REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dlaczego banki pożyczają nam więcej pieniędzy na mieszkania?

Mimo Rekomendacji T w grudniu wzrosła nasza zdolność kredytowa.
Mimo Rekomendacji T w grudniu wzrosła nasza zdolność kredytowa.

REKLAMA

REKLAMA

Rekomendacja T nie zniechęciła banków do pożyczania nam pieniędzy. Paradoksalnie w grudniu, kiedy weszła w życie, nasza zdolność kredytowa wzrosła.

3-osobowa rodzina z dochodami netto 6 tys. zł, zaciągająca kredyt na 30 lat, pożyczająca pieniądze na 90 proc. wartości nieruchomości, nie posiadająca dodatkowych obciążeń kredytowych, pod koniec grudnia mogła średnio pożyczyć w złotych 550,7 tys. zł wobec 509,3 tys. zł w październiku, czyli o 8 proc. więcej. Wydaje się to zaskakujące, szczególnie w świetle Rekomendacji T. Zmiany w kalkulatorach zdolności kredytowej z końca roku są bardziej śmiałe niż te, przeprowadzone jesienią. Wówczas średni, maksymalny kredyt złotowy wzrósł o niecałe 8 tys. zł, co stanowiło 1,5 proc. Z kolei w euro nasza rodzina może pożyczyć już ponad 446 tys. zł, o 46 tys. zł więcej niż ponad dwa miesiące temu. Dostępna kwota kredytu wzrosła o 12 proc. Tymczasem jesienią zdolność kredytowa spadała.

REKLAMA

Brakuje chętnych do zaciągania kredytów 

REKLAMA

Co się więc stało, że pod koniec roku banki zmieniły politykę? W dużym stopniu można to wytłumaczyć rosnącą konkurencją i mniejszym od oczekiwanego zainteresowaniem klientów. Mimo że cena kredytów spada, chętnych nie przybywa lawinowo. Widać to wyraźnie na przykładzie stosunkowo niewielkiego przyrostu zadłużenia na nieruchomości, odnotowanego w listopadzie zeszłego roku. Otwarcie się na osoby, znajdujące się na pograniczu zdolności kredytowej, może zmienić sytuację.

Nie można też zapominać, iż na większą skalę przedsiębiorstwa nadal nie są zainteresowane pieniędzmi z banków. Ich popyt na kredyty cały czas się przesuwa w czasie. Za wcześnie jest na ponowne rozkręcanie kredytów konsumpcyjnych. Obsługa już udzielonych jest dla banków wystarczająco dużym utrapieniem.

Stokrotność pensji w kredycie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niewiele banków oferuje atrakcyjne kredyty we wspólnej, europejskiej walucie. W euro kredyt na 90 proc. LtV i przy 6 tys. zł wpływów można dostać jedynie w 10 instytucjach na 25 badanych.

Maksymalna zdolność kredytowa 3-osobowej rodziny zadłużającej siew PLN na 90 proc. wartości nieruchomości na 30 lat

Źródło: banki

Przeczytaj również: Czy znasz fakty i mity dotyczące kredytów hipotecznych?

Najbardziej hojny PKO BP

REKLAMA

Zdecydowanym liderem w zestawieniu banków, gdzie 3-osobowa rodzina z wpływami netto 6 tys. jest w stanie pożyczyć najwięcej złotówek, został PKO BP. Maksymalny, możliwy do uzyskania kredyt, sięga w tym banku 669 tys. zł, mocno przebijając średnią rynkową. Bank ten wyrugował z pierwszej pozycji Polbank EFG, po zwiększeniu zdolności kredytowej klienta o ponad 120 tys. zł. Jeszcze bardziej, bo o prawie 220 tys. zł skoczyła zdolność kredytowa klientów, poszukujących kredytu złotowego w Raiffeisenie. Teraz bank ten pożyczy niemal 660 tys. zł. Kroku dotrzymuje mu ING Bank Śląski, gdzie również nasi klienci mogliby dostać prawie 660 tys. zł. W tym banku także doszło do zliberalizowania kalkulatora kredytowego. W niecałe trzy miesiące zdolność kredytowa wzrosła o 115 tys. zł. Ponad stokrotność wpływów netto zainteresowane kredytem osoby mogłyby także pożyczyć w Banku Pocztowym. Tam od października zdolność kredytowa skoczyła o ponad 30 tys. zł, do 647 tys. zł. Spory gest ma nadal Polbank EFG – 621 tys. zł i to mimo przykręcenia zdolności kredytowej o blisko 8 tys. zł. Na niewielką obniżkę zdecydował się również Millenium, ale wciąż pożycza przeszło 600 tys. zł.

Polityka kredytowa banków staje się coraz bardziej liberalna. Dobrze obrazuje to ilość banków, które są gotowe pożyczyć ponad stokrotność pensji. Ich liczba wzrosła już z trzech do sześciu.

Polecamy serwis: Lokaty

Zimą zdolność kredytowa jest większa

Na spektakularny wzrost zdolności kredytowej, a tym samym dużo bardziej otwartą postawę wobec klientów, zdecydowali się także mBank i MultiBank, gdzie zdolność kredytowa omawianego klienta wzrosła blisko dwukrotnie, do 539 tys. zł. Na wzrosty w skali od kilkunastu do prawie 40 tys. zł poszli również: HSBC Bank Polska, Nordea, Lukas Bank, Citi Handlowy, DB PBC, DNB Nord czy Kredyt Bank. Tylko sześć instytucji pożyczyłaby obecnie na mieszkanie mniej złotówek niż w październiku. Są to, obok wspomnianego już Polbanku EFG i Millennium, także BZ WBK –mniej o 52 tys. zł, Getin Noble Bank – mniej o 37 tys. zł, BOŚ – mniej o prawie 33 tys. zł oraz BGŻ - mniej o 5,1 tys. zł.

W Raiffeisenie najwyższy kredyt w euro

W przypadku kredytów w euro hojność banków również wzrosła. Po zmianach liderem został Raiffeisen Bank. Klientom z 6 tys. zł wpływami pożyczy dziś w euro 543 tys. zł wobec 346 tys. zł w październiku. Za nim stoją Polbank EFG z kwotą 517 tys. zł oraz PKO BP z kredytem w wysokości 515 tys. zł, o ponad 90 tys. zł wyższym niż niecałe trzy miesiące temu. Większy gest ma również DB PBC, pożyczy 470 tys. zł, a także Getin Noble Bank. Aż o około 150 tys. zł wzrosła zdolność kredytowa w euro dla klientów mBanku i MultiBanku. Banki te pożyczą ponad 373 tys. zł. Mniej chętnie niż wcześniej kredytują natomiast BOŚ oraz DNB Nord. Lukas czy Nordea nadal nie pożyczą w euro gospodarstwom domowym z dochodami 6 tys. zł na rękę, uznając tę kwotę za zbyt niską.

Rekomendacja T nie wpłynęła na sytuację kredytobiorców

Wchodzące w życie 23 grudnia zapisy Rekomendacji T wcale nie dokuczyły klientom, zainteresowanym kredytami mieszkaniowymi. Zgodnie z zaleceniami Rekomendacji T osoby czy gospodarstwa domowe, które nie zarabiają średniej krajowej, mogą przeznaczyć na obsługę kredytów maksymalnie połowę swoich wpływów . Jeśli dochody przekraczają średnią, raty mogą pochłaniać najwyżej  65 proc. pieniędzy, trafiających na konto.

W przypadku modelowej rodziny z 6 tys. zł pensji na rękę i bez innych obciążeń kredytowych, na obsługę kredytu mieszkaniowego można przeznaczyć nawet 3,9 tys. zł miesięcznie. Przy oprocentowaniu hipotecznego kredytu złotowego w wysokości 5,85 proc.(3,85 proc. plus marża 2 proc.), daje to 30-letni kredyt na ponad 661 tys. zł.

Źródło: Halina Kochalska, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

REKLAMA

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA