reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Wkład własny czy lokata – co jest korzystniejsze dla beneficjentów programu „Rodzina na Swoim”?

Wkład własny czy lokata – co jest korzystniejsze dla beneficjentów programu „Rodzina na Swoim”?

Korzystając z programu „Rodzina na Swoim” można zaoszczędzić do 6,9 tys. zł. Warunkiem jest brak wkładu własnego. Najwięcej mogą zaoszczędzić osoby, kupujące małe mieszkania. Wraz ze wzrostem metrażu maleją oszczędności. Dzieje się tak dlatego, że tylko wybrane banki dopasowują ofertę wysokości wnoszonego wkładu.

W III kwartale tego roku Polacy pożyczali na mieszkania średnio 204,3 tys. zł, pokazują dane, udostępnione przez Związek Banków Polskich. Dodatkowo przeciętny nabywca, korzystając y z preferencyjnego kredytu w ramach programu „Rodzina na Swoim”, dysponował wkładem własnym w wysokości 50 tys. zł. Należy postawić sobie pytanie, czy w obecnych warunkach rynkowych rzeczywiście opłaca się wyłożyć te pieniądze w postaci wkładu własnego.

O tym czy warto wpłacać 50 tys. zł w formie wkładu własnego w kredycie z rządową dopłatą zależy od powierzchni mieszkania jakie ma być finansowane kredytem. Trzeba bowiem pamiętać, że w obecnej formie program obejmuje zakup lokali o wielkości do 75 m kw., ale dofinansowana jest powierzchnia do 50 m kw. Im więc bliżej tego dolnego limitu, tym większą część raty sfinansuje państwo. Kupując mieszkanie o powierzchni do 50 m kw. i wartości 250 tys. zł i biorąc kredyt na30 lat, korzystając z programu „Rodzina na Swoim”, trzeba liczyć się z ratą miesięczną na poziomie 860,63 zł, jeżeli całą kwotę pożyczymy od banku i ratą miesięczną 684,69 zł, gdy pożyczymy tylko 200 tys. zł, a pozostałe 50 tys. zł przeznaczymy na wkład własny. Różnica w racie wynosi więc 175,94 zł miesięcznie. Jest to kwota niższa od możliwej do uzyskania z lokaty na 50 tys. zł z kapitalizacją dzienną i oprocentowaniem4,86%. 

Dowiedz się także: Jak skorzystać z programu „Rodzina na Swoim”, żeby dostać więcej?

Założenie kilku tego typu lokat pozwala ominąć podatek od zysków kapitałowych i osiągnąć odsetki w pierwszym miesiącu na poziomie 206,79 zł. Już w pierwszym miesiącu przeznaczenie 50 tys. zł na lokatę, a nie na wkład własny, spowoduje uzyskanie dodatkowych korzyści na poziomie 30,85 zł. Niby niewiele, ale kredyt w „Rodzinie na Swoim” dofinansowany jest z kasy państwa przez 8 lat. Dodatkowo, im dłużej pieniądze pozostaną na lokacie, tym większe kwoty będą dopisywane do konta w związku z działaniem zasady procentu składanego. Łącznie, przy zachowaniu obecnych realiów rynkowych, w rozważanym przypadku można osiągnąć korzyści na poziomie 6,9 tys. zł w ciągu 8 lat. Nie należy także zapominać o tym, że środki pieniężne, znajdujące się na lokacie, a nie przeznaczone na wkład własny, stanowią łatwo dostępne zabezpieczenie płynności finansowej na wypadek nieprzewidzianych sytuacji, co jest dodatkowym plusem tego rozwiązania.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KONDRAT Kancelaria Prawno-Patentowa

Kancelaria Prawno-Patentowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama