reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Jak skorzystać z programu „Rodzina na Swoim”, żeby dostać więcej?

Jak skorzystać z programu „Rodzina na Swoim”, żeby dostać więcej?

Dead-line na składanie wniosków o udział w programie „Rodzina na Swoim” zbliża się nieubłaganie i coraz więcej młodych rodzin odlicza dni, które pozostały im na zaciągnięcie kredytu. Niektórzy zostali już skreśleni z listy, np. Warszawiacy, którzy nie wyrobili się ze z zawarciem związku małżeńskiego. W warszawskim USC nie ma już wolnych terminów na śluby w tym roku.

Nieco lepiej sytuacja przedstawia się w podwarszawskich miejscowościach, takich jak Grodzisk Mazowiecki. Tam na ślub nie jest jeszcze za późno. Można też wybrać inną opcję: ślub konkordatowy w kościele. W tym przypadku przyszli małżonkowie zdani są na dobrą wolę księdza.

Hucznego przyjęcia w tak krótkim czasie nie uda się zorganizować, ale nawet, gdy gości będzie niewielu, znajdzie się wśród nich rząd z kopertą, w której nowożeńcy znajdą ok. 50 tys. zł, bo tyle np. wynoszą dopłaty do odsetek kredytu na 250 tys. zł. Zgodnie z zasadami Programu „Rodzina na Swoim”, przez pierwszych osiem lat trwania kredytu rząd spłaca za kredytobiorcę blisko połowę odsetek. Obecnie jest to połowa z 5,82 proc. Jeśli kredyt będzie spłacany przez 30 lat, rząd sfinansuje niemal jedną piątą wszystkich odsetek. Jeżeli jednak udał się zaplanować spłatę na 20 lat, dopłata wyniesie niemal 30 proc. W przypadku kredytu na 15 lat udział państwa w odsetkach przekroczy nawet 37 proc. 


Źródło: obliczenia Open Finance

Dowiedz się także: Dlaczego program „Rodzina na Swoim” będzie krzywdzący dla singli?

Różnie można traktować ślub dla pieniędzy. Choć pobieranie się z powodu kredytu wydaje się zabawne, a może nawet smutne – wszystko zależy od punktu widzenia – to jednak doradcy kredytowi nie ukrywają, że gdyby nie program „Rodzina na Swoim”, wiele związków długo czekałoby jeszcze na legalizację. Podpowiadamy więc niewtajemniczonym, jak załatwić formalności, by szybko dołączyć do grona nowożeńców. Wystarczą skrócone odpisy aktów urodzenia, dowody osobiste, pisemne zapewnienie o braku przeszkód do zawarcia związku na druku USC oraz wniosek o udzielenie ślubu. Potem trzeba poczekać miesiąc i jeden dzień na datę ślubu, oczywiście, jeśli USC ma wolne terminy. W nadzwyczajnych sytuacjach można poprosić kierownika urzędu o przyspieszenie terminu. Zdarza się, że argumenty kredytowe działają.


Źródło: BGK

Mimo że rząd nie zajął się jeszcze zmianami projektu nowelizacji ustawy o kredytach z dopłatami do odsetek, to jednak wszystko wskazuje na to, że zrobi to na dniach. Gdy zmieni zasady, na ich wejście w życie rynek poczeka dwa tygodnie.

A co ma się zmienić? Przede wszystkim planowane jest szybsze niż wcześniej zapowiadano, wykluczenie z programu mieszkań z rynku wtórnego. Niby błaha rzecz, ale praktyka pokazuje, że 7 na 10 mieszkań w ramach Programu „Rodzina na Swoim” to mieszkania używane. Poszukujący mieszkania na kredyt z dopłatami będą więc zmuszeni radykalnie zmienić upodobania i przede wszystkim powinni odłożyć sporo gotówki na urządzenie gołych ścian.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama