Jakie są ceny mieszkań do sprzedaży i wynajęcia w poszczególnych miastach?
REKLAMA
REKLAMA
Ceny ofertowe mieszkań
REKLAMA
Sytuacja nie jest porównywalna z gorączką zakupów, która miała miejsce w 2008 r., po wprowadzaniu Rekomendacji S? W Warszawie średnia cena ofertowa wzrosła o 50 złotych, w Gdańsku o 35, w Poznaniu i Gdyni o 30. W ostatnim miesiącu wzrost odnotowujemy również we Wrocławiu, Lublinie, Szczecinie i Opolu.
REKLAMA
W porównaniu z lipcem 2010 roku średnie ceny ofertowe w polskich miastach są niższe o 3,8%. Największy spadek cen, rzędu 7,9%, nastąpił w Katowicach, o 5,9% taniej można kupić mieszkania w Olsztynie, a o 5,4% we Wrocławiu. W najmniejszym stopniu obniżka dotknęła ceny mieszkań w Krakowie (1,4%) i Gdyni (1,1%). Istnieją również dwie lokalizacje, gdzie ceny przed rokiem były niższe: Sopot i Lublin.
Prognoza spadku cen nieruchomości pozostaje aktualna. Niestabilna sytuacja na europejskich i światowych rynkach finansowych oraz rosnący kurs franka szwajcarskiego powodują nie tylko utrudnienia w dostępie do kredytów, ale również obawy potencjalnych kupców przed ich zaciągnięciem. Brak popytu może zwiastować długotrwałą stagnację. Jedną z niewielu optymistycznych przesłanek dla rynku nieruchomości jest nieodległe już Euro 2012. Jednak nawet ono nie będzie miało takiego przełożenia na sytuację rynkową, jakiego spodziewaliśmy się kilka lat temu, w momencie, gdy przyznawano Polsce i Ukrainie prawo do organizacji tej imprezy.
Średnie ceny ofertowe mieszkań VII 2010- VII 2011
Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expander
Średnie ceny ofertowe mieszkań VII 2010- VII 2011
Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expander
Dowiedz się także: Czy jest jeszcze szansa na mieszkanie ze "starą" Rodziną na Swoim?
Wynajem mieszkań i pokoi
Dobrą wiadomość na dziś mamy dla studentów, poszukujących mieszkań do wynajęcia. Koszty wynajmu nie są wyższe niż przed rokiem. Co więcej, istnieją miasta, w których jest znacznie taniej. W Bydgoszczy średnie koszty wynajmu spadły niemal o 10%. W Toruniu mieszkania 2-pokojowe można wynająć o 90 złotych taniej niż w zeszłym roku, a za 3-pokojowy lokal każdego miesiąca zapłacimy 70 złotych mniej. Taniej jest również w Lublinie, Gdańsku, Gdyni, Poznaniu i Wrocławiu.
Na poziomie porównywalnym z zeszłorocznym utrzymują się koszty wynajmu w Krakowie, a zauważalnie drożej jest w stolicy, gdzie koszty wzrosły średnio o prawie 4%.
Polecamy serwis: Inwestycje
REKLAMA
60% ankietowanych przez Szybko.pl studentów zadeklarowała miesięczny budżet na wynajem od 300 do 700 złotych. Z badań wynika, że studenci najczęściej mieszkają w 3-4 osobowych grupach, wynajmując mieszkania 2 i 3-pokojowe, położone w pobliżu uczelni. Największy budżet muszą posiadać studenci w stolicy. Miesięczne koszty wynajmu 2-pokojowego mieszkania, wynajętego przez 4 osoby, to 488 złotych plus miesięczne opłaty licznikowe. We Wrocławiu jest to 408 złotych plus media, w Krakowie 368, a w Olsztynie czy Bydgoszczy poniżej 300 złotych miesięcznie.
Od dwóch lat mamy do czynienia ze stabilnymi kosztami wynajmu, z tendencją spadkową w niektórych miastach. Może to jednak ulec zmianie ze względu na coraz trudniejszy dostęp do kredytów hipotecznych, umożliwiających zakup mieszkań. Zwiększać się będzie grupa osób, która nie uzyskawszy kredytu na zakup, będzie zmuszona do wynajmowania mieszkań, co w rezultacie może przełożyć się na podniesienie cen przez właścicieli.
Aktualne koszty wynajmu mieszkań
Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expander
Według wyników ankiety Szybko.pl 15% studentów wynajmuje w trakcie studiów pokój/stancję. Stancja uznawana jest za tańszą formę zakwaterowania, choć jeśli podzielimy koszty wynajmu dużego mieszkania na większą grupę osób, może okazać się droższym rozwiązaniem. W dodatku, w porównaniu z zeszłym rokiem, ceny wynajmu stancji wzrosły nieznacznie, co nie powinno dziwić ze względu na wyższe stawki za energię czy gaz, zazwyczaj wliczone już w koszt wynajmu stancji. O 40 do 50 złotych drożej w ciągu miesiąca jest w Białymstoku, Rzeszowie i Szczecinie. Taniej niż przed rokiem można wynająć pokój w Gdańsku, Gdyni, Krakowie, Opolu i Wrocławiu.
Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expander
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.