać z dotacji powinny spieszyć się ze złożeniem dokumentów. Już pod koniec września br. nabór może zostać zamknięty z powodu braku środków.

  Gaz SF6 tysiące razy bardziej szkodliwy niż CO2 wciąż stosowany w przemyśle

  Gaz fluorowy (sześciofluorek siarki, SF6) znajduje się na szczycie listy najbardziej szkodliwych gazów o globalnym potencjale cieplarnianym, z wynikiem 23,5 tys. razy wyższym niż CO2. Siedem lat temu Unia Europejska zakazała jego stosowania w produkcji m.in. butów sportowych czy opon samochodowych. Wciąż jednak jest wykorzystywany na dużą skalę w przemyśle. W efekcie jego stężenie w atmosferze w ciągu ostatnich dwudziestu lat wzrosło ponad dwukrotnie (w tym samym czasie ilość CO2 wzrosła o 11%). Komisja Europejska dokonuje obecnie przeglądu rozporządzenia – decyzję o całkowitym zakazie stosowania SF6 odroczyła do września br. Eksperci Eaton ostrzegają, że UE nie osiągnie neutralności klimatycznej bez rozwiązania tego problemu.

  Prototypy samochodów PRL: rewolucyjne i nieodżałowane

  Prototypy samochodów PRL, czyli historia opowiadająca o tym, jak kreatywni byli inżynierowie w czasach Polsku Ludowej. Oto 5 ciekawych konstrukcji.

  Wypłata zaliczek płatności bezpośrednich i niektórych działań obszarowych PROW

  Wypłata zaliczek płatności bezpośrednich i niektórych działań obszarowych PROW. W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, rolnicy mogą liczyć na wcześniejsze otrzymanie środków w ramach zaliczek na poczet corocznych dopłat bezpośrednich oraz działań obszarowych PROW - informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

  Cyfrowa odporność firmy - skąd wziąć szczepionkę?

  Cyfrowa odporność firmy - jak ją uzyskać? Skąd wziąć "szczepionkę"? Oto 7 najważniejszych warunków odporności cyfrowej firmy.

  Jak przygotować firmę na rewolucyjną transformację ZUS? [Webinarium 29 września]

  29 września 2021 r. odbędzie się bezpłatne webinarium „Jak przygotować firmę na rewolucyjną transformację ZUS?”, podczas którego eksperci Fiabilis Consulting Group kompleksowo przedstawią nowe regulacje dotyczące ubezpieczeń społecznych i rozliczeń z ZUS. W trakcie webinarium omówione zostaną m.in. obecne i nadchodzące regulacje w kwestiach takich jak: nowe istotne terminy rozliczeń dla płatników składek, zasiłek chorobowy, składka wypadkowa czy postępowania kontrolne prowadzone przez ZUS. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  Mitsubishi Eclipse Cross plug-in: test Outlandera coupe na prąd

  Mitsubishi Eclipse Cross plug-in pożycza świetnie znany napęd hybrydowy w Outlandera i łączy go z dużo ciekawszą stylizacją. Co z tego wyszło?

  Ładowarka USB-C standardem w całej UE

  Ładowarka USB-C standardem w UE. 23 września 2021 r. Komisja Europejska zaproponowała przepisy, które mają ustalić jeden standard portu ładowania i technologii szybkiego ładowania. USB-C ma być standardowym portem wszystkich smartfonów, tabletów, aparatów fotograficznych, słuchawek, przenośnych głośników i konsoli do gier wideo. Ponadto Komisja proponuje rozdzielenie sprzedaży ładowarek od sprzedaży urządzeń elektronicznych.

  Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy?

  Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy? To jedna z wątpliwości, którą mogą mieć kierowcy na drogach wielopasmowych. Rozwiejmy ją.

  Używane pickupy do 50 tys. Oto nasza lista

  Używane pickupy do 50 tys. zł? Na naszej liście pojawia się trzech mocnych graczy. I co ciekawe, jeden z nich nie pochodzi ze Stanów!

  Jak używać sprzęgła przy hamowaniu?

  Jak używać sprzęgła przy hamowaniu? To pytanie, które często zadają sobie nie tylko kursanci... Właśnie dlatego warto poznać odpowiedź na nie.

  Kredyty mieszkaniowe - ponad 8 mld udzielonych kredytów w sierpniu

  Wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w sierpniu była rekordowa, przekroczyła 8,1 mld zł, a miesiąc przyniósł kontynuację hossy w kredytach wysokokwotowych. Jakość portfela kredytów mieszkaniowych w pandemii poprawiła się - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej przekazanej PAP Biznes.

  Finansowanie programów mieszkaniowych - projekt zmian

  Finansowanie programów mieszkaniowych. Ułatwienie procesu wydatkowania środków publicznych i planowania inwestycji – to tylko niektóre zmiany, które zakłada projekt skierowany 16 września 2021 r. do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Wśród proponowanych zmian jest także likwidacja barier dotyczących angażowania wkładu własnego przez inwestora oraz wymogu całościowego udziału gminy w TBS lub SIM w przypadku remontu pustostanów w rządowym programie wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego, finansowanego z Funduszu Dopłat.

  Jakie auto używane kupić? Te sprzedają się najszybciej i najdłużej

  Jakie auto używane kupić? To ważne pytanie. Dziś przygotowaliśmy listę tych modeli, które najdłużej i najkrócej czekają na nowego właściciela.

  Nowy SUV Lexusa, czyli marka sklonuje Yarisa Cross

  Nowy SUV Lexusa? Tak, wszystko wskazuje na to, że Japończycy rozbudują gamę aut ze zwiększonym prześwitem. Auto ma bazować na Yarisie Cross.

  Z jakim zyskiem można zainwestować 1 mln zł na rynku nieruchomości

  Rynek nieruchomości. Inwestowanie w działki pod budowę mieszkań daje wyższą stopę zwrotu z inwestycji niż kupowanie mieszkania na wynajem.

  Projekty domów do 70 m2 - konkurs architektoniczny (wnioski do 29 września)

  Projekty domów do 70 m2. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego zapraszają do wzięcia udziału w konkursie architektonicznym na projekty domów do 70 m2 (powierzchni zabudowy), które będą udostępnione wszystkim zainteresowanym do wykorzystania przy zaspokajaniu własnych potrzeb mieszkaniowych. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać 29 września 2021 r. 17 września 2021 r. Sejm uchwalił ustawę nowelizującą Prawo budowlane i ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadzającą ułatwienia administracyjne w budowaniu małych domów jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2.

  Gdzie nie wolno budować domów?

  Gdzie nie wolno budować domów? Polacy chcą budować domy. Jednym przepisy to umożliwiają, a innym utrudniają.

  Audi e-tron GT RS: Batman ma nowe auto. Przetestowałem je i ja!

  Audi e-tron GT RS wygląda jak samochód Batmana, jest szybki jak myśliwiec i lubi ciasne zakręty jak francuski pociąg TGV. Coś tu jednak nie pasuje.

  Konwent Ochrony Danych i Informacji – 6-7 października. RODO – naruszenia, decyzje, kary

  W tym roku czeka nas jubileuszowa 10. edycja Konwentu Ochrony Danych i Informacji. Obejmie aż dwa dni spotkań: 6 i 7 października. Jak co roku uczestnicy wydarzenia spotkają się z ekspertami ze świata nauki, administracji i biznesu, którzy są specjalistami w dziedzinie ochrony danych i bezpieczeństwa informacji. Tegoroczna edycja Konwentu skupiona będzie wokół tematu naruszeń ochrony danych osobowych, decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych i kar. Poza prelekcjami i znanymi już warsztatami #DataProtectionMixer, uczestnicy wydarzenia będą świadkami debaty komentatorskiej, w której wezmą udział zaproszeni eksperci. Portal infor.pl objął patronat medialny nad tym wydarzeniem.

  Kara za brak OC 2022 rok. Od stycznia nawet 6020 zł!

  Kara za brak OC 2022 rok, czyli od stycznia kierujący, który nie wykupi polisy zapłaci aż o 420 zł więcej. Skąd taka kwota? Winne rosnące wynagrodzenia.

  O ile wzrosną ceny energii?

  Ceny energii. Nie możemy nie widzieć rzeczywistości; trzeba liczyć się ze wzrostami cen energii – przyznała 21 września 2021 r. szefowa departamentu rozwoju rynków i spraw konsumenckich URE Małgorzata Kozak. Oceniła przy tym, iż „podgrzewanie atmosfery” perspektywą wzrostu cen np. o 40 proc. jest obecnie niezasadne.

  Stawki za odholowanie pojazdu w 2022 roku. Ile będą wynosić?

  Stawki za odholowanie pojazdu w 2022 roku po raz kolejny wzrosną. Ile będą wynosić? Za odholowanie auta osobowego zapłacimy... 588 zł!

  Kupowanie opon samochodowych: o czym pamiętać?

  Kupowanie opon samochodowych to zadanie odpowiedzialne. Ogumienie gwarantuje bowiem bezpieczeństwo. O czym pamiętać w czasie wyboru opon?

  Kredyt hipoteczny a spadek wartości mieszkania

  Kredyt hipoteczny a spadek wartości mieszkania. Czym grozi sytuacja, kiedy po wzięciu kredytu mieszkaniowego (hipotecznego) wartość rynkowa mieszkania spadnie? Czy można się zabezpieczyć przed nieprzewidzianymi sytuacjami, które mogą utrudnić spłatę rat kredytu? Wyjaśnia Prezes UOKiK w ramach kampanii „Policz i nie przelicz się”.