| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Dlaczego w czerwcu ubyło złych kredytów?

Dlaczego w czerwcu ubyło złych kredytów?

W czerwcu pula nieuregulowanych na czas kredytów, zaciągniętych przez firmy i gospodarstwa domowe, zmalała o 643 mln zł – jak podał NBP. Eksperci zauważyli, że w ciągu roku dynamika przyrostu złych kredytów zmniejszyła się o 7 proc. Czyja jest to zasługa?

Złe kredyty okazały się w czerwcu nie takie złe. Firmy poprawiły swoją sytuację i oddają bankom zaległości, uznane wcześniej za stracone. Lepiej działo się też w kredytach gospodarstw domowych, częściowo w efekcie sprawniejszej obsługi zadłużenia, ale bardziej dzięki sprzedaży portfeli złych kredytów firmom windykacyjnym.

Wartość złych kredytów firm i gospodarstw domowych w czerwcu spadła o 643 mln zł, do 61,5 mld zł – podają statystyki NBP. Przyczyniły się do tego przede wszystkim przedsiębiorstwa, które oddały w czerwcu bankom ponad 650 mln zł spisanych wcześniej na straty. Po stronie gospodarstw domowych wzrost puli złych długów wyniósł jedynie 14 mln zł. Odsetek złych długów przedsiębiorstw spadł z 11,4 proc. do 11 proc., a gospodarstw domowych 7,4 proc. do 7,2 proc.

Dowiedz się także: Dla kogo frankowy kredyt jest najbardziej uciążliwy?

W efekcie coraz lepiej wygląda dynamika przyrostu wartości złych kredytów. Rok do roku dla ogółu kredytów wyniosła 7,1 proc., podczas gdy rok wcześniej było to ponad 32 proc.

W przypadku gospodarstw domowych dynamika ta zmniejszyła się do 17 z 53,4 proc. przed rokiem. W przypadku firm roczna zmiana pokazuje spadek złych długów o 4,2 p.p., gdy rok wcześniej był to ponad 14-proc. przyrost.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Zamieszanie i obawy o losy osób, spłacających kredyty hipoteczne, na razie nie przekładają się na liczby. Wartość złych kredytów mieszkaniowych w czerwcu wzrosła jedynie o 130 mln zł, do kwoty 5,73 mld zł. Odsetek złych kredytów wynosi obecnie 2,07 proc. wobec 2,05 proc. przed miesiącem. W rozbiciu na waluty w kredytach złotowych widać spadek z 3,13 proc. w maju do 3,1 proc. w czerwcu, w znacznym stopniu za sprawą sporego przyrostu wartości złotowych kredytów mieszkaniowych. Odsetek nieregularnie spłacanych kredytów frankowych wzrósł z 1,49 do 1,53 proc.

Pula nieoddawanych na czas kredytów konsumpcyjnych osób prywatnych zmniejszyła się w czerwcu o 131 mln zł do 20,5 mld zł. Kwota ta jednak wciąż straszy. Banki nie odzyskują w terminie lub wcale prawie 18 zł na każde pożyczone na konsumpcję 100 zł. Całość kredytów konsumpcyjnych (czyli pożyczek gotówkowych, kredytów na kartach, w rachunkach, kredytów ratalnych czy samochodowych osób prywatnych) wynosiła na koniec czerwca 115,4 mld zł.

Halina Kochalska, Open Finance

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek sp. z o.o.

Skrivanek sp. z o.o. jest jedną z największych firm tłumaczeniowych i szkół językowych w Europie Środkowej i Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »