reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Czy budownictwo mieszkaniowe w Polsce przechodzi zastój?

Czy budownictwo mieszkaniowe w Polsce przechodzi zastój?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę rośnie, ale nie przekłada się to na ilość mieszkań oddanych do użytkowania. W październiku dostaliśmy do dyspozycji o jedną trzecią mniej mieszkań niż w zeszłym roku. Te, które powstaną, będą gotowe dopiero za dwa lata.

Budownictwo mieszkaniowe w październiku odznaczało się pogorszeniem sytuacji w obszarze mieszkań oddanych do użytkowania oraz liczby rozpoczynanych budów. Spadły one odpowiednio o 32,5% i 15,1% wobec poziomu z analogicznego okresu sprzed roku. Lepiej przedstawia się sytuacja w obszarze liczby mieszkań, na którą wydane zostały pozwolenia na budowę. Względem października 2009 roku zanotowaliśmy wzrost o 8,8%.

Aktywność deweloperówW październiku liczba rozpoczynanych budów spadła o 15,1% względem analogicznego okresu sprzed roku i opiewała na 12,2 tys. lokali. Od początku roku wciąż obserwowany jest jednak wzrost aktywności inwestorów. Przez 10 miesięcy tego roku zaczęto budować o 12,6% więcej mieszkań niż w 10 miesiącach poprzedniego roku. Najlepsze wyniki w tym zakresie mają deweloperzy. Ich tegoroczne dokonania są o połowę lepsze niż w analogicznym okresie za rok 2009. Duża podaż na rynku pierwotnym ma także pozytywne skutki dla nabywców i przejawia się obniżkami cen ofertowych. Jest ona szczególnie widoczna w Warszawie i Krakowie, gdzie średnia cena ofertowa mieszkań na rynku pierwotnym jest niższa niż na wtórnym. W obszarze liczby mieszkań , których budowę rozpoczęto, ujemne dynamiki widoczne są w grupie inwestorów indywidualnych, spółdzielni, a także pozostałych, które skupiają mieszkaniowe budownictwo zakładowe, komunalne i społeczne czynszowe.

Dowiedz się także: Dlaczego program „Rodzina na Swoim” będzie krzywdzący dla singli?

W październiku liczba wydanych pozwoleń na budowę była o 8,8% większa niż rok wcześniej, w przypadku deweloperów wzrost ten osiągnął natomiast poziom aż 53,4%. W dziesiątym miesiącu wydane zostały pozwolenia na budowę 15,3 tys. lokali. Przez 10 miesięcy tego roku wzrost liczby wydanych pozwoleń widoczny jest jedynie w przypadku deweloperów. Jest on jednak relatywnie niewielki i wynosi 3,8%, w porównaniu z analogicznym okresem 2009 roku.

Ponadto we wrześniu piąty raz z rzędu liczba wydanych pozwoleń na budowę była większa od liczby rozpoczętych prac budowlanych. Powiększa to potencjał rynku do szybszego zaspokojenia potrzeb popytu. Inwestorzy, którzy posiadają prawomocne pozwolenie na budowę, nie muszą bowiem czekać na wydanie decyzji administracyjnej, aby przystąpić do realizacji inwestycji.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Październik, wbrew oczekiwaniom, przyniósł spadek liczby mieszkań oddawanych do użytkowania. W dziesiątym miesiącu oddano 10,5 tys. lokali, czyli o 3% mniej niż średnio w tym roku i aż o 32,5% mniej niż w rok wcześniej. Wyniki te przeczą więc obserwowanej na rynku sezonowości. Czwarty kwartał jest bowiem tradycyjnie okresem sezonowego wzrostu liczby oddawanych mieszkań. Należy mieć nadzieję na to, że kolejne miesiące przyniosą w tym zakresie powrót do pozytywnych tendencji. Biorąc pod uwagę okres od stycznia do października, to wynik br. był także o 17,5% gorszy od poprzedniego. Sytuacja w segmencie deweloperów jest jeszcze gorsza. W październiku doszło tu bowiem do spadku liczby mieszkań oddanych do użytkowania o ponad połowę, względem analogicznego okresu roku poprzedniego. Statystyki za pierwsze dziesięć miesięcy także są niepochlebne dla deweloperów. W tym roku oddali oni do użytkowania o 31,2% mieszkań mniej niż w 2009 roku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama