REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy funduszom udało się zarobić na rynku nieruchomości w 2010 roku?

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W listopadzie fundusze, inwestujące w akcje spółek powiązanych z rynkiem nieruchomości, poniosły fiasko. Jednakże w skali roku posiadacze udziałów w spółkach mogą cieszyć się zyskami, które od końca 2009 r. sięgnęły 7%.

REKLAMA

W samym listopadzie średnia strata tej grupy podmiotów wyniosła 2,5%. Najlepiej wypadł PKO Infrastruktury i Budownictwa Globalny. W listopadzie jako jedyny przyniósł zysk który wyniósł 0,9%. Najsłabszy był ING Środkowoeuropejski Budownictwa i Nieruchomości, który jest również najgorszy w skali całego, obecnego roku. W minionym miesiącu był on 5,4% pod kreską, a w ciągu 11 miesięcy tego roku jako jedyny wykazuje stratę, sięgającą 0,7%. Dobrze radził sobie tegoroczny lider w branży, Arka Rozwoju Nowej Europy, która od końca 2009 r. zarobiła przeszło 16%, zaś w listopadzie zniżkowała jedynie o 0,7%.

REKLAMA

W listopadzie sektory budowlany i deweloperski zostały dotknięte wyraźną korektą na giełdzie. Na warszawskim parkiecie akcje firm budowlanych zostały przecenione aż o 4,6% – o tyle zniżkował WIG-Budownictwo. Przyczyn tego stanu rzeczy trzeba doszukiwać się zarówno w ogólnym pogorszeniu nastrojów rynkowych – cała giełda straciła blisko 2% – jak i w niezbyt satysfakcjonujących wynikach finansowych wielu firm budowlanych. Odczuwają one konsekwencje presji na marżę, jaka zaznaczyła się w czasie ostatniego kryzysu. Podpisywane wtedy kontrakty zaczynają być rozliczane i przekłada się to często na stagnację albo regres wyników finansowych. Indeks WIG-Deweloperzy stracił w minionym miesiącu blisko 3%. Tu cieniem kładły się sprawy, związane z kryzysem finansów publicznych na Starym Kontynencie. Dotknęły one szczególnie branżę bankową, a działalność deweloperska jest w dużym stopniu powiązana z działalnością finansową. Również same rezultaty finansowe deweloperów pozostawiają wiele do życzenia.

Dowiedz się także: Jakie są prognozy, dotyczące koniunktury gospodarczej w Polsce?

W skali tego roku oba sektory należą do jednych ze słabszych na warszawskim parkiecie. WIG-Budownictwo idzie w górę o nieco ponad 7% wobec blisko dwukrotnie większego wzrostu indeksu WIG. WIG-Deweloperzy stracił natomiast w pierwszych 11 miesiącach 2010 r. 5,5%. Zmiany notowań poszczególnych spółek odbiegają od średniej rynkowej i są bardzo rozbieżne. W branży budowlanej można było liczyć nawet na przeszło 100-proc. zyski, ale też – ponieść jedną trzecią straty. Na walorach deweloperów niektórzy byli w stanie zyskać około połowę, inni – uszczuplić portfel o prawie jedną trzecią.

Polecamy serwis: Lokaty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podobnie jak na całym rynku akcji, kluczem do sukcesu w tych branżach była trafna selekcja spółek. Trzeba przy tym pamiętać, że duża część funduszy, lokujących pieniądze w papierach spółek powiązanych z rynkiem nieruchomości, ma regionalny charakter, czyli poszukuje inwestycji w całym regionie środkowoeuropejskim. W związku z tym istotne jest nie tylko to, jak zachowują się polskie spółki z poszczególnych branż, ale jakie możliwości inwestycyjne stwarzają przedsiębiorstwa z Europy Środkowowschodniej. Mamy tutaj do czynienia z polaryzacją kondycji gospodarczej, gdzie niektóre państwa poradziły sobie już z kryzysem, a inne wciąż jeszcze walczą z nim.

Źródło: Zespół Analiz Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA