| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Co zmieni się w „Rodzinie na swoim” we wrześniu?

Co zmieni się w „Rodzinie na swoim” we wrześniu?

Eksperci policzyli, że limity cen, kwalifikujących do programu „Rodzina na swoim”, spadną nawet o 43%. Ponadto maksymalny wiek kredytobiorcy, upoważnionego do otrzymania rządowej dopłaty (lub co najmniej jednego współmałżonka w przypadku małżeństwa), wyniesie 35 lat. Kto skorzysta na zmianach?

W dzienniku ustaw pojawiła się nowelizacja, zmieniająca program „Rodzina na swoim” – wynika z nieoficjalnych informacji. Rynek oczekiwał tej publikacji wcześniej. Prezydent podpisał bowiem ustawę dwa tygodnie temu. Na zmianę zasad dofinansowania trzeba będzie czekać jeszcze dwa tygodnie od publikacji. Wejdą więc one w życie ostatniego dnia sierpnia bieżącego roku.

Jest to zmiana oczekiwana przez osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwa domowe. W myśl nowelizacji zyskają one prawo do kupna mieszkania o powierzchni do 50 m kw. Dofinansowanie będzie udzielane do 30 m kw. lokalu. Jest to mniej niż w przypadku rodzin i osób samotnie wychowujących dzieci. W ich przypadku bowiem mieszkanie może mieć maksymalnie 75 m kw. (dofinansowanie do 50 m kw.), a dom – 140 m kw. (dofinansowanie do 70 m kw.). Ponadto, aby skorzystać z dofinansowania, singiel nie może nigdy wcześniej posiadać nieruchomości mieszkalnej.

Na wprowadzeniu do grona beneficjentów osób, prowadzących jednoosobowe gospodarstwa domowe, ustawodawca poprzestał jednak w liberalizowaniu programu „Rodzina na swoim”, z którego udzielany jest obecnie blisko co czwarty kredyt hipoteczny. Od ostatniego dnia bieżącego miesiąca obowiązywać bowiem będą znacznie obniżone limity cen, które kwalifikują do budżetowego wsparcia. Na rynku wtórnym spadek sięgnie aż 42,9%, a na rynku pierwotnym – 28,6%. I tak na przykład w Warszawie obecny limit wynosi 9816,1 zł za m kw. Za dwa tygodnie nowe mieszkanie będzie mogło kosztować maksymalnie 7 tys. zł, w przeliczeniu na metr, a używane – 5,6 tys. zł za metr. Ruch taki znacznie ograniczy grono lokali, które będziemy w stanie kupić na kredyt z dopłatą. 

Dowiedz się także: Czy jest jeszcze szansa na mieszkanie ze "starą" Rodziną na Swoim?

Zgodnie z szacunkami ekspertów, na 13 największych rynkach mieszkania, nabywane w programie „Rodzina na swoim”, stanowią obecnie dwie trzecie lokali o powierzchni do 75 m kw. Po zmianach będzie to zaledwie 10%. Warto podkreślić, że w poszczególnych miastach sytuacja powinna wyglądać odmiennie. Na przykład w Łodzi, Toruniu i Bydgoszczy wciąż ze znalezieniem mieszkania, kwalifikującego się do dopłaty, dużego problemu nie będzie. Z drugiej strony są takie miasta jak Białystok, Gdynia, Kraków, Lublin, Poznań, Szczecin czy Wrocław. W ich przypadku osobom, chcącym skorzystać z budżetowych pieniędzy, zostaną głównie najtańsze mieszkania w nienajlepszym stanie technicznym i najtańszych lokalizacjach.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »