REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy banki udzielają kredytów hipotecznych osobom powyżej 65 roku życia?

 Salomon Finance
doradztwo kredytowe
Osoby powyżej 65 roku życia również mają szansę otrzymać kredyt na zakup wymarzonego  mieszkania.
Osoby powyżej 65 roku życia również mają szansę otrzymać kredyt na zakup wymarzonego mieszkania.

REKLAMA

REKLAMA

Wielu młodych ludzi bierze kredyty na zakup mieszkania. Mają przed sobą perspektywę lat pracy zawodowej i banki chętnie udzielają im kredytów. Są jednak w naszym społeczeństwie osoby, które znajdują się już w wieku emerytalnym. Czy instytucje finansowe również takim osobom udzielają kredytów hipotecznych?

Z roku na rok piramida wieku, odpowiednia dla Polski, staje się coraz bardziej płaska. Nasze społeczeństwo starzeje się. Zgodnie z prognozami dla kraju, do 2050 roku jedna na trzy osoby będzie w wieku poprodukcyjnym. Stawia to przed nami wiele wyzwań społecznych, kulturowych, jak i ekonomicznych. Jednym z nich są możliwości i niedogodności, przed jakimi stoją emeryci, deklarujący chęć zakupu mieszkania na kredyt.

REKLAMA

REKLAMA

Na polskim rynku kredytów hipotecznych, w zależności od banku, istnieje kilka granic wieku, którego nie mogą przekroczyć kredytobiorcy. Przeważnie jest to 65, 70 lub 75 lat. Zakładając, że wiek kredytobiorcy znajduje się na poziomie 65 lat, okres kredytowania wyniesie 5-10 lat, o ile bank w ogóle umożliwi w takiej sytuacji skorzystanie ze swojej oferty. Krótki okres sprawia, że zdolności kredytowe również ulegają znaczącemu pogorszeniu, w porównaniu ze standardowym okresem kredytowania, wynoszącym 30 lat.

Zdarzają się jednak banki, które udzielają kredytów nawet do 80. roku życia kredytobiorcy. Dzięki takiemu zabiegowi okres kredytowania wynosi 15 lat od momentu przejścia na emeryturę. Korzystając z oferty takiego banku będziemy mieli możliwość uzyskania większego kredytu, a nawet otrzymania w miarę rozsądnej raty kredytowej.

Przeczytaj również: Dlaczego małżonkom z intercyzą trudniej jest dostać kredyt hipoteczny?

Nawet blisko 80-letni emeryt ma szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku o kredyt hipoteczny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Pojawia się jednak problem „dochodów” osób na emeryturze. Obecna, minimalna emerytura brutto z ZUS wynosi około 720 złotych. Jest oczywiste, że przy takich dochodach bank nie podjąłby ryzyka udzielenia nam kredytu. Rata w PLN, przy wydłużonym do 15 lat okresie kredytowania i założeniu, że chcemy kupić nieruchomość za 300 tys. zł, wyniosłaby blisko 2500 złotych netto. Zatem nawet 2 emerytów z minimalną emeryturą nie byłoby w stanie podźwignąć ciężaru takiej raty. Należy jednak pamiętać, że wejście w wiek emerytalny nie oznacza konieczności rezygnacji z aktywności zawodowej. Nasze założenia o 720 zł brutto minimalnej emerytury są założeniami skrajnymi i nie w każdym przypadku mają zastosowanie.

Gdy jednak zdolności kredytowej ewidentnie nie ma, istnieje kilka prostych rozwiązań dla podniesienia naszych możliwości kredytowych. W pierwszej kolejności należy dołączyć współ-kredytobiorcę, który może być członkiem naszej rodziny lub inną osobą bliską z dochodami. Warto uwzględnić w takim przypadku przede wszystkim ludzi młodych, ponieważ wydłużając okres o kolejne lata, zmniejszamy odczuwalną dla kieszeni ratę oraz zwiększamy naszą zdolność kredytową, poszerzając jednocześnie interesującą nas ofertę kredytów hipotecznych o dodatkowe banki. Przy tym zabiegu należy jednak pamiętać, że dochód naszego „dawcy zdolności” powinien być wyższy od naszego. Dzięki temu jego wiek zostanie wzięty pod uwagę w trakcie obliczania parametrów kredytu. Co ciekawe, w świetle przepisów i ogólnej praktyki bankowej, osoba, z którą zaciągamy kredyt, nie musi być z nami spokrewniona.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Innym rozwiązaniem jest zwiększenie naszego udziału finansowego w przedsięwzięciu. Jeśli posiadamy środki, zgromadzone na kontach oszczędnościowych, książeczkach mieszkaniowych czy dowolnych, innych aktywach, można je wprowadzić jako swój wkład w inwestycję. Dzięki temu nasz kredyt zmniejszy się z 300 tys. do – przykładowo – 250 tys., co ułatwi nam kupno wymarzonego mieszkania.

W świetle najnowszych prognoz, które nie wróżą odmłodzenia społeczeństwa, usprawnienie działalności pro-emerytalnej musi wcześniej czy później nastąpić również w sferze bankowej. Osoba w wieku emerytalnym dostanie kredyt hipoteczny, należy jednak skrupulatnie sprawdzić wachlarz ofert bankowych i szczegółowo przeanalizować wszelkie konsekwencje, związane z taką inwestycją.

Cyryl Wojewódzki, Salomon Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA