reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Dlaczego małżonkom z intercyzą trudniej jest dostać kredyt hipoteczny?

Dlaczego małżonkom z intercyzą trudniej jest dostać kredyt hipoteczny?

8 banków utrudnia zaciągnięcie kredytu hipotecznego rozwodnikom i osobom, które podpisały intercyzę. Czy powstała w ten sposób rozdzielczość majątkowa zwalnia nas z ponoszenia odpowiedzialności za długi byłego partnera bądź partnerki? Eksperci finansowi uważają, że niekoniecznie.

Podział majątku, niezależnie od tego, czy następuje w wyniku umowy przed notariuszem – intercyzy, czy też wskutek rozwodu, może łączyć się z dużymi emocjami. Ponadto, w wyniku rozwodu często obie strony muszą zabezpieczyć swoje potrzeby mieszkaniowe. To znowu pociąga za sobą potrzebę zaciągnięcia kredytu hipotecznego. W kilku bankach może okazać się to utrudnione albo wręcz niemożliwe. Niektóre instytucje bronią się bowiem przed fikcyjnie powstałą rozdzielnością majątkową. Może być ona wykorzystana, aby ukryć fakt, że jeden ze współmałżonków miał w przeszłości problemy z fiskusem, nie spłacał swoich zobowiązań lub też jego biznes przynosi obecnie straty. Taki stan rzeczy negatywnie wpłynąłby na zdolność kredytową małżeństwa, gdyby para wspólnie ubiegała się o finansowanie.

Właśnie dlatego banki niechętnie podchodzą do klientów świeżo po intercyzie. Trzy z instytucji – Eurobank, ING Bank Śląski i Getin Noble Bank zbadają sytuację obojga współmałżonków lub odmówią kredytu, jeśli od wizyty u notariusza nie minęło jeszcze 6 miesięcy. Nordea Bank Polska jest bardziej liberalny, bo wymaga trzymiesięcznego interwału. Banki mogą w tym czasie chcieć sprawdzić zaległości w ZUS i urzędzie skarbowym, historię w biurze informacji kredytowej lub bankowym rejestrze niesolidnych klientów, a także poznać wyniki działalności, prowadzonej przez osobę, z którą ustrój majątkowy został niedawno rozwiązany przez wnioskodawcę. Problem w tym, że aby sprawdzić w BIK osobę, która nie przystępuje do kredytu, niezbędna jest jej zgoda.

Dowiedz się także: Kiedy opłaca się wycofać wniosek o kredyt hipoteczny i jak to zrobić?

Ponadto cztery banki – Allianz, Bank BPH, BZ WBK i HSBC – nie wskazują konkretnego okresu, jaki ma minąć od podpisania intercyzy do ubiegania się o kredyt hipoteczny. W ich przypadku jednak wnioskodawca musi liczyć się z podejściem indywidualnym. W praktyce oznacza to, że wymienione instytucje także mogą chcieć upewnić się, czy intercyza nie została zawarta jedynie „pod kredyt”.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Część banków zupełnie inaczej patrzy na sytuację osób po rozwodzie. W Eurobanku, Nordea Banku i Getin Noble Banku od razu w dniu uprawomocnienia się orzeczenia sądu o rozwodzie byli współmałżonkowie traktowani są jako odrębni kredytobiorcy. W dalszym ciągu jednak istnieje aż 5 banków, które przyznają, że droga rozwodnika do kredytu hipotecznego może być bardziej wyboista.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Niektóre banki nieufnie odnoszą się do kredytobiorców, którzy podpisali z małżonkiem intercyzę.
Niektóre banki nieufnie odnoszą się do kredytobiorców, którzy podpisali z małżonkiem intercyzę.

Monitor Księgowego - wydanie cyfrowe (eMK)748.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Pruszyńska

Aplikantka radcowska w kancelarii e|n|w|c

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama