| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Czy znasz fakty i mity dotyczące kredytów hipotecznych?

Czy znasz fakty i mity dotyczące kredytów hipotecznych?

Powszechna opinia o kredytach hipotecznych jest taka jak przekonanie o większości instytucji finansowych: uważać, unikać i korzystać, gdy ma się przysłowiowy „nóż na gardle”. Jednak większość sceptycznych argumentów jest nietrafiona i można śmiało odłożyć je do lamusa.

Kredyt hipoteczny jest najniżej oprocentowaną formą uzyskania kapitału na rynku. Widoczne jest to w szczególności, gdy porówna się go do kosztów miesięcznego wynajmu. Wysokość raty jest zbliżona do miesięcznego czynszu, a zazwyczaj nawet niższa od niego. Różnica polega na tym, że dzięki kredytowi płaci się za własne lokum i mieszka u siebie. Przy wynajmie takiej możliwości nie ma..

Działający wciąż program dopłat do oprocentowania „Rodzina na swoim” czyni kredyt jeszcze bardziej atrakcyjną formą pozyskania środków na zakup nieruchomości.

Wkład własny jest ważnym elementem, którego wysokość bardzo często decyduje o marży kredytowej oraz o kosztach dodatkowych, np. ubezpieczeniu niskiego wkładu własnego. Jednak z dwóch powodów nie należy za wszelką cenę łożyć każdą złotówkę. Po pierwsze, przy kredycie długoterminowym dobrą praktyką jest posiadanie pewnej ilości środków na tzw. czarną godzinę, którymi będzie można spłacić zobowiązanie, np.gdy kredytobiorca straci pracę. Drugie rozwiązanie to zainwestowanie środków, np. w lokatę. Już przy oprocentowaniu 4% może ona generować większy zysk niż oszczędność spowodowana obniżoną marżą kredytu i współczynnikiem LTV (loan to value). Niektóre banki wręcz symbolicznie obniżają marżę, np. PKO BP i PeKaO S.A.

Dowiedz się także: Czy warto zainwestować w mieszkanie z TBS-u?

Wbrew pozorom, jest to bardzo często spotykany pogląd na kredyty. Gdy zaciągniemy kredyt na 30 lat, umowa zawiera szacunkowy koszt kredytu przy spłacaniu przez 30 lat. Bank nie może naliczyć odsetek za okres dłuższy niż trwa zobowiązanie. Jeżeli kredyt zostanie spłacony np. po 10 latach, to pomimo że był zaciągnięty na 30 lat, nie wystąpią żadne dodatkowe koszty odsetkowe, gdyż odsetki były spłacane na bieżąco w racie kredytu. Jedyne, co może zostać naliczone przy wcześniejszej spłacie to prowizja, która obowiązuje kredytobiorców zazwyczaj w ciągu pierwszych 3 - 5 lat. Wyjątek stanowi PKO BP, gdzie opłata za wcześniejszą całkowitą spłatę pobierana jest przez cały okres kredytowania.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Decyzja negatywna w jednym z banków nie przekreśla szans na kredyt. Każdy bank posiada inne, samodzielnie wypracowane kryteria przyznawania kredytów. Podobnie jest ze zdolnością kredytową, która może różnić się znacząco. Zależy ona nie tylko od wysokości dochodu, ale i od sposobu liczenia wydatków na gospodarstwo domowe jak czy tytułu uzyskiwania dochodu. Banki w różny sposób liczą dochód jak i wydatki, jakie posiada wnioskodawca. Przykładowo dla Deutsche Banku kosztem jest posiadanie samochodu, a dla Nordea Banku już nie. Również karty kredytowe mogą być rozliczane ostrzej lub bardziej liberalnie. I tak np. ING nalicza 3% od wartości przyznanego limitu, a Millennium bierze pod uwagę 5% zadłużenia. Otrzymawszy negatywną decyzję w jednym z banków działających na rynku, nie należy więc się zrażać. Najlepiej, jeżeli to możliwe, od razu złożyć wnioski kredytowe do kilku banków, aby być znacznie spokojniejszym o ostateczną weryfikację.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Studia I, II stopnia, studia podyplomowe, dyplom University of London, biznes, zarządzanie, finanse, filologie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »