REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy w ciąży jest trudniej o kredyt?

Istnieją banki, które dyskryminują kobiety ciężarne i nie przyznają im kredytów, jeżeli mąż nie ma wystarczająco wysokich dochodów.
Istnieją banki, które dyskryminują kobiety ciężarne i nie przyznają im kredytów, jeżeli mąż nie ma wystarczająco wysokich dochodów.

REKLAMA

REKLAMA

Z obawy przed tym, że kobieta w ciąży nie wróci do pracy po urodzeniu dziecka, niektóre instytucje finansowe zaniżają zdolność kredytową przyszłych mam, zauważyli eksperci. Czy banki bez zastrzeżeń wliczają dochody kobiety ciężarnej do zdolności kredytowej, gdy stara się ona o kredyt wraz z małżonkiem?

REKLAMA

Odpowiedź może rozczarować przyszłe mamy. Chociaż padają zapewnienia, że „tak”, są też odpowiedzi, iż „sprawa będzie rozpatrywana indywidualnie”, „zależy od sytuacji”, „może wystarczy zdolność kredytowa męża”, itp. Nie wszędzie rozmowa o kredycie przebiega bezproblemowo.

REKLAMA

O tym, że sytuacja jest dla ciężarnych stresująca i nie zawsze łatwo pokonać procedury kredytowe, najlepiej świadczą liczne dyskusje na ten temat na forach internetowych. Trzeba jednak przyznać, że same banki nie wypytują szczególnie kobiet o ich stan. W większości wniosków kredytowych i druków zaświadczeń o zatrudnieniu i dochodach nie ma rubryki, w której należałoby wpisać informację o oczekiwanym dziecku. Pracownik banku może dowiedzieć się o ciąży, gdy weryfikuje dane z zaświadczenia w firmie kredytobiorcy. A już na pewno zainteresuje się sprawą, jeśli na zaświadczeniu o zarobkach będzie adnotacja o długotrwałym zwolnieniu osoby, składającej wniosek kredytowy. Wtedy trzeba będzie wytłumaczyć się.

Dowiedz się także: Czy warto skorzystać z promocji w banku?

Na wieść o ciąży część banków może jednak ostatecznie nie wziąć pod uwagę dochodów kobiety. Na szczęście zdecydowana większość uwzględni je, ale w zamian za ustną lub pisemną deklarację, że po urlopie macierzyńskim ich klientka wróci do pracy.

Jeśli przyszła mama chce, aby jej dochody wliczały się do zdolności kredytowej, nie powinna planować urlopu wychowawczego, na którym nie otrzymuje się już wynagrodzenia. Zupełnie nietrafionym pomysłem jest staranie się o kredyt na urlopie wychowawczym, bo wtedy o wzięciu pod uwagę zarobków kobiety zupełnie nie ma mowy. Jeśli na oczekiwaną pożyczkę nie wystarcza zdolność kredytowa męża, z zakupami trzeba poczekać na powrót do pracy mamy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Kredyty

REKLAMA

Wyjątkowo zdarza się, że bank prosi również o pisemne zapewnienie ze strony pracodawcy, że przyjmie przyszłą matkę z powrotem do pracy, i to mimo tego, że prawo gwarantuje kobiecie po urlopie macierzyńskim powrót na zajmowane wcześniej stanowisko.

A co z dzieckiem, gotowym za chwilę przyjść na świat? Liczy się już do kosztów utrzymania czy nie? Zdecydowana większość banków nie będzie brała pod uwagę naszego potomka przed narodzinami, ale znajdą się wyjątki. Nie należy się jednak nadmiernie tego obawiać, bo sposób liczenia kosztów utrzymania gospodarstwa domowego koncentruje się głównie na pierwszej i drugiej osobie. Przeciętnie banki liczą po około 700-800 zł na pierwszego i drugiego członka rodziny, a już przy kolejnych wystarcza około 500 zł.

Dziecko nie powinno więc być przeszkodą w otrzymaniu oczekiwanego kredytu. Tym bardziej, że po wprowadzeniu Rekomendacji T dla banków większe znaczenie niż koszty utrzymania ma relacja kredytów do dochodów. Ważne jest, aby obciążenia ratami kredytowymi nie przekraczały połowy dochodów, jeżeli zarobki są niższe lub równe średniej krajowej. Jeśli dochody przewyższają średnią krajową, raty mogą pochłaniać 65 proc. wpływów.

Halina Kochalska, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA