REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dlaczego program „Rodzina na Swoim” będzie krzywdzący dla singli?

Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk

REKLAMA

Od 2011 roku single zostaną objęci programem „Rodzina na Swoim”. Nie oznacza to jednak, że będą przysługiwać im takie same profity, jak reszcie beneficjentów. Czy będzie z czego wybierać? – w ofercie znajdzie się pięciokrotnie mniej mieszkań niż obecnie. W Szczecinie może to oznaczać, że w praktyce program w ogóle nie obejmie singli, sytuacja jest nieciekawa również we Wrocławiu, Poznaniu i Krakowie.

Rząd planuje rozszerzyć w przyszłym roku grono beneficjentów programu „Rodzina na Swoim” o osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwa domowe, czyli tzw. singli. Forsowana przez rządzących ustawa wprowadza jednak szereg dodatkowych ograniczeń. Czy więc single będą mogły w 2011 roku pozwolić sobie na zakup wymarzonych mieszkań dzięki pomocy z budżetu państwa?

REKLAMA

„Rodzina na Swoim” nieprzyjazna samotnym

REKLAMA

Rząd potraktować po macoszemu osoby, prowadzące jednoosobowe gospodarstwa. Owszem, będą one mogły kupić mieszkanie w ramach programu, ale sztuka to niełatwa. Rząd w projekcie zmiany ustawy, normującej program „Rodzina na Swoim”, zawarł bowiem dodatkowe zapisy, niekorzystne dla kredytobiorców:

1) Beneficjent programu może mieć maksymalnie 35 lat,
2) O 14% obniżone zostaną limity cen nieruchomości, które będzie można kupić na kredyt z dopłatą,
3) Kupić będzie można jedynie mieszkanie od dewelopera,
4) Single będą mogli skorzystać z programu pod warunkiem, że nigdy wcześniej nie byli właścicielami mieszkania.

Przeczytaj również: „Rodzina na Swoim” – czy nie jest za późno?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wszystkie wprowadzone zmiany mają za zadanie ograniczyć strumień państwowych pieniędzy, który zrosił rynek mieszkaniowy, i skierować go w bardziej pożądanym kierunku. Warto zauważyć, że single w ramach programu będą mogli kupić mniejsze mieszkania niż obecnie wspierane rodziny i osoby samotnie wychowujące dzieci. W obecnie obowiązującej wersji „Rodziny na Swoim” do rządowego wsparcia kwalifikowano mieszkania o powierzchni do 75 m kw., przy czym dofinansowanie było wypłacane do 50 m kw. Natomiast d nowego roku single będą mogli kupić mieszkanie o maksymalnej powierzchni 50 m kw., przy czym dofinansowanie zostanie wypłacane jedynie do 30 m kw.

Skromniejsza oferta dla singli

Zmniejszenie limitu ceny oznacza dla dotychczasowej grupy beneficjentów programu ograniczenie liczby mieszkań, spełniających wymóg cenowy, o około 40% - wskazują dane Home Broker. Dodatkowo należy zauważyć, że mieszkań dla singli - czyli tych o powierzchni do 50 m kw. - pozostało o 70% mniej niż lokali do 75 m kw., które obecnie można kupić w programie „Rodzina na Swoim” w ofercie na rynku pierwotnym. Reasumując, osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwa domowe będą do wyboru miały pięciokrotnie mniej lokali na rynku pierwotnym niż małżeństwa, korzystające ze wsparcia na obecnych zasadach. Dodatkowo z programu wyłączone zostaną mieszkania używane, które obecnie stanowią większość lokali, kupowanych na kredyt z rządową dopłatą. – Bazując na doświadczeniach z tego roku, zmiany w programie Rodzina na Swoim mogą mieć znacznie większy wpływ na rynek mieszkaniowy niż nagłośniona w mediach podwyżka stawki VAT o 1 pp. - zauważa Tomasz Panabażys, Dyrektor Zarządzający i Członek Zarządu, J.W. Construction Holding S.A.

Najgorzej w Szczecinie

Po przyjęciu rządowych zmian najgorsza sytuacja wśród przebadanych miast będzie miała miejsce w Szczecinie, gdzie zaledwie jedna na 50 nieruchomości spełni wymogi rządowego wsparcia. Powodem jest tu niski limit ceny m kw. lokalu, który nie przystaje do obecnych realiów rynkowych w stolicy województwa zachodniopomorskiego.

Ciężko w Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu

Odrobinę lepiej sytuacja maluje się w takich miastach jak Kraków, Poznań czy Wrocław, gdzie kilkanaście procent mieszkań w grupie do 50 m kw. spełnia wymóg cenowy programu „Rodzina na Swoim”. Należy jednak pamiętać, że mieszkań o takiej powierzchni pozostało na rynku relatywnie niewiele. Po zmianach single z rządowym wsparciem będą mogli kupić lokal na poznańskim Osiedlu Karpia dewelopera Gant, w Krakowie w Słonecznym miasteczku spółki LC Corp lub inwestycji Krakowskie Przedmieście developera Art Development. We Wrocławiu natomiast single będą mogli znaleźć swoje mieszkanie w inwestycji firmy Murapol.

Polecamy serwis: Kredyty

Wysoki limit ceny w Bydgoszczy

W najlepszej sytuacji znajdą się mieszkańcy Bydgoszczy. Single, ale i małżeństwa oraz osoby samotnie wychowujące dziecko mogą tu wybierać spośród prawie całej oferty deweloperów, o ile lokal będzie spełniać wymóg powierzchni. Powodem jest bardzo wysoki limit ceny m kw., który nawet po postulowanym przez rząd obniżeniu przewyższy o 500 zł, w przeliczeniu na m kw., średnią cenę ofertową mieszkań na rynku pierwotnym w Bydgoszczy.

Mało mieszkań w Warszawie i Łodzi

REKLAMA

Są także miasta, w których odsetek mieszkań spełniających wymagania programu „Rodzina na Swoim” jest znacznie niższy w grupie lokali dla singli niż dla rodzin. Najbardziej jaskrawym przykładem są tu Warszawa i Łódź. W stolicy w przyszłym roku małżeństwa będą mogły wybierać spośród 41% ofert mieszkań o powierzchni do 75 m kw. W przypadku singli wybór paść może jedynie na jedno z 17% mieszkań o powierzchni do 50 m kw. W Łodzi jest to odpowiednio 79% oferty na rynku pierwotnym wśród lokali do 75 m kw. i 59% tych o powierzchni do 50 m kw.

Warszawscy single po rozszerzeniu programu będą mogli rozważać kupno mieszkań na terenie najtańszych dzielnic. Lokale takie można znaleźć na przykład przy ulicy Głębockiej, w inwestycji firmy ASBUD, na Osiedlu Tulipany, nad którym pieczę sprawuje firma Breevast Development czy Osiedlu Leśnej Polanki dewelopera Warsaw Trust Development. W Łodzi natomiast ofertę dla singli od nowego roku będzie miała najprawdopodobniej spółka Atal w inwestycji Nowe Polesie i firma TOP MART w inwestycji Zielone Wzgórza.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

REKLAMA

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

Kawa z INFORLEX. Wakacje składkowe - bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 3 września 2024 r. Tematem spotkania będą wakacje składkowe. 

REKLAMA

Firma spedycyjna. Jak założyć? Czy to się opłaca?

Branża TSL to jeden z najlepiej trzymających się sektorów gospodarki, nawet mimo kryzysu. Działalność spedycyjna daje wiele możliwości i ma ogromny potencjał. O czym trzeba wiedzieć zaczynając w tej branży na własny rachunek? 

Compliance a ochrona danych - co przedsiębiorcy muszą wiedzieć

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie prawnym, przedsiębiorcy muszą być na bieżąco z otoczeniem prawnym firmy, w tym regulacjami dotyczącymi ochrony danych osobowych. Compliance, czyli zgodność z przepisami prawa, staje się kluczowym elementem w działalności każdej firmy, niezależnie od jej wielkości. W obliczu surowych kar finansowych i rosnącej świadomości konsumentów, ochrona danych osobowych przestała być jedynie formalnością, a stała się fundamentem odpowiedzialnego prowadzenia biznesu.

REKLAMA