reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Jak rynek nieruchomości wygląda z perspektywy pośredników?

Jak rynek nieruchomości wygląda z perspektywy pośredników?

Z ankiety, przeprowadzonej wśród 110 agentów nieruchomości, wyłania się obraz roku 2010 na rynku kupna i sprzedaży. 43% badanych podsumowało go jako dobry lub bardzo dobry. Na początku roku 2010 tylko 31% ankietowanych było zadowolonych ze swoich osiągnięć w roku poprzednim. Ubyło 14% pośredników, narzekających na miniony rok na rynku nieruchomości.

Badanie zostało przeprowadzone przez serwis Szybko.pl. Wśród ankietowanych agentów większość – 52% - w roku 2010 zamknęła mniej niż 12 transakcji rocznie, czyli niecałą transakcję miesięcznie. 37% deklaruje, że udało się sfinalizować średnio od 1 do 2 transakcji sprzedaży w ciągu miesiąca, a 10% – od 3 do 5. Ankieta wskazuje, iż wyniki pracy pośredników są gorsze niż w 2009 roku, kiedy to 38% agentów nieruchomości zamykało mniej niż 1 transakcję miesięcznie, a 43% – od 1 do 2. Mimo mniejszej skuteczności pośrednicy oceniają rok 2010 lepiej od poprzedniego. Najprawdopodobniej także oni, podobnie jak sprzedający, zweryfikowali swoje oczekiwania i dostosowali je do aktualnych warunków rynkowych.


Źródło: Raport Szybko.pl i Expandera


Źródło: Raport Szybko.pl i Expandera


Źródło: Raport Szybko.pl i Expandera

Mimo kryzysu i zastoju na rynku nie zmieniła się zasadniczo reguła pobierania prowizji od obu stron transakcji. W 67% przypadków prowizję płaci zarówno sprzedający, jak i kupujący. Są jednak widoczne pewne zmiany: zmalała liczba przypadków, kiedy tylko kupujący płaci pośrednikowi prowizję. Grupa ta zmniejszyła się o 4 punkty procentowe i jest to kolejny dowód na to, że obecnie rządzi „rynek kupujących”.

Dowiedz się także: Czy warto nie płacić za mieszkanie w trakcie budowy?


Źródło: Raport Szybko.pl i Expandera

W 2010 roku nadal postępował proces obniżania wysokości pobieranej prowizji. 48% ankietowanych deklaruje, że obniżyło jej wysokość. Jest to widoczne na wykresach, porównujących wysokość prowizji pobieranych w 2009 i 2010 roku. O 10 punktów procentowych zwiększyła się liczba agentów, pobierających najniższą prowizję o wysokości do 1,5% , zaś o 8 punktów – grupa, pobierająca wynagrodzenie od 1,6% do 2%. W 2010 roku najczęściej stosowano prowizję między 1,6% a 2% wartości transakcji.


Źródło: Raport Szybko.pl i Expandera


Źródło: Raport Szybko.pl i Expandera

Jako zasadniczą przeszkodę na drodze do zawarcia transakcji pośrednicy wskazują zbyt wysoką cenę nieruchomości. Zdecydowanie zmniejszył się natomiast odsetek wskazań na brak możliwości zaciągnięcia kredytu. Takie relacje pośredników potwierdzają tezę o dużej dysproporcji między oczekiwaniami i chęciami właścicieli, a możliwościami potencjalnych kupców.


Źródło: Raport Szybko.pl i Expandera

Polecamy serwis: Budżet domowy

Pośrednicy liczą na poprawę sytuacji w 2011 roku, choć nie są już tak optymistyczni jak przed rokiem. 60% twierdzi, że kolejny rok będzie lepszy od poprzedniego, podczas gdy przed rokiem optymizm deklarowało 67% ankietowanych. W porównaniu z zeszłym rokiem, wzrosła liczba pesymistów – 11% twierdzi, że sytuacja nie poprawi się, natomiast prawie jedna trzecia nie chce snuć żadnych prognoz.


Źródło: Raport Szybko.pl i Expandera

W 2011 roku zdecydowana większość ankietowanych agentów postawi na promocję swoich ofert w Internecie, zarówno poprzez własną stronę (17%), jak i portale nieruchomości (48%). Jest to najszybsza, a zarazem i jedna z najtańszych form marketingu, stosowana przez pośredników w sprzedaży nieruchomości. Daje ona szansę na kolejne obniżki prowizji w 2011 roku. 13% pośredników deklaruje, że będzie wykorzystywało informację o prowizji pobieranej od jednej strony transakcji jako slogan, należący do głównych haseł marketingowych.


Źródło: Raport Szybko.pl i Expandera

Badanie zostało przeprowadzone w grudniu 2010 roku poprzez serwis nieruchomości Szybko.pl. W badaniu wzięło udział 110 pośredników z całego kraju.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Marta Kosińska

ekspert rynku nieruchomości

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

43% agentów nieruchomości w ciągu miesiąca zawarło 1 – 2 transakcje.
43% agentów nieruchomości w ciągu miesiąca zawarło 1 – 2 transakcje.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

RESET2 Oprogramowanie sp. z o.o. sp.k.

RESET2 Oprogramowanie sp. z o.o. sp.k. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama