REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak bardzo poprawił się rynek kredytów hipotecznych w grudniu?

W grudniu banki zaoferowały kredyty hipoteczne na korzystniejszych warunkach.
W grudniu banki zaoferowały kredyty hipoteczne na korzystniejszych warunkach.

REKLAMA

REKLAMA

Dla większości kredytobiorców grudzień okazał się znakomitym miesiącem do zaciągnięcia długu. Banki obniżyły przeciętne marże i oprocentowanie kredytów hipotecznych. Istotne jest to, że obniżki dotyczyły zarówno kredytów walutowych, jak i złotowych.

REKLAMA

Średnia marża dla kredytu złotówkowego wyniosła 1,55% i była o 0,15 p.p. Niższa, w stosunku do poprzedniego miesiąca. Znalazło to również odzwierciedlenie w mniejszym oprocentowaniu, którego mediana w grudniu wyniosła 5,49%. Nastąpił spadek o 0,16 p.p.

REKLAMA

W ostatnim miesiącu 2010 roku nastąpiły również dość duże zmiany w czołówce najlepszych ofert na rynku. Grudniowe zestawienie w rodzimej walucie wygrał HSBC, który oferował oprocentowanie kredytów w PLN na poziomie 5,14%. Tuż za nim uplasował się Deutsche Bank z oprocentowaniem w wysokości 5,20% oraz listopadowy zwycięzca, ING Bank Śląski, który pomimo utrzymania najniższej marży, wynoszącej tylko 1,05%, stracił pozycję lidera z powodu wzrostu stawki bazowej. Za nim niewiele w tyle pozostawały Eurobank z oprocentowaniem wynoszącym 5,21% i Alior Bank, proponujący oprocentowanie 5,25%. Najwyższe oprocentowanie, aż 7,18%, znajdowało się w ofercie Mazowickiego Banku Regionalnego. Drugie miejsce od końca zajął Pekao BH z oprocentowaniem 6,66%, a trzecie – BGŻ z oprocentowaniem 6,26%.

Przeczytaj również: Czy znasz fakty i mity dotyczące kredytów hipotecznych?

Bardzo ciekawy przebieg miała grudniowa walka banków na polu kredytów denominowanych w europejskiej walucie. Przeciętna marża wyniosła 2,30% i była aż o 0,2 p.p niższa, w porównaniu do zeszłego miesiąca. Z kolei mediana oprocentowania ukształtowała się na poziomie 3,31%. Zarówno liderem, jak i jedynym bankiem, który obronił swoją wysoką pozycję sprzed miesiąca, był DnB Nord. W grudniu oferował on kredyty hipoteczne, oprocentowane na 2,63% w skali roku, przy marży na poziomie 1,60%. Kolejne miejsce zajęły Multibank oraz Raiffeisen, które dzięki obniżce marży awansowały ze środka stawki wprost na podium. Pierwszy z nich ściął oprocentowanie o 0,5 p.p, natomiast drugi aż o 0,61 p.p. Na uwagę zasługuje również kredyt dwu walutowy banku BNP Paribas. Połowa środków pożyczana jest w PLN, a połowa w EUR, zaś oprocentowanie części walutowej wynosi 2,51%.

Polecamy serwis: Lokaty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trwający od dłuższego czasu marazm na rynku kredytów w CHF usiłowały przełamać 3 banki: mBank, Multibank oraz Nordea. Dwa pierwsze obniżyły zarówno marże, jaki i oprocentowania o 0.1 p.p i tym samym powróciły do poziomów z listopada. Z kolei Nordea podwyższyła obie stawki 0,2 p.p, przez co utraciła dotychczasowy prym w tym segmencie na rzecz Banku BPH. Średnie, rynkowe oprocentowanie i marża wyniosły odpowiednio 3,91% i 3,80%.

Tomasz Gołyś, Analityk Expandera

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA