| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Czy funduszom udało się zarobić na rynku nieruchomości w 2010 roku?

Czy funduszom udało się zarobić na rynku nieruchomości w 2010 roku?

W listopadzie fundusze, inwestujące w akcje spółek powiązanych z rynkiem nieruchomości, poniosły fiasko. Jednakże w skali roku posiadacze udziałów w spółkach mogą cieszyć się zyskami, które od końca 2009 r. sięgnęły 7%.

W samym listopadzie średnia strata tej grupy podmiotów wyniosła 2,5%. Najlepiej wypadł PKO Infrastruktury i Budownictwa Globalny. W listopadzie jako jedyny przyniósł zysk który wyniósł 0,9%. Najsłabszy był ING Środkowoeuropejski Budownictwa i Nieruchomości, który jest również najgorszy w skali całego, obecnego roku. W minionym miesiącu był on 5,4% pod kreską, a w ciągu 11 miesięcy tego roku jako jedyny wykazuje stratę, sięgającą 0,7%. Dobrze radził sobie tegoroczny lider w branży, Arka Rozwoju Nowej Europy, która od końca 2009 r. zarobiła przeszło 16%, zaś w listopadzie zniżkowała jedynie o 0,7%.

W listopadzie sektory budowlany i deweloperski zostały dotknięte wyraźną korektą na giełdzie. Na warszawskim parkiecie akcje firm budowlanych zostały przecenione aż o 4,6% – o tyle zniżkował WIG-Budownictwo. Przyczyn tego stanu rzeczy trzeba doszukiwać się zarówno w ogólnym pogorszeniu nastrojów rynkowych – cała giełda straciła blisko 2% – jak i w niezbyt satysfakcjonujących wynikach finansowych wielu firm budowlanych. Odczuwają one konsekwencje presji na marżę, jaka zaznaczyła się w czasie ostatniego kryzysu. Podpisywane wtedy kontrakty zaczynają być rozliczane i przekłada się to często na stagnację albo regres wyników finansowych. Indeks WIG-Deweloperzy stracił w minionym miesiącu blisko 3%. Tu cieniem kładły się sprawy, związane z kryzysem finansów publicznych na Starym Kontynencie. Dotknęły one szczególnie branżę bankową, a działalność deweloperska jest w dużym stopniu powiązana z działalnością finansową. Również same rezultaty finansowe deweloperów pozostawiają wiele do życzenia.

Dowiedz się także: Jakie są prognozy, dotyczące koniunktury gospodarczej w Polsce?

W skali tego roku oba sektory należą do jednych ze słabszych na warszawskim parkiecie. WIG-Budownictwo idzie w górę o nieco ponad 7% wobec blisko dwukrotnie większego wzrostu indeksu WIG. WIG-Deweloperzy stracił natomiast w pierwszych 11 miesiącach 2010 r. 5,5%. Zmiany notowań poszczególnych spółek odbiegają od średniej rynkowej i są bardzo rozbieżne. W branży budowlanej można było liczyć nawet na przeszło 100-proc. zyski, ale też – ponieść jedną trzecią straty. Na walorach deweloperów niektórzy byli w stanie zyskać około połowę, inni – uszczuplić portfel o prawie jedną trzecią.

Polecamy serwis: Lokaty

Podobnie jak na całym rynku akcji, kluczem do sukcesu w tych branżach była trafna selekcja spółek. Trzeba przy tym pamiętać, że duża część funduszy, lokujących pieniądze w papierach spółek powiązanych z rynkiem nieruchomości, ma regionalny charakter, czyli poszukuje inwestycji w całym regionie środkowoeuropejskim. W związku z tym istotne jest nie tylko to, jak zachowują się polskie spółki z poszczególnych branż, ale jakie możliwości inwestycyjne stwarzają przedsiębiorstwa z Europy Środkowowschodniej. Mamy tutaj do czynienia z polaryzacją kondycji gospodarczej, gdzie niektóre państwa poradziły sobie już z kryzysem, a inne wciąż jeszcze walczą z nim.

Źródło: Zespół Analiz Home Broker

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Niebudek

Adwokat i Doradca podatkowy, Parter Zarządzający Kancelarii LTCA Zarzycki Niebudek

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »