reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Bank > Czy opłaca się korzystać ze zlecenia stałego i polecenia zapłaty?

Czy opłaca się korzystać ze zlecenia stałego i polecenia zapłaty?

Zlecenia stałe lub polecenia zapłaty to znakomite rozwiązanie dla osób, które nie chcą co miesiąc zastanawiać się, do kiedy należy uiścić opłaty za mieszkanie. Wykorzystują to niektóre banki, naliczając za nie wysokie opłaty. Przykładowo w Banku Pocztowym każda płatność w ramach polecenia zapłaty kosztuje 4 zł. Przy trzech poleceniach zapłaty opłata roczna wyniesie w sumie 144 zł. Tylko 9 banków oferuje bezpłatne korzystanie z tej usługi.

Z każdym rokiem banki wprowadzają udogodnienia, które ułatwiają nam życie. Coraz mniej Polaków odwiedza pocztę czy placówki bankowe, aby zlecić comiesięczne płatności, lecz wykonuje wszystko przez Internet. Jednak niezależnie od tego czy korzystamy z sieci, czy chodzimy do placówki, musimy pamiętać, aby realizować cyklicznie wszystkie płatności. Niestety część z nich płacimy co miesiąc, inne co kwartał. Niektóre musimy uregulować na początku miesiąca, a inne pod koniec. Łatwo więc o pomyłki.

Żeby nie pogubić się w tym wszystkim, warto korzystać z przelewów automatycznych, czyli zleceń stałych i poleceń zapłaty. Są wykonywane bez konieczności ich każdorazowego wypełniania i zatwierdzania. Podstawowa różnica między nimi polega na tym, że zlecenia stałe wykorzystujemy dla płatności, których kwota zawsze jest taka sama. Polecenie zapłaty zwykle jest  stosowane wtedy, gdy regularne płatności mają różne kwoty, czyli np. do płacenia rachunków za telefon czy prąd. Jest to możliwe, gdyż odbiorca, np. firma telekomunikacyjna, informuje nasz bank, jaką kwotę w danym miesiącu należy uregulować. Dla bezpieczeństwa klient może anulować taką płatność, jeśli uzna, że kwota jest niewłaściwa. Należy jednak zaznaczyć, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby regulować w ten sposób płatności o stałej kwocie.

Dowiedz się także: Jakie są konsekwencje niespłacania kredytu?

Expander sprawdził, które banki pozwalają korzystać z udogodnienia, jakie niewątpliwie stanowią automatyczne przelewy oraz ile kosztuje korzystanie z nich. W przypadku polecenia zapłaty aż w 9 badanych bankach korzystanie z tej usługi nie wiąże się z żadną opłatą. Jeśli opłata jest naliczana, to najczęściej stanowi ona koszt realizacji każdej płatności i wynosi ok. 1 zł. Najwięcej za korzystanie z tej usługi nalicza Bank Pocztowy – aż 4 zł za każdą wykonaną płatność. W jeszcze gorszej sytuacji są jednak klienci Polbanku i Eurobanku, gdyż w ogóle nie mogą skorzystać z polecenia zapłaty.

Opłaty mogą być naliczane nie tylko za realizację, lecz także za odwołanie przelewu wykonanego za pomocą polecenia zapłaty. Polecenie zapłaty, w przeciwieństwie do zwykłego przelewu czy zlecenia stałego, można odwołać. Jeśli więc zorientujemy się, że odbiorca pobrał z naszego konta zbyt wysoką kwotę, to można mu ją odebrać. W części banków odwołanie takiej płatności jest obarczone prowizją. Dla przykładu Bank BPH i Gospodarczy Bank Wielkopolski naliczają z tego tytułu opłatę wynosząca aż 5 zł. Należy jednak zaznaczyć, że konieczność skorzystania z tej funkcjonalności zdarza się niezwykle rzadko.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Jarosław Sadowski

Analityk Expandera, ekspert w dziedzinie produktów bankowych i funduszy inwestycyjnych.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pieniądze z naszego konta mogą być automatycznie przelewane na wskazany rachunek.
Pieniądze z naszego konta mogą być automatycznie przelewane na wskazany rachunek.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama