reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Dlaczego program „Rodzina na Swoim” będzie krzywdzący dla singli?

Dlaczego program „Rodzina na Swoim” będzie krzywdzący dla singli?

Od 2011 roku single zostaną objęci programem „Rodzina na Swoim”. Nie oznacza to jednak, że będą przysługiwać im takie same profity, jak reszcie beneficjentów. Czy będzie z czego wybierać? – w ofercie znajdzie się pięciokrotnie mniej mieszkań niż obecnie. W Szczecinie może to oznaczać, że w praktyce program w ogóle nie obejmie singli, sytuacja jest nieciekawa również we Wrocławiu, Poznaniu i Krakowie.

Rząd planuje rozszerzyć w przyszłym roku grono beneficjentów programu „Rodzina na Swoim” o osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwa domowe, czyli tzw. singli. Forsowana przez rządzących ustawa wprowadza jednak szereg dodatkowych ograniczeń. Czy więc single będą mogły w 2011 roku pozwolić sobie na zakup wymarzonych mieszkań dzięki pomocy z budżetu państwa?

Rząd potraktować po macoszemu osoby, prowadzące jednoosobowe gospodarstwa. Owszem, będą one mogły kupić mieszkanie w ramach programu, ale sztuka to niełatwa. Rząd w projekcie zmiany ustawy, normującej program „Rodzina na Swoim”, zawarł bowiem dodatkowe zapisy, niekorzystne dla kredytobiorców:

1) Beneficjent programu może mieć maksymalnie 35 lat,
2) O 14% obniżone zostaną limity cen nieruchomości, które będzie można kupić na kredyt z dopłatą,
3) Kupić będzie można jedynie mieszkanie od dewelopera,
4) Single będą mogli skorzystać z programu pod warunkiem, że nigdy wcześniej nie byli właścicielami mieszkania.

Przeczytaj również: „Rodzina na Swoim” – czy nie jest za późno?

Wszystkie wprowadzone zmiany mają za zadanie ograniczyć strumień państwowych pieniędzy, który zrosił rynek mieszkaniowy, i skierować go w bardziej pożądanym kierunku. Warto zauważyć, że single w ramach programu będą mogli kupić mniejsze mieszkania niż obecnie wspierane rodziny i osoby samotnie wychowujące dzieci. W obecnie obowiązującej wersji „Rodziny na Swoim” do rządowego wsparcia kwalifikowano mieszkania o powierzchni do 75 m kw., przy czym dofinansowanie było wypłacane do 50 m kw. Natomiast d nowego roku single będą mogli kupić mieszkanie o maksymalnej powierzchni 50 m kw., przy czym dofinansowanie zostanie wypłacane jedynie do 30 m kw.

Zmniejszenie limitu ceny oznacza dla dotychczasowej grupy beneficjentów programu ograniczenie liczby mieszkań, spełniających wymóg cenowy, o około 40% - wskazują dane Home Broker. Dodatkowo należy zauważyć, że mieszkań dla singli - czyli tych o powierzchni do 50 m kw. - pozostało o 70% mniej niż lokali do 75 m kw., które obecnie można kupić w programie „Rodzina na Swoim” w ofercie na rynku pierwotnym. Reasumując, osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwa domowe będą do wyboru miały pięciokrotnie mniej lokali na rynku pierwotnym niż małżeństwa, korzystające ze wsparcia na obecnych zasadach. Dodatkowo z programu wyłączone zostaną mieszkania używane, które obecnie stanowią większość lokali, kupowanych na kredyt z rządową dopłatą. – Bazując na doświadczeniach z tego roku, zmiany w programie Rodzina na Swoim mogą mieć znacznie większy wpływ na rynek mieszkaniowy niż nagłośniona w mediach podwyżka stawki VAT o 1 pp. - zauważa Tomasz Panabażys, Dyrektor Zarządzający i Członek Zarządu, J.W. Construction Holding S.A.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Echaust-Przybytniak

Deputy Legal Director, RK RODO

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama