REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Gdzie można dostać najlepszą pożyczkę hipoteczną?

Marcin Krasoń
Pożyczka hipoteczna to często atrakcyjniejsze rozwiązanie niż kredyt hipoteczny.
Pożyczka hipoteczna to często atrakcyjniejsze rozwiązanie niż kredyt hipoteczny.

REKLAMA

REKLAMA

Kredyt hipoteczny to najtańsza opcja na zdobycie środków pieniężnych dla klienta indywidualnego. Ograniczenie stanowi fakt, że zdobyte pieniądze musimy wydać na cel mieszkaniowy.

Dla osób, które planują innego rodzaju wydatki, korzystnym rozwiązaniem jest zabezpieczona nieruchomością pożyczka hipoteczna. Ma ona tą zaletę, że można przeznaczyć ją na dowolny cel. Oprocentowanie jej wynosi obecnie od 6,5 do 9-10 proc., co jest wartością dużo niższą w porównaniu z pożyczkami gotówkowymi, gdzie oprocentowanie dochodzi nawet do 20 proc.

REKLAMA

Pożyczkę hipoteczną na najbardziej korzystnych warunkach proponują Bank Zachodni WBK i ING Bank Śląski. Jeżeli należymy do bogatszej warstwy społecznej i pragniemy pożyczyć wyższą sumę, warto rozważyć oferty Aliora i DnB Nord.

REKLAMA

Osobie chcącej pożyczyć 100 tys. zł na 10 lat, najniższą ratę jest w stanie zaproponować Alior Bank. Miesięczne obciążenie klienta wyniesie w tym przypadku 1151 złotych. Dla części klientów oferta ta ma jednak wady. Po pierwsze, kwota pożyczki musi przekraczać 80 tys. zł, po drugie, w przypadku chęci spłaty kredytu w trzech pierwszych latach kredytowania, trzeba liczyć się z prowizją w wysokości 1,5 proc. Podobnie przedstawia się propozycja Citi Handlowego. Rata jest równa 1154 zł, ale w pierwszych 36 miesiącach prowizja od wcześniejszej spłaty wynosi 2 proc. Dodatkowym minusem jest stosunkowo krótki, maksymalny okres kredytowania, 20 lat.

Zwycięskie oferty Banku Zachodniego WBK i ING Banku Śląskiego to kompromis pomiędzy niską ratą, wynoszącą odpowiednio 1169 zł i 1172 zł, a brakiem dodatkowych opłat i dostępnością kredytu. W BZ WBK dużą zaletą jest minimalna kwota kredytu na poziomie 20 tys. zł oraz elastyczność oferty; klient ma do wyboru kredyt z prowizją i niższą marżą lub bez prowizji i z wyższą marżą. W ING Banku wrażenie robi maksymalne, możliwe LtV na rzadko spotykanym w pożyczkach hipotecznych poziomie 80 proc. Zwycięskim ofertom nie przeszkodziła nawet obowiązkowa prowizja za udzielenie kredytu. Marże są na tyle niskie – 2,8 w BZ WBK i 2,45 w ING – że powiększenie kwoty kredytu o prowizję nie powoduje nadmiernego wzrostu raty, w przypadku wariantu wliczenia prowizji do kwoty kredytu.

Przeczytaj również: Raty malejące, czy nadpłacanie kapitału - sposoby na szybszą spłatę kredytu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prowizja czy ubepieczenie?

Warto zwrócić uwagę na to, czy prowizja jest kredytowana. Choć zdecydowana większość banków pozwala doliczyć prowizję do kredytu, to np. w Banku BPS jest to niemożliwe. Czasami miejsce prowizji zajmują ubezpieczenia. I stanowi to dodatkowy koszt dla klienta, jest lepsze rozwiązanie. Zamiast płacenia prowizji, z której klient kompletnie nic nie ma, płaci składkę i ma ochronę ubezpieczeniową. Takie rozwiązanie istnieje m.in. w Banku BPH, Getin Noble Banku, mBanku i MultiBanku.

Sprzedaż wiązana

Podobnie jak w przypadku kredytów na nieruchomości, tak przy pożyczkach hipotecznych pojawia się pojęcie cross-sellu, czyli sprzedaży wiązanej. BNP Paribas jest skłonny dać klientowi lepszą marżę, od 3,2 pkt proc., pod warunkiem, że ten założy ROR i przez trzy lata będzie zasilał go kwotą min. 2,5 tys zł miesięcznie oraz dokonywał co najmniej pięciu operacji bezgotówkowych. W Banku Millennium aktywni posiadacze karty debetowej, wykonujący transakcje bezgotówkowe na kwotę 500 zł, mogą liczyć na obniżenie marży o 0,3 pkt proc.

Polecamy serwis: Lokaty

Wysokość pożyczki hipotecznej

Kwota pożyczki hipotecznej ograniczona jest z dołu przez jej minimalną wysokość w danym banku, a z góry przez zdolność kredytową klienta oraz maksymalne LtV, czyli stosunek kwoty kredytu do wartości nieruchomości. Oprócz wspomnianego wcześniej ING Banku najwyższe maksymalne, możliwe LtV oferują Getin Noble Bank i Bank Pocztowy – po 80 proc. Najgorzej w tej kategorii wypadają Allianz Bank Polska, Bank BPH i Gospodarczy Bank Wielkopolski.

Minimalna kwota kredytu

REKLAMA

Najlepiej pod względem minimalnej kwoty kredytu wygląda oferta Banku BPS, który udzieli pożyczki już na 10 tys. zł oraz Getin Noble Banku i Gospodarczego Banku Wielkopolskiego, gdzie w ogóle nie ma wartości minimalnej. W PKO BP limit wynosi 80 tys., ale tylko dla kredytów o stałym oprocentowaniu. Przy kredytach o oprocentowaniu zmiennym minimalna kwota nie występuje. Na drugim biegunie są Allianz, Alior, mBank i MultiBank, które pożyczają dopiero od 80 tys. zł oraz absolutny rekordzista, Bank DnB Nord, gdzie minimalna kwota wynosi 150 tys. zł. Przez to ograniczenie bank nie został uwzględniony w rankingu. Modelowemu klientowi, chcącemu pożyczyć 100 tys. zł, w ogóle nie przyzna kredytu. Mimo to oferta DnB Nord jest bardzo ciekawa: bank nie pobiera prowizji za udzielenie kredytu, a marże rozpoczynają się od 1,4 pkt. proc., co jak na pożyczkę hipoteczną jest propozycją wręcz rewelacyjną. Dla osób, chcących pożyczyć większą kwotę, DnB Nord może być bardzo dobrym rozwiązaniem.

W przypadku większych sum nie bez znaczenia pozostaje maksymalny okres kredytowania, który w BPS i GBW wynosi tylko 15 lat, w BPH, mBanku, MultiBanku i Pocztowym – 30 lat, a w Aliorze – aż 50 lat. Pozostałe banki mieszczą się w przedziale 20-25 lat, co dla większości klientów jest wystarczające.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA