REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Który bank oferuje najlepszy kredyt „Rodzina na Swoim” na lipiec - sierpień 2011?

Michał  Wójtowicz
Ekspert Kredytowy Salomon Finance
 Salomon Finance
doradztwo kredytowe
Póki w życie nie wejdą zmiany w sadach finansowania inwestycji z rządową dopłatą, „Rodzina na swoim” jest w dalszym ciągu w zasięgu ręki.
Póki w życie nie wejdą zmiany w sadach finansowania inwestycji z rządową dopłatą, „Rodzina na swoim” jest w dalszym ciągu w zasięgu ręki.

REKLAMA

REKLAMA

Na biurko prezydenta trafiła znowelizowana ustawa o kredytach z dopłatami. Zdaniem ekspertów jest już praktycznie przesądzone to, że do końca sierpnia 2011 roku wejdą w życie zmiany, które w efekcie bardzo ograniczą dostępność Rodziny na Swoim. Do którego banku udać się po finansowanie, zanim zaczną obowiązywać nowe zasady?

Wszystkie banki kuszą celebrytami i wszędobylskimi „0% prowizji”. Osoby, starające się o kredyt, mają nie lada dylemat przy wyborze odpowiedniej instytucji. Dochodzi do tego jeszcze uciekający czas, jaki pozostał do ograniczenia programu rządowych dopłat. Aby nieco ułatwić ten wybór, eksperci przygotowali przewodnik po bankach, udzielających RnS.

REKLAMA

Bez wkładu własnego…

Listę TOP 3 najlepszych ofert kredytu Rodziny na Swoim otwiera BNP Paribas Bank. W nowej promocji kredytu - brak prowizji oraz brak ubezpieczenia niskiego wkładu – łączny koszt zobowiązania zostaje zminimalizowany.

Na drugim miejscu, z obniżoną marża przez pierwszy rok, uplasował się niemiecki Deutsche Bank. Dodatkowym atutem, oprócz promocyjnych warunków marżowych, jest to, że bank pobiera składkę ubezpieczenia brakującego wkładu raz na pięć lat, do uzyskania LTV=90%. Znacząco obniża to łączne koszty kredytu. Należy wspomnieć, że instytucja ta konserwatywnie podchodzi do zdolności kredytowej, co szczególnie widać przy gospodarstwach, liczących więcej niż 3 osoby.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj również: Kiedy metr mieszkania w mieście jest najtańszy?

Podium zamyka bank PeKaO SA z marżą 1,38% i 0% od udzielenia kredytu. Odsetkowo wychodzi nieco gorzej niż wcześniejsze banki, jednak należy zwrócić uwagę na fakt, że instytucja ta stosuje odmienny system liczenia rat przy kredycie preferencyjnym. Zobowiązanie jest nieco wyższe, gdyż część kapitałowa raty zostaje zwiększona, co można porównać do comiesięcznej nadpłaty kredytu. Jeżeli kredytobiorców nie odstrasza taki rodzaj spłaty kredytu, ta oferta może ich zainteresować.

Na dalszych pozycjach pojawiają się Bank Pocztowy oraz Kredyt Bank. Pierwszy z nich wyróżnia się pośród wszystkich 5 wcześniej przedstawionych instytucji bardzo wysokimi zdolnościami kredytowymi, jak i dużą tolerancją na zaległości wpisane w BIK. Kredyt Bank, kosztowo niewiele przewyższający Bank Pocztwy, również ma liberalnie liczoną zdolność, jednak posiada bardziej wymagający cross-selling.

Polecamy serwis: Kredyty

Gdy posiadamy wkład większy niż 10%...

Gdy LTV kredytu spada poniżej progu 90%, czołówka banków nie zmienia się. Następuje jednak odwrócenie wcześniejszej tabeli i teraz pierwsze miejsce zajmuje PeKaO SA, a BNP Paribas Bank spada na miejsce trzecie. Swoją lokatę utrzymuje Deutsche Bank. Jest to wynik tego, że zarówno PeKaO SA, jak i DB obniżają nieco marżę przy 10% wkładzie własnym, a dodatkowo ten drugi bank nie pobiera już ubezpieczenia niskiego wkładu.

REKLAMA

Jeśli kredytobiorcy przekroczą próg w LTV=80% i nie będzie naliczane ubezpieczenie pomostowe, różnica pomiędzy poszczególnymi ofertami jest bardzo niewielka. Do stawki dołączają również kolejne banki o podobnych parametrach - BGŻ z marżą 1,3% i Eurobank z marżą 1,09%. Pomimo bardzo niskiej marży francuski bank z czerwonym logo wymaga obligatoryjnie ubezpieczenia na życie przez cały okres kredytowania, co daje mu dopiero 5. miejsce w zestawieniu. Na szczęście nie jest ono drogie i może być ciężko ze znalezieniem czegoś tańszego na rynku ubezpieczeniowym.

Aby obliczenia były jak najbardziej przejrzyste, wyznacznikiem najkorzystniejszej oferty stał się koszt kredytu wraz z prowizjami i ubezpieczeniami, poniesiony na przestrzeni 8 lat dopłat. Marże obliczono, zakładając standardowy cross-selling w postaci karty kredytowej i konta. Potencjalnym kredytobiorcą jest trzyosobowa rodzina z dochodem 6.000 zł, nie posiadająca zobowiązań.

Różnica w całkowitym koszcie kredytu, gdy posiadamy większy wkład własny, w wymienionej czołówce zamyka się w kwocie 3.000 zł na 8 lat kredytu. Świadczy to o dużej konkurencji pomiędzy bankami. Do mocnego ograniczenia programu Rodzina na Swoim pozostało bardzo niewiele czasu. Możliwe, że na finiszu instytucje finansowe będą chciały zagarnąć dla siebie jak największą część portfela kredytowego. Wkrótce będzie już wiadomo, komu zostało jeszcze trochę siły, aby przyspieszyć na ostatniej prostej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

REKLAMA

Już 400 tysięcy firm wpisanych na listy dłużników. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze?

W Polsce na listy dłużników wpisanych jest już 400 tysięcy firm. Najtrudniej jest w branży meblarskiej, transportowej, budowlanej i IT. Aż 27% dłużników nie płaci zobowiązań nie dlatego, że nie ma pieniędzy, ale dlatego że ma złe intencje. Takie alarmujące dane podaje Skaner MŚP 2024 dla BIG InfoMonitor. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze? 

Właściciele wiodących firm rodzinnych na Kongresie 4 GENERATIONS w Fabryce Norblina w Warszawie

Według badań Instytutu Biznesu Rodzinnego i GUS-u w Polsce jest nawet 2,2 mln firm, w których większościowe udziały ma rodzina: „rodzina biznesowa”. To nowe pojęcie wprowadzone przez IBR, ale stare w swoim znaczeniu, struktura oparta na więzach krwi i wspólnym zaangażowaniu w biznes, która może trwać przez pokolenia. Właśnie rodziny biznesowe spotkają się na Kongresie 4 GENERATIONS.

Powódź uniemożliwia realizację umowy? Sprawdź co można zrobić [Przykłady]

Jak powódź wpływa na wykonanie świadczeń umownych? Kiedy niezbędne będą rozstrzygnięcia poczynione przez sąd? Aktualne przepisy na praktycznych przykładach omawia radca Prawny Zbigniew Cieślak z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Umowa czy kontrakt? Różnice, o których powinni wiedzieć HR-owcy i menedżerowie

Współczesne realia biznesowe wymagają od organizacji elastyczności w zarządzaniu ludźmi, szczególnie na stanowiskach menedżerskich. W Polsce istnieją dwa główne rodzaje umów, na podstawie których można zatrudniać menedżerów: umowa o pracę oraz kontrakt menedżerski (umowa zlecenie). Oba typy umów różnią się w wielu aspektach, dlatego działy HR powinny znać różnice między nimi, aby podjąć świadomą decyzję co do formy zatrudnienia menedżera.

REKLAMA

Handel fałszywymi opiniami w internecie [RAPORT]

Firmy sprzedające w sieci walczą coraz zacieklej o klientów. A ponieważ aż 95% internautów przed zakupem sprawdza recenzje, to niektóre e-sklepy sięgają po nieuczciwe praktyki. Jak wynika z najnowszych danych TrustMate, blisko dwa tysięcy sklepów online w Polsce kupuje fikcyjne recenzje. Proceder ma miejsce, pomimo że kary za takie praktyki sięgają do 10% obrotu e-sklepów. Czy problem narasta? Jak można się przed nim bronić?

Już od 1 listopada 2024 r., z tym wnioskiem, blisko 2 mln przedsiębiorców, będzie mogło obniżyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Wakacje składkowe 2024 i 2025

Od grudnia 2024 r. – na podstawie wniosku złożonego w listopadzie br. – blisko 2 mln przedsiębiorców, będzie mogło skorzystać z ulgi, która odpowiadać będzie sumie miesięcznych składek na własne ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie chorobowe oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Z wakacji składkowych – bo o nich mowa – przedsiębiorcy będą mogli korzystać raz w roku. W tym czasie, będą oni mogli prowadzić działalność gospodarczą na dotychczasowych zasadach, a składki na ubezpieczenia społeczne, za miesiąc objęty zwolnieniem, zostaną za nich opłacone z budżetu państwa.

REKLAMA