reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > W których bankach nasza zdolność kredytowa będzie największa?

W których bankach nasza zdolność kredytowa będzie największa?

Eksperci finansowi przypominają, że banki mają czas do końca roku, aby wprowadzić zasady nowej Rekomendacji S. Które banki najlepiej oceniają naszą zdolność kredytową? Czy korzystne warunki kredytowania utrzymają się w 2012 roku?

Podejmując decyzję o wyborze kredytu hipotecznego, przede wszystkim kierujemy się jego oprocentowaniem. Trzeba jednak pamiętać również o innych parametrach. Może się bowiem okazać, że bank co prawda posiada atrakcyjną pod względem oprocentowania ofertę, ale jest gotów przyznać stosunkowo niską kwotę kredytu. Poszczególne instytucje różnią się znacznie w ocenie zdolności kredytowej. W skrajnym przypadku różnica w możliwej do uzyskania kwocie może sięgać nawet 300 000 zł.

Które banki oferują atrakcyjne oprocentowanie i jednocześnie liberalnie podchodzą do kwestii obliczania zdolności kredytowej? W poniższej tabeli na zielono zostały zaznaczone banki, które w ostatnim rankingu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera zajęły pierwsze 10 pozycji. Jak widać, atrakcyjne oprocentowanie nie zawsze idzie w parze z wysoką zdolnością kredytową.

W DnB Nord i Deutsche Banku singiel, uzyskujący dochód na poziomie 3 500 zł netto, nie otrzyma kredytu. W Lukasie i Banku BPH może on liczyć na kredyt, ale w kwocie nie większej niż ok. 220 tys. zł. Tymczasem Alior Bank i Bank HSBC, podobnie jak wcześniej wymienione instytucje, posiadają atrakcyjną ofertę cenową i jednocześnie są gotowe przyznać takiej osobie aż ok. 325 tys. zł.

Dowiedz się także: Czy banki udzielają kredytów hipotecznych osobom powyżej 65 roku życia?

Najwyższą kwotę nisko oprocentowanego kredytu hipotecznego przyznają HSBC Bank i Alior Bank. Zdolność kredytową osoby w stanie wolnym z dochodem 3,5 tys. zł netto oceniają one na ok. 325 tys. zł. Godny zainteresowania jest również ING Bank Śląski, pod warunkiem, że zaliczamy się do grupy zamożnych kredytobiorców.

Problem polega na tym, że w część banków zupełnie inaczej traktowane są poszczególne grupy klientów.

Najlepszym tego przykładem jest ING Bank Śląski. Rodzinie o dochodach wynoszących 8 tys. zł netto jest on gotów przyznać aż 874 tys. zł, czyli najwięcej ze wszystkich. Tymczasem kwota proponowana singlowi z poprzedniego przykładu była niższa niż średnia rynkowa. To pokazuje, że nie zawsze warto sugerować się tym, jaką zdolność kredytową dany bank wyliczył chociażby dla kogoś z naszych znajomych. Przy innym poziomie dochodów lub odmiennej sytuacji rodzinnej możliwa do uzyskania przez nas kwota może być zupełnie różna od tej, której spodziewamy się w odpowiedzi na wniosek kredytowy.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Nie jest to jednak bezwzględna zasada. Także i w tym przypadku HSBC i Alior bardzo korzystnie - na ok. 840 tys. zł - oszacowały zdolność kredytową rodziny z powyższego przykładu. Tymczasem wyliczenia Lukasa i Banku BPH, podobnie jak poprzednio, okazały się dość ostrożne, w porównaniu z konkurencją.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Jarosław Sadowski

Analityk Expandera, ekspert w dziedzinie produktów bankowych i funduszy inwestycyjnych.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nawet, jeżeli bank oferuje kredyt hipoteczny na korzystnych warunkach, jego wysokość może okazać się niezadowalająca.
Nawet, jeżeli bank oferuje kredyt hipoteczny na korzystnych warunkach, jego wysokość może okazać się niezadowalająca.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama