| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Jak bardzo poprawił się rynek kredytów hipotecznych w grudniu?

Jak bardzo poprawił się rynek kredytów hipotecznych w grudniu?

Dla większości kredytobiorców grudzień okazał się znakomitym miesiącem do zaciągnięcia długu. Banki obniżyły przeciętne marże i oprocentowanie kredytów hipotecznych. Istotne jest to, że obniżki dotyczyły zarówno kredytów walutowych, jak i złotowych.

Średnia marża dla kredytu złotówkowego wyniosła 1,55% i była o 0,15 p.p. Niższa, w stosunku do poprzedniego miesiąca. Znalazło to również odzwierciedlenie w mniejszym oprocentowaniu, którego mediana w grudniu wyniosła 5,49%. Nastąpił spadek o 0,16 p.p.

W ostatnim miesiącu 2010 roku nastąpiły również dość duże zmiany w czołówce najlepszych ofert na rynku. Grudniowe zestawienie w rodzimej walucie wygrał HSBC, który oferował oprocentowanie kredytów w PLN na poziomie 5,14%. Tuż za nim uplasował się Deutsche Bank z oprocentowaniem w wysokości 5,20% oraz listopadowy zwycięzca, ING Bank Śląski, który pomimo utrzymania najniższej marży, wynoszącej tylko 1,05%, stracił pozycję lidera z powodu wzrostu stawki bazowej. Za nim niewiele w tyle pozostawały Eurobank z oprocentowaniem wynoszącym 5,21% i Alior Bank, proponujący oprocentowanie 5,25%. Najwyższe oprocentowanie, aż 7,18%, znajdowało się w ofercie Mazowickiego Banku Regionalnego. Drugie miejsce od końca zajął Pekao BH z oprocentowaniem 6,66%, a trzecie – BGŻ z oprocentowaniem 6,26%.

Przeczytaj również: Czy znasz fakty i mity dotyczące kredytów hipotecznych?

Bardzo ciekawy przebieg miała grudniowa walka banków na polu kredytów denominowanych w europejskiej walucie. Przeciętna marża wyniosła 2,30% i była aż o 0,2 p.p niższa, w porównaniu do zeszłego miesiąca. Z kolei mediana oprocentowania ukształtowała się na poziomie 3,31%. Zarówno liderem, jak i jedynym bankiem, który obronił swoją wysoką pozycję sprzed miesiąca, był DnB Nord. W grudniu oferował on kredyty hipoteczne, oprocentowane na 2,63% w skali roku, przy marży na poziomie 1,60%. Kolejne miejsce zajęły Multibank oraz Raiffeisen, które dzięki obniżce marży awansowały ze środka stawki wprost na podium. Pierwszy z nich ściął oprocentowanie o 0,5 p.p, natomiast drugi aż o 0,61 p.p. Na uwagę zasługuje również kredyt dwu walutowy banku BNP Paribas. Połowa środków pożyczana jest w PLN, a połowa w EUR, zaś oprocentowanie części walutowej wynosi 2,51%.

Polecamy serwis: Lokaty

Trwający od dłuższego czasu marazm na rynku kredytów w CHF usiłowały przełamać 3 banki: mBank, Multibank oraz Nordea. Dwa pierwsze obniżyły zarówno marże, jaki i oprocentowania o 0.1 p.p i tym samym powróciły do poziomów z listopada. Z kolei Nordea podwyższyła obie stawki 0,2 p.p, przez co utraciła dotychczasowy prym w tym segmencie na rzecz Banku BPH. Średnie, rynkowe oprocentowanie i marża wyniosły odpowiednio 3,91% i 3,80%.

Tomasz Gołyś, Analityk Expandera

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Klimkiewicz-Deplano

Partner Zarządzający Advicero Nexia, Doradca Podatkowy nr wpisu 09935

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »