reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Gdzie znaleźć mieszkanie o odpowiednim dla siebie metrażu?

Gdzie znaleźć mieszkanie o odpowiednim dla siebie metrażu?

W październiku największe zapotrzebowanie było na mieszkania o średniej powierzchni 51,7 m kw. W tym miesiącu spółdzielnie oddawały do użytku mieszkania o zbliżonej, przeciętnej powierzchni – 53,1 m kw. Tymczasem deweloperzy przeliczyli się z możliwościami swoich klientów, budując o jeden pokój za dużo – przecenili potrzeby nabywców o ok. 13,6 m kw.

W ciągu 10 miesięcy deweloperzy oddali do użytku 42,2 tys. mieszkań – wskazują statystyki GUS. Średni metraż oddawanych lokali wyniósł 66,9 m kw. W nowym budownictwie o przeciętnym standardzie taka powierzchnia przypada zwykle na mieszkania 3-pokojowe. Tymczasem preferencje klientów, zbierane i analizowane przez Home Broker, wskazują na to, że przeciętny, poszukiwany przez kupujących metraż, wyniósł w pierwszym półroczu 51,5 m kw., co zwykle przekłada się na dwa pokoje. Nadwyżka po stronie podaży wyniosła więc aż 15,4 m kw. W przypadku lokali, oddawanych do użytkowania przez spółdzielnie, różnica była blisko dwukrotnie mniejsza i wyniosła 8 metrów. Spółdzielnie budują jednak dziesięć razy mniej mieszkań, przez co ich wpływ na rynek nieruchomości jest niewielki.

W samym październiku spółdzielnie zaskoczyły wszystkich, oddając do użytkowania mieszkania o powierzchni 53,1 m kw., czyli zaledwie o 1,4 metra większe od tych, na które zgłaszano. W tym roku jest to wynik najbardziej dopasowany do preferencji nabywców.

Przeczytaj również: Poznaj przeciętną długość procesu sprzedaży mieszkania w listopadzie

W przypadku deweloperów różnica wciąż pozostaje znacznie większa i wynosi 13,6 m kw. W tym kontekście warto wspomnieć, że lokale o małych metrażach znikają z nowych inwestycji w bardzo szybkim tempie, a duże mieszkania często długo czekają na nabywców. Właśnie w tym segmencie należy spodziewać się największej elastyczności deweloperów podczas negocjacji. W obliczu prawie rekordowej podaży nowych mieszkań rabat często decyduje o sprzedaży nieruchomości, a największe lokale należą do najmniej płynnego segmentu rynku.

Realizacja obecnie oddawanych do użytku mieszkań rozpoczęła się mniej więcej dwa lata temu, zatem już po zakończeniu boomu na rynku budownictwa mieszkaniowego. Właśnie dlatego widoczne jest stopniowe obniżanie się średniego metrażu lokali oddawanych do użytkowania. Taki trend, choć opóźniony, współgra ze zmianami, jakie przyniósł kryzys po stronie popytowej. Warto zauważyć, że w wyniku kryzysu wstrzymano wiele projektów deweloperskich. Świadczy o tym spadająca liczba oddawanych do użytku lokali. W październiku było ich o połowę mniej niż w analogicznym okresie rok temu.

Rosnąca sprzedaż mieszkań, zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym, spowodowała, że obecnie deweloperzy chętniej wznoszą nowe budynki. W ciągu dziesięciu miesięcy ilość rozpoczętych prac budowlanych, związanych z przyszłymi mieszkaniami, w okresie od stycznia do października 2009 r., zwiększyła się o połowę. W przeważającej większości są to lokale w projektach z segmentu popularnego. Dzięki temu nabywcy mogą znaleźć mieszkania o relatywnie wysokim stosunku liczby pokoi do powierzchni lokalu. Problem w tym, że na przeprowadzkę będą musieli poczekać kilka, a nawet kilkanaście miesięcy. Dlatego wiele osób wybiera zakupy na rynku wtórnym. Obecnie na około na trzy sprzedane mieszkania przypadają dwa używane. Zgodnie z ankietą, przeprowadzoną wśród doradców Home Broker, 2011 rok powinien przynieść kontynuację tego trendu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama