REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Polisa inwestycyjna czy platforma inwestycyjna?

 Xandia
Doradztwo finansowe
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Polisa inwestycyjna to produkt finansowy, który łączy ideę inwestowania w fundusze inwestycyjne z polisą na życie. Taka forma generuje pewne korzyści podatkowe i prawne.W poniższym artykule podpowiemy Ci jaka jest różnica między polisą a platformą inwestycyjną?

Zalety i wady polisy inwestycyjnej

REKLAMA

Korzyści podatkowe i prawne polisy inwestycyjnej:
1. Możliwość przenoszenia jednostek uczestnictwa pomiędzy funduszami w tzw. „parasolu”, czyli bez naliczania tzw. „podatku Belki”. Koszt ten poniesiemy dopiero po zakończeniu inwestycji. Może to realnie wpłynąć na jej końcową wartość, gdyż większa (niepomniejszona o podatek) kwota pracuje na nasz zysk.
2. Zwolnienie świadczenia ubezpieczeniowego na wypadek śmierci z podatku od spadków i darowizn.
3. 75% wartości polisy jest wolna od egzekucji komorniczej z wyłączeniem roszczeń alimentacyjnych.
4. Większe możliwości inwestycyjne w ramach polisy w porównaniu do funduszy parasolowych dostępnych poprzez platformy inwestycyjne. Zniesione zostały ograniczenia wyłącznie do jednej grupy subfunduszy w danym TFI. Oferta polis inwestycyjnych często obejmuje atrakcyjne fundusze zagraniczne z dostępem do jednostek uczestnictwa poprzez wpłaty w wysokości już od kilkudziesięciu złotych.

Przeczytaj również: Jak procent składany wpływa na nasze inwestycje?

Do głównych wad polis inwestycyjnych należą:
1. Koszty – m. in. opłata administracyjna w wysokości 2-12 zł miesięcznie, opłaty za zarządzanie Ubezpieczeniowym Funduszem Kapitałowym (ok. 2% rocznie).
2. Brak możliwości przedterminowej wypłaty zgromadzonych środków (wypłata wiąże się z dużymi opłatami likwidacyjnymi, stanowiącymi duży odsetek zgromadzonego kapitału).
3. Konieczność regularnych wpłat w przypadku planów systematycznego oszczędzania.

Polecamy serwis Kredyty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co to jest platforma inwestycyjna

REKLAMA

Alternatywę dla polis unit- link stanowi inwestycja w fundusze poprzez platformy inwestycyjne. Omijamy w ten sposób koszty związane z obsługą polisy (dostęp do platformy jest bezpłatny), nie ma konieczności regularnych wpłat oraz nie ma ograniczeń wypłat zgromadzonych środków. Konieczność uiszczenia podatku Belki można odroczyć poprzez inwestycje w fundusze parasolowe, posiadające wiele subfunduszy. Subfundusz nie posiada odrębnej osobowości prawnej, opodatkowaniu podlega więc odkupienie jednostek danego subfunduszu lub konwersja jednostek jedynie poza fundusz parasolowy. W ramach takiego rozwiązania uzyskujemy dostęp do swobodnej zmiany strategii w zależności od sytuacji rynkowej, aktualnych potrzeb oraz tolerancji na ryzyko inwestycyjne, nie ponosząc przy tym kosztów za zakup, zbycie i konwersję, omijając podatek Belki przy przenoszeniu jednostek w ramach tylko jednego TFI. W tym zakresie wybór pozostaje ograniczony względem możliwości, jakie udostępnia polisa.

Ostateczny wybór pomiędzy funduszem otwartym a polisą z UFK uwarunkowany jest więc analizą własnych potrzeb, możliwościami finansowymi, zakresem wiedzy o rynkach i umiejętnościami inwestycyjnymi.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA