REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie promocje deweloperzy przygotowali na lato?

Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
Latem trudniej jest znaleźć przecenione mieszkanie, zwłaszcza że ceny na rynku pierwotnym w ciągu roku spadły o około 4-5%.
Latem trudniej jest znaleźć przecenione mieszkanie, zwłaszcza że ceny na rynku pierwotnym w ciągu roku spadły o około 4-5%.

REKLAMA

REKLAMA

Deweloperzy prześcigają się w pomysłach na to, jak przyciągnąć klienta do swojej oferty. Eksperci są zdania, że rynek wymusił na nich spadek cen. Konkurencja jest coraz większa, a chętnych na zakupy mimo to brakuje. Co można zyskać, kupując nowe mieszkanie?

Już od roku sprzedaż mieszkań na rynku pierwotnym przestała dynamicznie rosnąć. Potwierdzają to wyniki dużych, giełdowych graczy. W ich przypadku poziom sprzedaży w drugim kwartale był o 6% niższy niż w najlepszym od lat czwartym kwartale zeszłego roku. Jak jest teraz? - Latem w biurach sprzedaży deweloperów nie widać tłumów, co jest zjawiskiem naturalnym, mimo że ostatnie lata od tego odzwyczaiły - zauważa Włodzimierz Wielogórski, manager ds. rynku pierwotnego w Home Broker.

REKLAMA

Nowe mieszkania potaniały o 4 – 5%

Ma to odzwierciedlenie w cenach lokali. Na pięciu największych rynkach nowe mieszkania oferowane są w cenie niższej o średnio 4 – 5% względem analogicznego okresu przed rokiem. Jest to także wynik wzmożonej konkurencji. Trzeba bowiem zauważyć, że nabywcy jeszcze nigdy nie mieli do wyboru tak przepastnej oferty nowych mieszkań. Stan taki, w połączeniu z ograniczonymi możliwościami zakupowymi Polaków, powoduje, że między deweloperami musi dochodzić do konkurencji cenowej. - W takiej sytuacji promocje jako element wsparcia sprzedaży schodzą na drugi plan – zauważa Włodzimierz Wielogórski, manager ds. rynku pierwotnego w Home Broker.

Dowiedz się także: Czy sytuacja na rynku mieszkaniowym poprawi się?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mieszkanie „last minute”

Nie oznacza to jednak, że latem nie można odnaleźć na rynku ofert lepszych od standardowych. Najprostszą formą wsparcia sprzedaży są oczywiście rabaty. Stosuje je gros deweloperów. Przeważnie jednak rabaty nie przekraczają kilku procent. Na tym tle wyróżnia się firma Robyg. Co tydzień przecenianych jest po kilka lokali, a obniżki mogą sięgnąć nawet 20%.

Polecamy serwis: Kredyty

Komórka lub garaż za pół ceny

Chętnie deweloperzy oferują tańsze lub darmowe pomieszczenia przynależne (np. garaż). Często ich zakup jest obowiązkowy przy transakcji nabycia mieszkania, co nie zawsze spotyka się z przychylnością kupujących, korzystających z komunikacji miejskiej. Warto przy tym pamiętać, że nieraz koszt budowy komórki lokatorskiej lub garażu jest ułamkiem ceny ofertowej pomieszczenia. Oba te czynniki bez wątpienia powodują, że ze specjalnych ofert deweloperów nie znikają promocje na pomieszczenia przynależne. Obecnie mogą być one o kilkadziesiąt procent tańsze, na przykład w inwestycji Osiedle Leśnej Polanki dewelopera Warsaw Trust Development oraz Murapol w Bielsku-Białej. W projekcie firmy PBG DOM na ulicy Złotowskiej 51 w Poznaniu do kawalerek i mieszkań dwupokojowych można kupić garaż za pół ceny. Zakup większych nieruchomości w tej inwestycji premiowany jest darmowym miejscem na samochód. Identycznie działa promocja w Ożarowie Mazowieckim, gdzie projekt realizuje J.W. Construction. Tam trzeba kupić mieszkanie większe niż 50 m kw., aby otrzymać miejsce postojowe za darmo. Jeszcze dalej idzie Murapol w inwestycji Orle Gniazdo. Niezależnie od wielkości zakupów można tam liczyć na darmowe pomieszczenia przynależne – identycznie jak w przypadku wybranych lokali z inwestycji Mozaika Mokotów firmy Layetana Developments Polska.

Samochód na dwa lata w zamian za zakupy

Na rynku można też znaleźć bardziej wyszukane promocje. Na przykład firma J.W. Construction udostępniła możliwość spotkania z handlowcem firmy poza biurem sprzedaży - w miejscu i czasie, wyznaczonym przez potencjalnego kupującego. Firma Warsaw Trust Development organizuje natomiast swoim nabywcom przeprowadzkę, a w tym czasie Ci na koszt firmy mogą wyjechać na wakacje. Deweloper Murapol udostępnia natomiast na dwa lata nabywcom wybranych inwestycji miejski samochód marki Suzuki. Przez ten okres muszą oni jedynie pokrywać jkoszt zakupu paliwa. Ta sama firma w tyskim projekcie oferuje darmowy system „inteligentnego mieszkania” – co dotyczy droższych mieszkań. Pozwala on na sterowanie oświetleniem, dźwiękiem, alarmami i innymi instalacjami w domu.

wsp. Robert Latuszek

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

REKLAMA

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

REKLAMA