reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Co dalej z Rodziną na Swoim?

Co dalej z Rodziną na Swoim?

Na początku czerwca 2011 roku, na 94. posiedzeniu Sejmu, 228 głosami „za”, nowy projekt „Rodziny na Swoim” trafił do Senatu. Jeśli prezydent również złoży podpis pod nowelizacją ustawy, zmiany mogą wejść w życie już w IV kwartale 2011 roku.

Nieprzerwanie od 2008 roku, program „Rodzina na Swoim” cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem konsumentów. Trudno się dziwić, skoro można wiele zyskać na państwowych dopłatach do odsetek. Zgodnie z pierwotnymi planami rządu, program miał być zakończony w 2013 roku. Jednak kryzys finansów publicznych oraz związane z tym oszczędności wymusiły przyśpieszenie końca preferencyjnych kredytów dla małżeństw, chcących zakupić swoje pierwsze mieszkanie.

Zgodnie z nowym projektem, który jest pewnego rodzaju kompromisem pomiędzy Ministerstwem Infrastruktury oraz Ministerstwem Finansów, program zostanie całkowicie zlikwidowany z końcem 2012 roku. Niemniej jednak zmiany, jakie 6-7 lipca mają zostać poddane pod głosowanie w Senacie, mogą już teraz bardzo ograniczyć dostęp do rządowej pomocy.

Początkowo zakładano wyłączenie rynku wtórnego i ograniczenia współczynnika przeliczeniowego do 1,1, dla nowo nabywanego mieszkania. Ostatecznie, w przyjętym projekcie rynek wtórny pozostanie jednak, a współczynnik został obniżony do poziomu 0,8. Dla rynku pierwotnego, jak i budowy domu, wartość ta została obniżona z obecnych 1,4 do 1,0.

Przeczytaj również: Ile kosztuje mieszkanie z dostępem do infrastruktury rekreacyjnej?

Powyższe zmiany zmniejszają drastycznie maksymalne limity cenowe dla m2, przez co dostępnych mieszkań będzie niewiele. Przykładowo, obecny limit, obowiązujący w Warszawie (III kw. 2011) – 9.816,10 zł – zostanie obniżony do 7.011,50 zł za metr na rynku pierwotnym i 5.609,20 zł na rynku wtórnym. Przy obecnych cenach nieruchomości w stolicy szacuje się, że do programu zakwalifikuje się 6% mieszkań z rynku deweloperskiego. W przypadku zakupu od osoby trzeciej mieszkań będzie jeszcze mniej.

Polecamy serwis: Kredyty

Drugą zmianą jest górne ograniczenie wieku osób, mogących starać się o kredyt z dopłatą. Artykuł 4 ust. 1 znowelizowanej ustawy mówi, iż wniosek kredytowy musi zostać złożony najpóźniej do końca roku kalendarzowego, w którym docelowi klienci kończą 35 rok życia.

Ostatnią, bardzo istotną zmianą, będzie możliwość składania wniosków o kredyt z dopłatą przez tzw. „singli”. Ich również zaczną obowiązywać ostre limity cenowe, jak w przypadku małżeństw i osób samotnie wychowujących dziecko, lecz ograniczono maksymalną powierzchnię nowego lokum do 50 m2. Pełna wysokość dopłat będzie liczona do powierzchni 30 m2. W ten sposób wyłączono „singli” z budowy czy też zakupu domów w ramach programu.

Drastyczne ograniczenia współczynnika przeliczeniowego odbije się zapewne na akcji kredytowej, szczególnie w większych aglomeracjach miejskich. Ponieważ największe miasta w Polsce skupiają wolumen ponad 70% wszystkich, zaciąganych zobowiązań, można się spodziewać, że ilość udzielanych kredytów z dopłatą wróci do poziomu z 2007 roku. Wtedy to, w całym roku, udzielono 4.000 kredytów, podczas gdy tylko w I kwartale 2011 ich liczba przekroczyła 13.000.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Eksperci:

Michał Wójtowicz

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Salomon Finance

doradztwo kredytowe

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zmiany w programie „Rodzina na Swoim” prawdopodobnie będą najbardziej odczuwalne na rynku nieruchomości w dużych aglomeracjach.
Zmiany w programie „Rodzina na Swoim” prawdopodobnie będą najbardziej odczuwalne na rynku nieruchomości w dużych aglomeracjach.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Klaudia Pierzchalska

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama