reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > W których krajach Europy jest najwięcej blokowisk?

W których krajach Europy jest najwięcej blokowisk?

48% Polaków i 43% Europejczyków mieszka w blokach. W Europie jest cztery razy więcej budynków szeregowych i „bliźniaków” niż w Polsce. W polskich miastach na cztery mieszkania przypada tylko jeden dom jednorodzinny. W Unii – trzykrotnie więcej, ale już na Słowacji – dwukrotnie mniej.

W dużych miastach popularne są bloki, ale poza ich obrębem – domy jednorodzinne. Świadczy o tym sytuacja mieszkaniowa większości polskich rodzin. W krajach europejskich schemat ten bywa jednak odmienny, o czym mówią dane, publikowane przez Eurostat.

Europejczycy najczęściej zamieszkują domy, a nie bloki. Na jeden dom przypada bowiem mniej niż jedno – bo jedynie 0,7 mieszkania. Jest to wynik zbliżony do rodzimego. W Polsce na jeden dom ma pokrycie w 0,9 mieszkania. Oznacza to, że ponad połowa Polaków zajmuje domy jednorodzinne, z czego ponad 90% z nich to budynki wolno stojące, podczas gdy w Europie stanowią one niecałe 60%. Ponadto warto zauważyć, że w 20 na 30 badanych krajów liczba domów jest większa od liczby lokali mieszkalnych.

Najmniej bloków powstało w Irlandii, Norwegii i Wielkiej Brytanii. W krajach tych na jeden dom przypada bowiem odpowiednio blisko 0,03, 0,09 i 0,17 mieszkania, co w przypadku Irlandii daje zaledwie jedno mieszkanie na 31 domów.

Dowiedz się także: Jaką formę prawną wybrać dla umowy przedwstępnej przy zakupie mieszkania?

Znacznie więcej mieszkań jest na Łotwie, w Estonii i Hiszpanii. W krajach tych na jeden dom przypada ponad 1,8 lokali mieszkalnych. Rekordzistką jest Łotwa, gdzie z trzech nieruchomości mieszkalnych, tylko jedna to dom jednorodzinny. Oznacza to, że na Łotwie mieszkania są ponad dwukrotnie bardziej popularną formą zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych niż w Polsce.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda na obszarach o gęstości zaludnienia, gdzie na na km kw. przypada co najmniej 500 osób , które w dużym uproszczeniu można utożsamić z miastami. Mieszkania są na tych terenach oczywiście bardziej popularne niż na łącznym terytorium badanych krajów. Średnio w miastach Unii Europejskiej na jeden dom przypada 1,4 lokali mieszkalnych, czyli dwukrotnie więcej niż na całym obszarze wspólnoty, zawierającym także obszary wiejskie.

Polecamy serwis: Lokaty

Miasta o największym odsetku mieszkań zlokalizowane są w Estonii i na Słowacji. Na jeden dom przypada tam odpowiednio 7,1 i blisko 8 lokali w budynkach wielorodzinnych. Dodatkowo o wysokim stopniu urbanizacji miast może świadczyć fakt, że w obu wyżej wymienionych krajach większość mieszkań zlokalizowanych jest w blokach o przynajmniej 10 lokalach.

Po drugiej stronie znajduje się Irlandia i Norwegia. Nawet w miastach tych krajów, niewielki odsetek obywateli posiada własne M, a swoje potrzeby mieszkaniowe zaspokajają mieszkając w domach jednorodzinnych. Na jedno mieszkanie przypada tam odpowiednio blisko 13 i 7 mieszkań.

Na tym tle Polska plasuje poniżej średniej dla Unii. Na 30 badanych krajów zajmujemy ósme miejsce pod względem popularności mieszkań na obszarach o gęstości zaludnienia na poziomie przynajmniej 500 osób na km kw. W rodzimych miastach na jeden dom przypada 3,7 mieszkań, czyli dwa razy mniej niż na Słowacji, ale blisko trzy razy więcej niż średnio w Unii Europejskiej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama