REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co się dzieje z kredytem hipotecznym po rozwodzie?

Jan Bijas
Dyrektor Generalny Salomon Finance
 Salomon Finance
doradztwo kredytowe
W razie podziału majątkowego można renegocjować warunki umowy kredytowej, tak aby kredytobiorcą był tylko ten małżonek, który rzeczywiście ma spłacać dług.
W razie podziału majątkowego można renegocjować warunki umowy kredytowej, tak aby kredytobiorcą był tylko ten małżonek, który rzeczywiście ma spłacać dług.

REKLAMA

REKLAMA

Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem, zaciąganym nawet na kilkadziesiąt lat. W tym czasie drogi wielu małżonków rozchodzą się. Co dzieje się z mieszkaniem i kredytem, gdy nie da się uniknąć rozwodu? Na to pytanie odpowiada ekspert.

W przypadku rozwodu pomiędzy małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa, chyba że już wcześniej, przed zawarciem związku lub w trakcie jego trwania, podpisali intercyzę. Rozdzielność majątkowa nie prowadzi jednak automatycznie do podziału majątku.

REKLAMA

REKLAMA

Podział majątku to odrębna czynność, która nie jest możliwa tak długo, jak długo między małżonkami trwa ustrój małżeńskiej wspólności majątkowej. Podział majątku możliwy jest także w czasie trwania postępowania rozwodowego, o ile jedno z małżonków złoży odpowiedni wniosek wraz z pozwem rozwodowym, a sąd uzna, że podział nie przedłuży okresu trwania samego procesu. Gdy sprawa jest skomplikowana, co grozi rozciągnięciem w czasie samego postępowania rozwodowego, sąd nie będzie rozpatrywał wniosku o podział majątku wspólnego. Konieczne będzie wówczas dodatkowe postępowanie. I tak, co do zasady, podział przeprowadzany jest dopiero po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego.

Niektórym wydaje się, że sąd zajmie się też podziałem długu, tak jak dzieli wspólne aktywa: samochód, pieniądze, meble. Co prawda, może przyznać mężowi czy żonie mieszkanie – zwykle nieruchomość przypada w udziale temu małżonkowi, który zostaje z dziećmi, – ale wcale nie oznacza to, że automatycznie osoba, która zatrzyma mieszkanie, jako jedyna będzie zobowiązana do spłacania rat kredytu. Nadal obciąża on wszystkich, którzy go zaciągnęli, a więc jeśli mąż i żona wzięli go wspólnie, nadal w świetle prawa oboje muszą uregulować dług. Sąd może jedynie wskazać, kto ma płacić raty.

Dowiedz się także: Czy banki udzielają kredytów hipotecznych osobom powyżej 65 roku życia?

REKLAMA

Problemy zaczną się w sytuacji gdy osoba, która miała spłacać kredyt, przestanie to robić. Dla byłego współmałżonka oznacza to poważny kłopot. Dla banku nadal istnieje dwóch kredytobiorców, a wskazanie przez sąd, kto ma spłacać raty, nie zmienia tego stanu. Bank może więc żądać spłaty od drugiego małżonka, który wyprowadził się. I ten zapłacić musi, o ile nie chce mieć do czynienia z komornikiem. Dopiero później ma prawo wszcząć postępowanie sądowe i domagać się od byłego współmałżonka zwrotu przekazanych do banku pieniędzy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najlepszym sposobem na „uporanie” się z kredytem jest renegocjacja umowy z bankiem. Zgodnie z obowiązującą w prawie cywilnym zasadą swobody zawierania umów, umowa kredytu może zostać zmieniona. Należy udać się do banku i spróbować w miejsce obojga małżonków jako kredytobiorców, umieścić tylko jednego, zobowiązanego do jego spłaty. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że dla banku nie jest to korzystne rozwiązanie, gdyż traci jedną z osób, zabezpieczających spłatę kredytu. Jeśli jednak zarobki i zabezpieczenie spłaty kredytu przez jednego z małżonków będą wystarczające, bank nie powinien stwarzać problemów przy zmianie w umowie.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Gdy bank nie wyrazi zgody na takie rozwiązanie, najlepszym wyjściem może okazać się refinansowanie kredytu, zaciągniętego tylko przez jedną z osób w innym banku. Instytucja, dokonująca refinansowania, oceni wówczas zdolność kredytową osoby, zaciągającej zobowiązanie na spłatę współmałżonka i udzieli kredytu na nowych, rynkowych zasadach.

Zarówno rozwód, jak i kredyt, kojarzą się z ciężkimi chwilami i stresującym okresem. Okoliczności, związane z nimi, mogą przyprawić o podwójny ból głowy. W przypadku rozwiązania kwestii kredytu, zarówno legislacja, jak i bank zachęcają jednak do polubownych rozwiązań, co daje szansę na likwidację przynajmniej jednego problemu w tym jakże niełatwym czasie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA