| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Gdzie można dostać najlepszą pożyczkę hipoteczną?

Gdzie można dostać najlepszą pożyczkę hipoteczną?

Kredyt hipoteczny to najtańsza opcja na zdobycie środków pieniężnych dla klienta indywidualnego. Ograniczenie stanowi fakt, że zdobyte pieniądze musimy wydać na cel mieszkaniowy.

Dla osób, które planują innego rodzaju wydatki, korzystnym rozwiązaniem jest zabezpieczona nieruchomością pożyczka hipoteczna. Ma ona tą zaletę, że można przeznaczyć ją na dowolny cel. Oprocentowanie jej wynosi obecnie od 6,5 do 9-10 proc., co jest wartością dużo niższą w porównaniu z pożyczkami gotówkowymi, gdzie oprocentowanie dochodzi nawet do 20 proc.

Pożyczkę hipoteczną na najbardziej korzystnych warunkach proponują Bank Zachodni WBK i ING Bank Śląski. Jeżeli należymy do bogatszej warstwy społecznej i pragniemy pożyczyć wyższą sumę, warto rozważyć oferty Aliora i DnB Nord.

Osobie chcącej pożyczyć 100 tys. zł na 10 lat, najniższą ratę jest w stanie zaproponować Alior Bank. Miesięczne obciążenie klienta wyniesie w tym przypadku 1151 złotych. Dla części klientów oferta ta ma jednak wady. Po pierwsze, kwota pożyczki musi przekraczać 80 tys. zł, po drugie, w przypadku chęci spłaty kredytu w trzech pierwszych latach kredytowania, trzeba liczyć się z prowizją w wysokości 1,5 proc. Podobnie przedstawia się propozycja Citi Handlowego. Rata jest równa 1154 zł, ale w pierwszych 36 miesiącach prowizja od wcześniejszej spłaty wynosi 2 proc. Dodatkowym minusem jest stosunkowo krótki, maksymalny okres kredytowania, 20 lat.

Zwycięskie oferty Banku Zachodniego WBK i ING Banku Śląskiego to kompromis pomiędzy niską ratą, wynoszącą odpowiednio 1169 zł i 1172 zł, a brakiem dodatkowych opłat i dostępnością kredytu. W BZ WBK dużą zaletą jest minimalna kwota kredytu na poziomie 20 tys. zł oraz elastyczność oferty; klient ma do wyboru kredyt z prowizją i niższą marżą lub bez prowizji i z wyższą marżą. W ING Banku wrażenie robi maksymalne, możliwe LtV na rzadko spotykanym w pożyczkach hipotecznych poziomie 80 proc. Zwycięskim ofertom nie przeszkodziła nawet obowiązkowa prowizja za udzielenie kredytu. Marże są na tyle niskie – 2,8 w BZ WBK i 2,45 w ING – że powiększenie kwoty kredytu o prowizję nie powoduje nadmiernego wzrostu raty, w przypadku wariantu wliczenia prowizji do kwoty kredytu.

Przeczytaj również: Raty malejące, czy nadpłacanie kapitału - sposoby na szybszą spłatę kredytu

Warto zwrócić uwagę na to, czy prowizja jest kredytowana. Choć zdecydowana większość banków pozwala doliczyć prowizję do kredytu, to np. w Banku BPS jest to niemożliwe. Czasami miejsce prowizji zajmują ubezpieczenia. I stanowi to dodatkowy koszt dla klienta, jest lepsze rozwiązanie. Zamiast płacenia prowizji, z której klient kompletnie nic nie ma, płaci składkę i ma ochronę ubezpieczeniową. Takie rozwiązanie istnieje m.in. w Banku BPH, Getin Noble Banku, mBanku i MultiBanku.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Warzecha – Ważydrąg

Ekspert podatkowy, księgowa, właścicielka Biura Rachunkowego EVA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »