REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dlaczego program „Rodzina na Swoim” będzie krzywdzący dla singli?

Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk

REKLAMA

Od 2011 roku single zostaną objęci programem „Rodzina na Swoim”. Nie oznacza to jednak, że będą przysługiwać im takie same profity, jak reszcie beneficjentów. Czy będzie z czego wybierać? – w ofercie znajdzie się pięciokrotnie mniej mieszkań niż obecnie. W Szczecinie może to oznaczać, że w praktyce program w ogóle nie obejmie singli, sytuacja jest nieciekawa również we Wrocławiu, Poznaniu i Krakowie.

Rząd planuje rozszerzyć w przyszłym roku grono beneficjentów programu „Rodzina na Swoim” o osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwa domowe, czyli tzw. singli. Forsowana przez rządzących ustawa wprowadza jednak szereg dodatkowych ograniczeń. Czy więc single będą mogły w 2011 roku pozwolić sobie na zakup wymarzonych mieszkań dzięki pomocy z budżetu państwa?

REKLAMA

„Rodzina na Swoim” nieprzyjazna samotnym

REKLAMA

Rząd potraktować po macoszemu osoby, prowadzące jednoosobowe gospodarstwa. Owszem, będą one mogły kupić mieszkanie w ramach programu, ale sztuka to niełatwa. Rząd w projekcie zmiany ustawy, normującej program „Rodzina na Swoim”, zawarł bowiem dodatkowe zapisy, niekorzystne dla kredytobiorców:

1) Beneficjent programu może mieć maksymalnie 35 lat,
2) O 14% obniżone zostaną limity cen nieruchomości, które będzie można kupić na kredyt z dopłatą,
3) Kupić będzie można jedynie mieszkanie od dewelopera,
4) Single będą mogli skorzystać z programu pod warunkiem, że nigdy wcześniej nie byli właścicielami mieszkania.

Przeczytaj również: „Rodzina na Swoim” – czy nie jest za późno?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wszystkie wprowadzone zmiany mają za zadanie ograniczyć strumień państwowych pieniędzy, który zrosił rynek mieszkaniowy, i skierować go w bardziej pożądanym kierunku. Warto zauważyć, że single w ramach programu będą mogli kupić mniejsze mieszkania niż obecnie wspierane rodziny i osoby samotnie wychowujące dzieci. W obecnie obowiązującej wersji „Rodziny na Swoim” do rządowego wsparcia kwalifikowano mieszkania o powierzchni do 75 m kw., przy czym dofinansowanie było wypłacane do 50 m kw. Natomiast d nowego roku single będą mogli kupić mieszkanie o maksymalnej powierzchni 50 m kw., przy czym dofinansowanie zostanie wypłacane jedynie do 30 m kw.

Skromniejsza oferta dla singli

Zmniejszenie limitu ceny oznacza dla dotychczasowej grupy beneficjentów programu ograniczenie liczby mieszkań, spełniających wymóg cenowy, o około 40% - wskazują dane Home Broker. Dodatkowo należy zauważyć, że mieszkań dla singli - czyli tych o powierzchni do 50 m kw. - pozostało o 70% mniej niż lokali do 75 m kw., które obecnie można kupić w programie „Rodzina na Swoim” w ofercie na rynku pierwotnym. Reasumując, osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwa domowe będą do wyboru miały pięciokrotnie mniej lokali na rynku pierwotnym niż małżeństwa, korzystające ze wsparcia na obecnych zasadach. Dodatkowo z programu wyłączone zostaną mieszkania używane, które obecnie stanowią większość lokali, kupowanych na kredyt z rządową dopłatą. – Bazując na doświadczeniach z tego roku, zmiany w programie Rodzina na Swoim mogą mieć znacznie większy wpływ na rynek mieszkaniowy niż nagłośniona w mediach podwyżka stawki VAT o 1 pp. - zauważa Tomasz Panabażys, Dyrektor Zarządzający i Członek Zarządu, J.W. Construction Holding S.A.

Najgorzej w Szczecinie

Po przyjęciu rządowych zmian najgorsza sytuacja wśród przebadanych miast będzie miała miejsce w Szczecinie, gdzie zaledwie jedna na 50 nieruchomości spełni wymogi rządowego wsparcia. Powodem jest tu niski limit ceny m kw. lokalu, który nie przystaje do obecnych realiów rynkowych w stolicy województwa zachodniopomorskiego.

Ciężko w Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu

Odrobinę lepiej sytuacja maluje się w takich miastach jak Kraków, Poznań czy Wrocław, gdzie kilkanaście procent mieszkań w grupie do 50 m kw. spełnia wymóg cenowy programu „Rodzina na Swoim”. Należy jednak pamiętać, że mieszkań o takiej powierzchni pozostało na rynku relatywnie niewiele. Po zmianach single z rządowym wsparciem będą mogli kupić lokal na poznańskim Osiedlu Karpia dewelopera Gant, w Krakowie w Słonecznym miasteczku spółki LC Corp lub inwestycji Krakowskie Przedmieście developera Art Development. We Wrocławiu natomiast single będą mogli znaleźć swoje mieszkanie w inwestycji firmy Murapol.

Polecamy serwis: Kredyty

Wysoki limit ceny w Bydgoszczy

W najlepszej sytuacji znajdą się mieszkańcy Bydgoszczy. Single, ale i małżeństwa oraz osoby samotnie wychowujące dziecko mogą tu wybierać spośród prawie całej oferty deweloperów, o ile lokal będzie spełniać wymóg powierzchni. Powodem jest bardzo wysoki limit ceny m kw., który nawet po postulowanym przez rząd obniżeniu przewyższy o 500 zł, w przeliczeniu na m kw., średnią cenę ofertową mieszkań na rynku pierwotnym w Bydgoszczy.

Mało mieszkań w Warszawie i Łodzi

REKLAMA

Są także miasta, w których odsetek mieszkań spełniających wymagania programu „Rodzina na Swoim” jest znacznie niższy w grupie lokali dla singli niż dla rodzin. Najbardziej jaskrawym przykładem są tu Warszawa i Łódź. W stolicy w przyszłym roku małżeństwa będą mogły wybierać spośród 41% ofert mieszkań o powierzchni do 75 m kw. W przypadku singli wybór paść może jedynie na jedno z 17% mieszkań o powierzchni do 50 m kw. W Łodzi jest to odpowiednio 79% oferty na rynku pierwotnym wśród lokali do 75 m kw. i 59% tych o powierzchni do 50 m kw.

Warszawscy single po rozszerzeniu programu będą mogli rozważać kupno mieszkań na terenie najtańszych dzielnic. Lokale takie można znaleźć na przykład przy ulicy Głębockiej, w inwestycji firmy ASBUD, na Osiedlu Tulipany, nad którym pieczę sprawuje firma Breevast Development czy Osiedlu Leśnej Polanki dewelopera Warsaw Trust Development. W Łodzi natomiast ofertę dla singli od nowego roku będzie miała najprawdopodobniej spółka Atal w inwestycji Nowe Polesie i firma TOP MART w inwestycji Zielone Wzgórza.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA