reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Jakie są ceny mieszkań do sprzedaży i wynajęcia w poszczególnych miastach?

Jakie są ceny mieszkań do sprzedaży i wynajęcia w poszczególnych miastach?

W lipcu sytuacja na polskim rynku nieruchomości zdeterminowana była przez zapowiedź zmian programu Rodzina na Swoim. Eksperci zauważyli, że ceny ofertowe mieszkań tylko nieznacznie wystrzeliły w górę tam, gdzie jest największy popyt. Jak zmieniła się wartość mieszkań w ciągu roku? Ile kosztuje wynajem w poszczególnych miejscowościach?

Sytuacja nie jest porównywalna z gorączką zakupów, która miała miejsce w 2008 r., po wprowadzaniu Rekomendacji S? W Warszawie średnia cena ofertowa wzrosła o 50 złotych, w Gdańsku o 35, w Poznaniu i Gdyni o 30. W ostatnim miesiącu wzrost odnotowujemy również we Wrocławiu, Lublinie, Szczecinie i Opolu.

W porównaniu z lipcem 2010 roku średnie ceny ofertowe w polskich miastach są niższe o 3,8%. Największy spadek cen, rzędu 7,9%, nastąpił w Katowicach, o 5,9% taniej można kupić mieszkania w Olsztynie, a o 5,4% we Wrocławiu. W najmniejszym stopniu obniżka dotknęła ceny mieszkań w Krakowie (1,4%) i Gdyni (1,1%). Istnieją również dwie lokalizacje, gdzie ceny przed rokiem były niższe: Sopot i Lublin.

Prognoza spadku cen nieruchomości pozostaje aktualna. Niestabilna sytuacja na europejskich i światowych rynkach finansowych oraz rosnący kurs franka szwajcarskiego powodują nie tylko utrudnienia w dostępie do kredytów, ale również obawy potencjalnych kupców przed ich zaciągnięciem. Brak popytu może zwiastować długotrwałą stagnację. Jedną z niewielu optymistycznych przesłanek dla rynku nieruchomości jest nieodległe już Euro 2012. Jednak nawet ono nie będzie miało takiego przełożenia na sytuację rynkową, jakiego spodziewaliśmy się kilka lat temu, w momencie, gdy przyznawano Polsce i Ukrainie prawo do organizacji tej imprezy.

Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expander

Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expander

Dowiedz się także: Czy jest jeszcze szansa na mieszkanie ze "starą" Rodziną na Swoim?

Dobrą wiadomość na dziś mamy dla studentów, poszukujących mieszkań do wynajęcia. Koszty wynajmu nie są wyższe niż przed rokiem. Co więcej, istnieją miasta, w których jest znacznie taniej. W Bydgoszczy średnie koszty wynajmu spadły niemal o 10%. W Toruniu mieszkania 2-pokojowe można wynająć o 90 złotych taniej niż w zeszłym roku, a za 3-pokojowy lokal każdego miesiąca zapłacimy 70 złotych mniej. Taniej jest również w Lublinie, Gdańsku, Gdyni, Poznaniu i Wrocławiu.

Na poziomie porównywalnym z zeszłorocznym utrzymują się koszty wynajmu w Krakowie, a zauważalnie drożej jest w stolicy, gdzie koszty wzrosły średnio o prawie 4%.

Polecamy serwis: Inwestycje

60% ankietowanych przez Szybko.pl studentów zadeklarowała miesięczny budżet na wynajem od 300 do 700 złotych. Z badań wynika, że studenci najczęściej mieszkają w 3-4 osobowych grupach, wynajmując mieszkania 2 i 3-pokojowe, położone w pobliżu uczelni. Największy budżet muszą posiadać studenci w stolicy. Miesięczne koszty wynajmu 2-pokojowego mieszkania, wynajętego przez 4 osoby, to 488 złotych plus miesięczne opłaty licznikowe. We Wrocławiu jest to 408 złotych plus media, w Krakowie 368, a w Olsztynie czy Bydgoszczy poniżej 300 złotych miesięcznie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Marta Kosińska

ekspert rynku nieruchomości

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W lipcu wiele osób przystąpiło do gorączkowych poszukiwań nieruchomości, kwalifikujących się do programu Rodzina na Swoim.
W lipcu wiele osób przystąpiło do gorączkowych poszukiwań nieruchomości, kwalifikujących się do programu Rodzina na Swoim.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Lubczyńska

Ekspert z firmy Blachy Pruszyński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama