| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Czy funduszom udało się zarobić na rynku nieruchomości w 2010 roku?

Czy funduszom udało się zarobić na rynku nieruchomości w 2010 roku?

W listopadzie fundusze, inwestujące w akcje spółek powiązanych z rynkiem nieruchomości, poniosły fiasko. Jednakże w skali roku posiadacze udziałów w spółkach mogą cieszyć się zyskami, które od końca 2009 r. sięgnęły 7%.

W samym listopadzie średnia strata tej grupy podmiotów wyniosła 2,5%. Najlepiej wypadł PKO Infrastruktury i Budownictwa Globalny. W listopadzie jako jedyny przyniósł zysk który wyniósł 0,9%. Najsłabszy był ING Środkowoeuropejski Budownictwa i Nieruchomości, który jest również najgorszy w skali całego, obecnego roku. W minionym miesiącu był on 5,4% pod kreską, a w ciągu 11 miesięcy tego roku jako jedyny wykazuje stratę, sięgającą 0,7%. Dobrze radził sobie tegoroczny lider w branży, Arka Rozwoju Nowej Europy, która od końca 2009 r. zarobiła przeszło 16%, zaś w listopadzie zniżkowała jedynie o 0,7%.

W listopadzie sektory budowlany i deweloperski zostały dotknięte wyraźną korektą na giełdzie. Na warszawskim parkiecie akcje firm budowlanych zostały przecenione aż o 4,6% – o tyle zniżkował WIG-Budownictwo. Przyczyn tego stanu rzeczy trzeba doszukiwać się zarówno w ogólnym pogorszeniu nastrojów rynkowych – cała giełda straciła blisko 2% – jak i w niezbyt satysfakcjonujących wynikach finansowych wielu firm budowlanych. Odczuwają one konsekwencje presji na marżę, jaka zaznaczyła się w czasie ostatniego kryzysu. Podpisywane wtedy kontrakty zaczynają być rozliczane i przekłada się to często na stagnację albo regres wyników finansowych. Indeks WIG-Deweloperzy stracił w minionym miesiącu blisko 3%. Tu cieniem kładły się sprawy, związane z kryzysem finansów publicznych na Starym Kontynencie. Dotknęły one szczególnie branżę bankową, a działalność deweloperska jest w dużym stopniu powiązana z działalnością finansową. Również same rezultaty finansowe deweloperów pozostawiają wiele do życzenia.

Dowiedz się także: Jakie są prognozy, dotyczące koniunktury gospodarczej w Polsce?

W skali tego roku oba sektory należą do jednych ze słabszych na warszawskim parkiecie. WIG-Budownictwo idzie w górę o nieco ponad 7% wobec blisko dwukrotnie większego wzrostu indeksu WIG. WIG-Deweloperzy stracił natomiast w pierwszych 11 miesiącach 2010 r. 5,5%. Zmiany notowań poszczególnych spółek odbiegają od średniej rynkowej i są bardzo rozbieżne. W branży budowlanej można było liczyć nawet na przeszło 100-proc. zyski, ale też – ponieść jedną trzecią straty. Na walorach deweloperów niektórzy byli w stanie zyskać około połowę, inni – uszczuplić portfel o prawie jedną trzecią.

Polecamy serwis: Lokaty

Podobnie jak na całym rynku akcji, kluczem do sukcesu w tych branżach była trafna selekcja spółek. Trzeba przy tym pamiętać, że duża część funduszy, lokujących pieniądze w papierach spółek powiązanych z rynkiem nieruchomości, ma regionalny charakter, czyli poszukuje inwestycji w całym regionie środkowoeuropejskim. W związku z tym istotne jest nie tylko to, jak zachowują się polskie spółki z poszczególnych branż, ale jakie możliwości inwestycyjne stwarzają przedsiębiorstwa z Europy Środkowowschodniej. Mamy tutaj do czynienia z polaryzacją kondycji gospodarczej, gdzie niektóre państwa poradziły sobie już z kryzysem, a inne wciąż jeszcze walczą z nim.

Źródło: Zespół Analiz Home Broker

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK