REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzrost chińskiego importu to powód do radości

REKLAMA

REKLAMA

Rano napłynęły nowe informacje z Chin. W państwie tym utrzymuje się wysoka aktywność kredytowa, rośnie podaż pieniądza, zaś podaż handlowa jest w miarę wysoka, co cieszy inwestorów.

Po ich myśli są również dane na temat indyjskiej produkcji przemysłowej w październiku. Zwiększyła się ona o 10,8% w skali roku, przerastając oczekiwania, sięgające 8,5%. Wrześniowa zwyżka w wysokości 4,4% była najwyższa, a miesiąc później zanotowano największy wzrost od 3 miesięcy.

REKLAMA

W przypadku naszego WIG bilans bieżącego tygodnia zamyka się na razie na ponad 1-proc. plusie. Od końca listopada daje to przeszło 4% zwyżki. WIG utknął pod oporem, jaki stanowi tegoroczny szczyt, znajdujący się przy 47,7 tys. pkt. Jego pokonanie powinno przynieść dalszy ruch w górę. Na razie nie ma powodów, aby nie wierzyć w taki scenariusz. Po znaczącej zwyżce z poprzednich dni, giełda konsoliduje się, a nie spada. To oznaka jej siły.

Dowiedz się także: Które banki proponują najlepsze depozyty?

REKLAMA

Chiński eksport podniósł się w minionym miesiącu o prawie 35%, a import – aż o blisko 38% w skali roku. Ten drugi czynnik jest obecnie ważniejszy. Z jednej strony pokazuje, w jakim stopniu rozwijająca się chińska gospodarka i wspiera globalną koniunkturę poprzez absorpcję towarów, sprowadzanych ze świata, co jest korzystne choćby dla Niemiec. Z drugiej strony, znaczącą pozycję w imporcie zajmują surowce, więc listopadowy odczyt jest korzystny z punktu widzenia kontynuacji zwyżkowej tendencji na rynku towarów.

Wysoki wzrost chińskiego importu powinien ucieszyć światowe gospodarki i pozytywnie wpłynąć na rynek surowców. Nasza giełda również dowiodła swojej siły, bowiem nastąpiła konsolidacja WIG po wcześniejszym wzroście tego indeksu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po południu poznamy październikowy bilans handlowy USA, którego odczyt może być istotny dla kondycji dolara, a w ślad za tym – dla rynku surowców.

Polecamy serwis: Lokaty

Rynki nieruchomości w USA

Aż o 1,7 bln USD spadnie w tym roku wartość domów w Stanach Zjednoczonych. Na II połowę tego roku przypada ponad 1 bln USD. To znacząco więcej niż rok wcześniej, kiedy obniżka wyniosła 1,05 bln USD. Od szczytu z czerwca 2006 r. łączny spadek wartości sięgnie zatem 9 bln USD. Taka sytuacja powoduje, że rośnie odsetek Amerykanów, winnych bankom więcej niż wynosi wartość ich domów. W III kwartale podniósł się on z 21,8% na koniec minionego roku do 23,2%.

Rynki nieruchomości w Chinach

W listopadzie ceny domów Chinach rosły w najniższym tempie w skali roku. Wzrost wyniósł 7,7% w porównaniu z tym samym miesiącem w 2009 r. W październiku wynosił on 8,6%, a analitycy spodziewali się 8-proc. zwyżki. Sprzedaż w ujęciu ilościowym zwiększyła się o 14,5%, a wartość transakcji – o 18,6%.

Źródło: Zespół Analiz Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA

Przedsiębiorca na etacie nadal z podwójną składką zdrowotną

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie składki zdrowotnej w przypadku łączenia pracy na etacie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika z niej, iż obecnie nie są planowane zmiany legislacyjne ingerujące w zasadę odprowadzania składki od każdego tytułu odrębnie.

Weryfikacja kontrahenta na białej liście VAT może być skomplikowana

Przedsiębiorca, aby nie stracić możliwości zaliczenia wydatków do kosztów podatkowych, musi upewnić się, że w dniu realizacji przelewu konto odbiorcy znajduje się na białej liście VAT. Jednak od tej reguły istnieją pewne wyjątki. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że w sytuacji, gdy przelew jest realizowany przez pośrednika, istotna jest data wydania mu pisemnej dyspozycji przelewu. Przepisy jednoznacznie wskazują na konieczność weryfikacji rachunku w wykazie "na dzień zlecenia przelewu". 

REKLAMA