REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy opłaca się korzystać ze zlecenia stałego i polecenia zapłaty?

Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors
Pieniądze z naszego konta mogą być automatycznie przelewane na wskazany rachunek.
Pieniądze z naszego konta mogą być automatycznie przelewane na wskazany rachunek.

REKLAMA

REKLAMA

Zlecenia stałe lub polecenia zapłaty to znakomite rozwiązanie dla osób, które nie chcą co miesiąc zastanawiać się, do kiedy należy uiścić opłaty za mieszkanie. Wykorzystują to niektóre banki, naliczając za nie wysokie opłaty. Przykładowo w Banku Pocztowym każda płatność w ramach polecenia zapłaty kosztuje 4 zł. Przy trzech poleceniach zapłaty opłata roczna wyniesie w sumie 144 zł. Tylko 9 banków oferuje bezpłatne korzystanie z tej usługi.

REKLAMA

Z każdym rokiem banki wprowadzają udogodnienia, które ułatwiają nam życie. Coraz mniej Polaków odwiedza pocztę czy placówki bankowe, aby zlecić comiesięczne płatności, lecz wykonuje wszystko przez Internet. Jednak niezależnie od tego czy korzystamy z sieci, czy chodzimy do placówki, musimy pamiętać, aby realizować cyklicznie wszystkie płatności. Niestety część z nich płacimy co miesiąc, inne co kwartał. Niektóre musimy uregulować na początku miesiąca, a inne pod koniec. Łatwo więc o pomyłki.

REKLAMA

Żeby nie pogubić się w tym wszystkim, warto korzystać z przelewów automatycznych, czyli zleceń stałych i poleceń zapłaty. Są wykonywane bez konieczności ich każdorazowego wypełniania i zatwierdzania. Podstawowa różnica między nimi polega na tym, że zlecenia stałe wykorzystujemy dla płatności, których kwota zawsze jest taka sama. Polecenie zapłaty zwykle jest  stosowane wtedy, gdy regularne płatności mają różne kwoty, czyli np. do płacenia rachunków za telefon czy prąd. Jest to możliwe, gdyż odbiorca, np. firma telekomunikacyjna, informuje nasz bank, jaką kwotę w danym miesiącu należy uregulować. Dla bezpieczeństwa klient może anulować taką płatność, jeśli uzna, że kwota jest niewłaściwa. Należy jednak zaznaczyć, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby regulować w ten sposób płatności o stałej kwocie.

Dowiedz się także: Jakie są konsekwencje niespłacania kredytu?

Polecenie zapłaty za darmo

Expander sprawdził, które banki pozwalają korzystać z udogodnienia, jakie niewątpliwie stanowią automatyczne przelewy oraz ile kosztuje korzystanie z nich. W przypadku polecenia zapłaty aż w 9 badanych bankach korzystanie z tej usługi nie wiąże się z żadną opłatą. Jeśli opłata jest naliczana, to najczęściej stanowi ona koszt realizacji każdej płatności i wynosi ok. 1 zł. Najwięcej za korzystanie z tej usługi nalicza Bank Pocztowy – aż 4 zł za każdą wykonaną płatność. W jeszcze gorszej sytuacji są jednak klienci Polbanku i Eurobanku, gdyż w ogóle nie mogą skorzystać z polecenia zapłaty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odwołanie przelewu wykonywania zapłaty

Opłaty mogą być naliczane nie tylko za realizację, lecz także za odwołanie przelewu wykonanego za pomocą polecenia zapłaty. Polecenie zapłaty, w przeciwieństwie do zwykłego przelewu czy zlecenia stałego, można odwołać. Jeśli więc zorientujemy się, że odbiorca pobrał z naszego konta zbyt wysoką kwotę, to można mu ją odebrać. W części banków odwołanie takiej płatności jest obarczone prowizją. Dla przykładu Bank BPH i Gospodarczy Bank Wielkopolski naliczają z tego tytułu opłatę wynosząca aż 5 zł. Należy jednak zaznaczyć, że konieczność skorzystania z tej funkcjonalności zdarza się niezwykle rzadko.

Brak środków na koncie

Warto również pamiętać, aby w okresie płatności nie zabrakło środków na koncie. Dla przykładu Deutsche Bank w takiej sytuacji nalicza prowizję w wysokości 3 zł. W rezultacie może to drogo kosztować posiadacza rachunku. Jeśli bowiem odbiorca nie otrzyma pieniędzy, ma możliwość codziennego ponawiania informacji o konieczności wykonania polecenia zapłaty. W takiej sytuacji właściciel konta byłby obciążany prowizją w wysokości 3 zł dzień w dzień, aż do momentu wpłynięcia środków na konto.

Zestawienie kosztów dla polecenia zapłaty

Polecamy serwis: Lokaty

Koszty zlecenie stałego

Choć zlecenie stałe jest znacznie mniej skomplikowaną usługą niż polecenie zapłaty, to znacznie częściej trzeba za nią zapłacić. W przypadku standardowych rachunków tylko w ING Banku Śląskim i Raiffeisen Banku jest ona bezpłatna. Więcej takich ofert można znaleźć wśród rachunków internetowych. Podobnie jak w przypadku polecenia zapłaty, tu także opłata jest zwykle naliczana za samą realizację przelewu. W części banków płaci się jedynie za uruchomienie usługi. Dla przykładu w Multibanku kosztuje to 3 zł. Istnieją również takie, które każą sobie płacić zarówno za uruchomienie usługi, jak i późniejsze przelewy. Tak jest w BGŻ czy Kredyt Banku.

Włączenie usługi polecenia zapłaty lub zlecenia stałego

Różnice między tymi usługami polegają również na sposobie uruchomienia. Rozpoczęcie korzystania z polecenia zapłaty wymaga wypełnienia dwóch druków zgody na obciążanie konta. Jeden musi trafić do danego banku, a drugi do firmy, której chcemy tym sposobem płacić. Zlecenie stałe uruchamiamy tylko w banku. Wystarczy udać się do oddziału lub zadzwonić na infolinię i złożyć odpowiednią dyspozycję. Jeśli posiadamy dostęp do bankowości internetowej, sami możemy włączyć tę usługę. Wystarczy podać numer konta, kwotę, termin (dzień miesiąca) i częstotliwość (miesięcznie, kwartalnie) jego wykonywania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

REKLAMA

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA