REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie promocje deweloperzy przygotowali na lato?

Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
Latem trudniej jest znaleźć przecenione mieszkanie, zwłaszcza że ceny na rynku pierwotnym w ciągu roku spadły o około 4-5%.
Latem trudniej jest znaleźć przecenione mieszkanie, zwłaszcza że ceny na rynku pierwotnym w ciągu roku spadły o około 4-5%.

REKLAMA

REKLAMA

Deweloperzy prześcigają się w pomysłach na to, jak przyciągnąć klienta do swojej oferty. Eksperci są zdania, że rynek wymusił na nich spadek cen. Konkurencja jest coraz większa, a chętnych na zakupy mimo to brakuje. Co można zyskać, kupując nowe mieszkanie?

Już od roku sprzedaż mieszkań na rynku pierwotnym przestała dynamicznie rosnąć. Potwierdzają to wyniki dużych, giełdowych graczy. W ich przypadku poziom sprzedaży w drugim kwartale był o 6% niższy niż w najlepszym od lat czwartym kwartale zeszłego roku. Jak jest teraz? - Latem w biurach sprzedaży deweloperów nie widać tłumów, co jest zjawiskiem naturalnym, mimo że ostatnie lata od tego odzwyczaiły - zauważa Włodzimierz Wielogórski, manager ds. rynku pierwotnego w Home Broker.

REKLAMA

Nowe mieszkania potaniały o 4 – 5%

Ma to odzwierciedlenie w cenach lokali. Na pięciu największych rynkach nowe mieszkania oferowane są w cenie niższej o średnio 4 – 5% względem analogicznego okresu przed rokiem. Jest to także wynik wzmożonej konkurencji. Trzeba bowiem zauważyć, że nabywcy jeszcze nigdy nie mieli do wyboru tak przepastnej oferty nowych mieszkań. Stan taki, w połączeniu z ograniczonymi możliwościami zakupowymi Polaków, powoduje, że między deweloperami musi dochodzić do konkurencji cenowej. - W takiej sytuacji promocje jako element wsparcia sprzedaży schodzą na drugi plan – zauważa Włodzimierz Wielogórski, manager ds. rynku pierwotnego w Home Broker.

Dowiedz się także: Czy sytuacja na rynku mieszkaniowym poprawi się?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mieszkanie „last minute”

Nie oznacza to jednak, że latem nie można odnaleźć na rynku ofert lepszych od standardowych. Najprostszą formą wsparcia sprzedaży są oczywiście rabaty. Stosuje je gros deweloperów. Przeważnie jednak rabaty nie przekraczają kilku procent. Na tym tle wyróżnia się firma Robyg. Co tydzień przecenianych jest po kilka lokali, a obniżki mogą sięgnąć nawet 20%.

Polecamy serwis: Kredyty

Komórka lub garaż za pół ceny

Chętnie deweloperzy oferują tańsze lub darmowe pomieszczenia przynależne (np. garaż). Często ich zakup jest obowiązkowy przy transakcji nabycia mieszkania, co nie zawsze spotyka się z przychylnością kupujących, korzystających z komunikacji miejskiej. Warto przy tym pamiętać, że nieraz koszt budowy komórki lokatorskiej lub garażu jest ułamkiem ceny ofertowej pomieszczenia. Oba te czynniki bez wątpienia powodują, że ze specjalnych ofert deweloperów nie znikają promocje na pomieszczenia przynależne. Obecnie mogą być one o kilkadziesiąt procent tańsze, na przykład w inwestycji Osiedle Leśnej Polanki dewelopera Warsaw Trust Development oraz Murapol w Bielsku-Białej. W projekcie firmy PBG DOM na ulicy Złotowskiej 51 w Poznaniu do kawalerek i mieszkań dwupokojowych można kupić garaż za pół ceny. Zakup większych nieruchomości w tej inwestycji premiowany jest darmowym miejscem na samochód. Identycznie działa promocja w Ożarowie Mazowieckim, gdzie projekt realizuje J.W. Construction. Tam trzeba kupić mieszkanie większe niż 50 m kw., aby otrzymać miejsce postojowe za darmo. Jeszcze dalej idzie Murapol w inwestycji Orle Gniazdo. Niezależnie od wielkości zakupów można tam liczyć na darmowe pomieszczenia przynależne – identycznie jak w przypadku wybranych lokali z inwestycji Mozaika Mokotów firmy Layetana Developments Polska.

Samochód na dwa lata w zamian za zakupy

Na rynku można też znaleźć bardziej wyszukane promocje. Na przykład firma J.W. Construction udostępniła możliwość spotkania z handlowcem firmy poza biurem sprzedaży - w miejscu i czasie, wyznaczonym przez potencjalnego kupującego. Firma Warsaw Trust Development organizuje natomiast swoim nabywcom przeprowadzkę, a w tym czasie Ci na koszt firmy mogą wyjechać na wakacje. Deweloper Murapol udostępnia natomiast na dwa lata nabywcom wybranych inwestycji miejski samochód marki Suzuki. Przez ten okres muszą oni jedynie pokrywać jkoszt zakupu paliwa. Ta sama firma w tyskim projekcie oferuje darmowy system „inteligentnego mieszkania” – co dotyczy droższych mieszkań. Pozwala on na sterowanie oświetleniem, dźwiękiem, alarmami i innymi instalacjami w domu.

wsp. Robert Latuszek

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA