Polisa inwestycyjna czy platforma inwestycyjna?
REKLAMA
REKLAMA
Zalety i wady polisy inwestycyjnej
REKLAMA
Korzyści podatkowe i prawne polisy inwestycyjnej:
1. Możliwość przenoszenia jednostek uczestnictwa pomiędzy funduszami w tzw. „parasolu”, czyli bez naliczania tzw. „podatku Belki”. Koszt ten poniesiemy dopiero po zakończeniu inwestycji. Może to realnie wpłynąć na jej końcową wartość, gdyż większa (niepomniejszona o podatek) kwota pracuje na nasz zysk.
2. Zwolnienie świadczenia ubezpieczeniowego na wypadek śmierci z podatku od spadków i darowizn.
3. 75% wartości polisy jest wolna od egzekucji komorniczej z wyłączeniem roszczeń alimentacyjnych.
4. Większe możliwości inwestycyjne w ramach polisy w porównaniu do funduszy parasolowych dostępnych poprzez platformy inwestycyjne. Zniesione zostały ograniczenia wyłącznie do jednej grupy subfunduszy w danym TFI. Oferta polis inwestycyjnych często obejmuje atrakcyjne fundusze zagraniczne z dostępem do jednostek uczestnictwa poprzez wpłaty w wysokości już od kilkudziesięciu złotych.
Przeczytaj również: Jak procent składany wpływa na nasze inwestycje?
Do głównych wad polis inwestycyjnych należą:
1. Koszty – m. in. opłata administracyjna w wysokości 2-12 zł miesięcznie, opłaty za zarządzanie Ubezpieczeniowym Funduszem Kapitałowym (ok. 2% rocznie).
2. Brak możliwości przedterminowej wypłaty zgromadzonych środków (wypłata wiąże się z dużymi opłatami likwidacyjnymi, stanowiącymi duży odsetek zgromadzonego kapitału).
3. Konieczność regularnych wpłat w przypadku planów systematycznego oszczędzania.
Polecamy serwis Kredyty
Co to jest platforma inwestycyjna
REKLAMA
Alternatywę dla polis unit- link stanowi inwestycja w fundusze poprzez platformy inwestycyjne. Omijamy w ten sposób koszty związane z obsługą polisy (dostęp do platformy jest bezpłatny), nie ma konieczności regularnych wpłat oraz nie ma ograniczeń wypłat zgromadzonych środków. Konieczność uiszczenia podatku Belki można odroczyć poprzez inwestycje w fundusze parasolowe, posiadające wiele subfunduszy. Subfundusz nie posiada odrębnej osobowości prawnej, opodatkowaniu podlega więc odkupienie jednostek danego subfunduszu lub konwersja jednostek jedynie poza fundusz parasolowy. W ramach takiego rozwiązania uzyskujemy dostęp do swobodnej zmiany strategii w zależności od sytuacji rynkowej, aktualnych potrzeb oraz tolerancji na ryzyko inwestycyjne, nie ponosząc przy tym kosztów za zakup, zbycie i konwersję, omijając podatek Belki przy przenoszeniu jednostek w ramach tylko jednego TFI. W tym zakresie wybór pozostaje ograniczony względem możliwości, jakie udostępnia polisa.
Ostateczny wybór pomiędzy funduszem otwartym a polisą z UFK uwarunkowany jest więc analizą własnych potrzeb, możliwościami finansowymi, zakresem wiedzy o rynkach i umiejętnościami inwestycyjnymi.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA