REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy dane z USA umocnią dzisiaj dolara?

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

Kluczowa godzina na dzisiaj to 13:30, wtedy poznamy comiesięczny raport Departamentu Pracy USA. Wprawdzie znika już nam wpływ spisu powszechnego, kiedy to czasowo zatrudnieni zostali ankieterzy, którzy w ostatnich miesiącach kończyli pracę i zaniżali tym samym odczyt NFP, czyli zmian w liczbie etatów w sektorach pozarolniczych. Stąd też część inwestorów większą uwagę przywiązywała do wartości zmiany tylko w sektorze prywatnym, a inni po prostu mieli „rozdwojenie jaźni” i podążali za tłumem.

REKLAMA

 Teraz znaczenia znów nabierają dane NFP - rozstrzał prognoz to -2 tys. (najniższa) i 120 tys., jako najwyższa (za systemem Reuters), przy oficjalnym 60 tys. Jak interpretować dzisiejsze dane – dobrze, aby też spojrzeć na zmianę w sektorze prywatnym (oczek. 75 tys.). Wydaje się, że dopiero odczyty powyżej 100 tys. w obu przypadkach mogłyby przedłużyć o kilka godzin rozpoczęte wczoraj po południu korekcyjne umocnienie dolara. W innym przypadku, jeżeli mówimy o EUR/USD, to trudno będzie o wyraźne zejście poniżej 1,4150-60. W przypadku neutralnego odczytu (zgodnego z rynkiem) wcale nie jest tak oczywiste, że dolar znów zacznie wyraźnie tracić na wartości schodząc poniżej wczorajszych minimów. Tylko bardzo słabe dane mogłyby wesprzeć taki scenariusz, gdyż pojawiłyby się głosy, że FED powinien zwiększyć, lub przedłużyć ogłoszony w środę program QE2.

REKLAMA

W kraju złoty jest dzisiaj rano nieco słabszy – po godz. 10:00 euro jest notowane blisko 3,91 zł, a dolar powrócił powyżej 2,75 zł. Widać, że część inwestorów realizuje zyski z ruchu po komunikacie FED i w kontekście niepewności związanej z dzisiejszymi danymi z rynku pracy w USA. Jeżeli te będą dość dobre, to EUR/PLN może wrócić poniżej 3,90, ale USD/PLN utrzyma się powyżej 2,75 za sprawą spadku EUR/USD. Poza danymi z USA warto dzisiaj będzie zwrócić uwagę na pozostałe odczyty, chociaż ich waga z oczywistych powodów będzie mniejsza – oczekiwania i wpływ na rynek można znaleźć w subiektywnym kalendarzu powyżej.

Dowiedz się więcej: Co oznacza wskaźnik DTI i dlaczego jest ważny dla zdolności kredytowej?

REKLAMA

EUR/PLN: Wczorajsza nieudana próba zejścia poniżej 3,8880-3,89 sprowokowała do korekcyjnego odbicia w górę. Nie wydaje się jednak, aby udało się dzisiaj trwale sforsować poziom 3,92. Wydaje się, że po południu (po lepszych danych z USA) notowania na powrót zejdą poniżej 3,90.
USD/PLN: Zwyżka EUR/PLN i spadek EUR/USD przyczyniły się do powrotu USD/PLN powyżej 2,75, który to poziom może być dzisiaj solidnym wsparciem. Po południu kurs może zbliżyć się do 2,77, jeżeli dolar zyska względem euro po publikacji danych z USA. 

EUR/USD: Poza danymi z USA warto tez obserwować sytuację wokół Irlandii – dzisiaj spread pomiędzy rentownościami 10-letnich obligacji irlandzkich, a niemieckich wzrósł do historycznych 550 p.b. Na razie rynek zdaje się to ignorować, ale czynnik ten może okazać się kluczowy w najbliższych tygodniach i wpływać na osłabienie się euro. Wczoraj po południu powtórzyłem, iż w I dekadzie listopada możemy ustanowić szczyt na EUR/USD, a na koniec miesiąca rynek może spaść do 1,38. Dzisiaj kluczowy będzie test wsparcia 1,4150-60. Jest duże ryzyko, iż zostanie on złamany, a rynek spadnie do 1,4080-1,4100 po południu, skąd możemy ponownie ruszyć w górę do 1,4260-80 w przyszłym tygodniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis Kredyty

GBP/USD: Publikacja danych o godz. 10:30 wskazujących na niższą inflację PPI w ujęciu rocznym, nie powinna wpływać dzisiaj negatywnie na funta. Tutaj kluczowe są dzisiejsze dane z USA. Obserwowany spadek może przeciągnać się do 1,6150-65, jeżeli dane z USA będą lepsze. Zniżki do mocnego wsparcia na 1,61 lepiej nie zakładać, gdyż funt może być teraz mocniejszy, niż euro w relacjach z dolarem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA