REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy znasz fakty i mity dotyczące kredytów hipotecznych?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Michał  Wójtowicz
Ekspert Kredytowy Salomon Finance
 Salomon Finance
doradztwo kredytowe
Jan Bijas
Dyrektor Generalny Salomon Finance
Wiele osób nie myśli o kredycie hipotecznym tylko dlatego, że daje wiarę plotkom.
Wiele osób nie myśli o kredycie hipotecznym tylko dlatego, że daje wiarę plotkom.

REKLAMA

REKLAMA

Powszechna opinia o kredytach hipotecznych jest taka jak przekonanie o większości instytucji finansowych: uważać, unikać i korzystać, gdy ma się przysłowiowy „nóż na gardle”. Jednak większość sceptycznych argumentów jest nietrafiona i można śmiało odłożyć je do lamusa.

„Kredyt hipoteczny nie opłaca się, lepiej odkładać i kupić mieszkanie za gotówkę”

REKLAMA

Kredyt hipoteczny jest najniżej oprocentowaną formą uzyskania kapitału na rynku. Widoczne jest to w szczególności, gdy porówna się go do kosztów miesięcznego wynajmu. Wysokość raty jest zbliżona do miesięcznego czynszu, a zazwyczaj nawet niższa od niego. Różnica polega na tym, że dzięki kredytowi płaci się za własne lokum i mieszka u siebie. Przy wynajmie takiej możliwości nie ma..

Działający wciąż program dopłat do oprocentowania „Rodzina na swoim” czyni kredyt jeszcze bardziej atrakcyjną formą pozyskania środków na zakup nieruchomości.

„Należy wpłacić jak największy wkład własny”

Wkład własny jest ważnym elementem, którego wysokość bardzo często decyduje o marży kredytowej oraz o kosztach dodatkowych, np. ubezpieczeniu niskiego wkładu własnego. Jednak z dwóch powodów nie należy za wszelką cenę łożyć każdą złotówkę. Po pierwsze, przy kredycie długoterminowym dobrą praktyką jest posiadanie pewnej ilości środków na tzw. czarną godzinę, którymi będzie można spłacić zobowiązanie, np.gdy kredytobiorca straci pracę. Drugie rozwiązanie to zainwestowanie środków, np. w lokatę. Już przy oprocentowaniu 4% może ona generować większy zysk niż oszczędność spowodowana obniżoną marżą kredytu i współczynnikiem LTV (loan to value). Niektóre banki wręcz symbolicznie obniżają marżę, np. PKO BP i PeKaO S.A.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dowiedz się także: Czy warto zainwestować w mieszkanie z TBS-u?

„Gdy bierzemy kredyt na 30 lat i spłacamy go wcześniej, płacimy odsetki zapisane w umowie”

Wbrew pozorom, jest to bardzo często spotykany pogląd na kredyty. Gdy zaciągniemy kredyt na 30 lat, umowa zawiera szacunkowy koszt kredytu przy spłacaniu przez 30 lat. Bank nie może naliczyć odsetek za okres dłuższy niż trwa zobowiązanie. Jeżeli kredyt zostanie spłacony np. po 10 latach, to pomimo że był zaciągnięty na 30 lat, nie wystąpią żadne dodatkowe koszty odsetkowe, gdyż odsetki były spłacane na bieżąco w racie kredytu. Jedyne, co może zostać naliczone przy wcześniejszej spłacie to prowizja, która obowiązuje kredytobiorców zazwyczaj w ciągu pierwszych 3 - 5 lat. Wyjątek stanowi PKO BP, gdzie opłata za wcześniejszą całkowitą spłatę pobierana jest przez cały okres kredytowania.

Polecamy serwis: Budżet domowy

„Bank odmówił, więc w pozostałych również nie mam szans”

Decyzja negatywna w jednym z banków nie przekreśla szans na kredyt. Każdy bank posiada inne, samodzielnie wypracowane kryteria przyznawania kredytów. Podobnie jest ze zdolnością kredytową, która może różnić się znacząco. Zależy ona nie tylko od wysokości dochodu, ale i od sposobu liczenia wydatków na gospodarstwo domowe jak czy tytułu uzyskiwania dochodu. Banki w różny sposób liczą dochód jak i wydatki, jakie posiada wnioskodawca. Przykładowo dla Deutsche Banku kosztem jest posiadanie samochodu, a dla Nordea Banku już nie. Również karty kredytowe mogą być rozliczane ostrzej lub bardziej liberalnie. I tak np. ING nalicza 3% od wartości przyznanego limitu, a Millennium bierze pod uwagę 5% zadłużenia. Otrzymawszy negatywną decyzję w jednym z banków działających na rynku, nie należy więc się zrażać. Najlepiej, jeżeli to możliwe, od razu złożyć wnioski kredytowe do kilku banków, aby być znacznie spokojniejszym o ostateczną weryfikację.

„Dopiero po spłacie kredytu hipotecznego będę właścicielem mieszkania”

REKLAMA

Powyższą tezę obala sam fakt posiadania aktu notarialnego przeniesienia własności, który zostaje podpisany ze zbywcą danej nieruchomości. To, że bank jest wpisany w Księdze Wieczystej w dziale IV – „Hipoteka”, nie oznacza, że jest jego właścicielem. O właścicielu nieruchomości rozstrzyga w Księdze Wieczystej dział II – „Oznaczenie właściciela lub użytkownika wieczystego”. W tym miejscu, po pewnym czasie od podpisania aktu notarialnego, kredytobiorca, nie bank, zostaje wpisany jako właściciel. Na mocy hipoteki, bank może jedynie dochodzić zaspokojenia swojej wierzytelności, z pierwszeństwem przed innymi wierzycielami, w drodze postępowania egzekucyjnego.

W każdym kłamstwie jest ziarnko prawdy, jak mówi przysłowie. Podobnie rzecz się ma ze znaczną częścią mitów, dotyczących kredytów hipotecznych; bazują na informacji prawdziwej, są jednak tak zniekształcone, że całkowicie przeinaczają sens wypowiedzi. Biorąc kredyt hipoteczny, lepiej wystrzegać się tych półprawd i opierać wyłącznie na sprawdzonych wypowiedziach, aby przy ostatecznym podpisaniu umowy być pewnym podjętych przez siebie decyzji.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

Branża handlowa traci coraz więcej na kradzieżach w sklepach. Jak handlowcy rozwiązują ten problem

Zmorą branży handlowej wciąż są kradzieże sklepowe. Nasiliły się one w okresie wysokiej inflacji, ale teraz nie słabną w oczekiwanym tempie. Kradzieży z powodów ekonomicznych jest mniej, natomiast rozzuchwalili się złodzieje kradnący dla zysku.

Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

REKLAMA

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

REKLAMA

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

REKLAMA