REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są prognozy, dotyczące koniunktury gospodarczej w Polsce?

Rafał Lerski

REKLAMA

REKLAMA

Polskie instytucje finansowe są wrażliwe na sytuację na świecie. Nie widać końca kryzysu fiskalnego państw strefy euro, koniunktura w Chinach spowalnia, koreański konflikt staje się coraz poważniejszy. Czynniki te mają wpływ na indeks IKEF, który poszedł ponad 20 punktów w dół, osiągając poziom 5,2.

Indeks Koniunktury Ekspertów Finansowych przygotowywany jest na podstawie opinii zatrudnionych w instytucjach finansowych ekspertów oraz menedżerów średniego i wyższego szczebla, zajmujących się bezpośrednio analizami ekonomicznymi i inwestycyjnymi, zarządzaniem aktywami lub strategicznym zarządzaniem firmą. Ankietowani odpowiadają na cztery pytania, obrazujące ich poglądy na tematy bieżące, oczekiwania względem koniunktury gospodarczej, kierunków zmian inflacji i polityki pieniężnej. Bazą do obliczania głównego wskaźnika jest pytanie, dotyczące kierunków koniunktury gospodarczej w Polsce w perspektywie najbliższych 6 miesięcy. Pozostałe trzy pytania mają charakter pomocniczy i ułatwiają oszacowanie, w której fazie cyklu koniunkturalnego znajduje się gospodarka. Główny indeks IKEF obliczany jest jako różnica pomiędzy odsetkiem odpowiedzi pozytywnych a odsetkiem odpowiedzi negatywnych. Maksymalny zakres wahań indeksu teoretycznie wynosi od -100 do 100, co oznaczałoby stuprocentową zgodność ankietowanych. Ujemne wartości indeksu wskazują na możliwość pogorszenia się koniunktury gospodarczej, dodatnie wartości powinny zwiastować poprawę gospodarki. W listopadzie badanie, przeprowadzone przez analityków z firmy Expander, objęło 96 ankiet.

REKLAMA

Przeczytaj również: Rynek obligacji rozkwita – w co warto inwestować?

REKLAMA

Dodatnia wartość IKEF wskazuje na to, że większość ankietowanych ekspertów nadal liczy na poprawę koniunktury gospodarczej w Polsce w perspektywie najbliższych sześciu miesięcy. Odsetek finansistów, którzy dobrze oceniają bieżącą kondycję krajowej gospodarki okazał się rekordowy w historii publikacji wskaźnika. Optymizm ma swoje uzasadnienie w opublikowanych wczoraj danych o skali wzrostu PKB w III kwartale oraz wciąż zadowalającej dynamice wzrostu produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, zanotowanych w październiku.

Komisja Europejska sporządziła niedawno prognozy wzrostu światowych gospodarek na okres nadchodzących dwóch lat. W tym kontekście dziwić może jedynie mniejszy odsetek ekspertów, którzy spodziewają się poprawy koniunktury i wzrost udziału tych, którzy oczekują jej pogorszenia. Przypomnijmy, że według KE w 2011 roku Polska stanie się drugim, najszybciej rozwijającym się krajem spośród państw członkowskich. W 2012 mamy już zostać liderem wzrostu PKB. Także Bank Światowy znacznie podniósł prognozy dla polskiego PKB na rok 2011. Wiele wskazuje na to, że świetne dane o PKB w III kwartale to tylko preludium do wejścia na ścieżkę długotrwałego wzrostu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Lokaty

REKLAMA

Zapewne część ekspertów spodziewa się krótkotrwałego ochłodzenia koniunktury. Nie należy zapominać o tym, że ankietowani odpowiedzieli jedynie na pytania, dotyczące najbliższych sześciu miesięcy. Na wzrost odsetka badanych, którzy negatywnie postrzegają najbliższą przyszłość, mogło też wpłynąć pogorszenie nastrojów na warszawskiej giełdzie. W listopadzie pojawiły się pierwsze sygnały techniczne, które przemawiają za odwróceniem się korzystnych trendów, przynajmniej w perspektywie kilku miesięcy. Część specjalistów od rynków finansowych uznaje ceny akcji za najlepszy prognostyk przyszłej kondycji gospodarki. Nie raz okazywały się one wskazówką dokładniejszą od prognoz globalnych instytucji, zatrudniających sztaby analityków makroekonomicznych. Indeks Koniunktury Ekspertów Finansowych pozostał mimo wszystko na plusie. Wciąż najprawdopodobniejsze jest to, że listopadowe spadki stanowią przejaw krótkotrwałej korekty w długoterminowym trendzie wzrostowym.

Niezmienne pozostają oczekiwania co do kierunków inflacji i polityki pieniężnej. Nadal przytłaczająca większość finansistów spodziewa się wzrostu inflacji i zaostrzenia polityki pieniężnej w okresie najbliższych sześciu miesięcy. Jeżeli zaobserwowana pod koniec listopada presja na osłabienie złotego utrzyma się, to niewykluczone, że podwyżka stóp procentowych nastąpi w grudniu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA