REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rodzina na Swoim w pigułce – poradnik

Subskrybuj nas na Youtube
Od 2007 r. kredytobiorcy, kupujący własny lokal mieszkaniowy, korzystają z programu, zwanego Rodziną na Swoim.
Od 2007 r. kredytobiorcy, kupujący własny lokal mieszkaniowy, korzystają z programu, zwanego Rodziną na Swoim.

REKLAMA

REKLAMA

Czas pokaże, ile beneficjenci stracą na zmianach ustawy o Rodzinie na Swoim, eksperci są sceptycznie nastawieni do programu. Pod koniec sierpnia zasady udzielania rządowych dopłat do kredytów zmieniły się diametralnie – do RnS m.in. zostały włączone single. Jakie obostrzenia wprowadzono?

Koniec sierpnia 2011 r. przyniósł zmiany w programie Rodzina na Swoim. Jedną z nich – najbardziej chyba rewolucyjną – było dołączenie do grona beneficjentów programu singli. Sprawdźmy, jakie zmiany w programie Rodzina na Swoim wprowadziła znowelizowana ustawa, której tytuł brzmi obecnie: o finansowym wsparciu rodzin i innych osób w nabywaniu własnego mieszkania.

REKLAMA

Czy każdy singiel może zamieszkać na swoim?

REKLAMA

Można pokusić się o takie stwierdzenie, że umożliwienie zaciągnięcia preferencyjnego kredytu mieszkaniowego osobom samotnym, niepozostającym w związku małżeńskim, to podstawowa zaleta modyfikacji programu Rodzina na Swoim. Powiększenie grona beneficjentów RnS o singli nie oznacza bynajmniej, że o kredyt będzie mogła ubiegać się każda osoba w stanie wolnym. Podobnie jak małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dzieci, tak i single będą musieli spełnić kilka ustawowych warunków:

• Do dnia zawarcia umowy kredytu nie mogą być właścicielami lub współwłaścicielami domu lub mieszkania. Nie może im także przysługiwać w całości lub w części spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania lub domu jednorodzinnego. Ponadto, w dniu zawarcia umowy kredytu muszą złożyć pisemne oświadczenie, że spełniają te warunki.
• Mogą otrzymać kredyt na zakup mieszkania o maksymalnej powierzchni użytkowej 50 m kw., przy czym dopłata do odsetek będzie obejmowała tylko 30 m. kw.
• Muszą złożyć pisemne oświadczenie, że nie pozostają w związku małżeńskim.
• O kredyt mogą ubiegać się osoby, które w momencie składania wniosku nie ukończyły 35 roku życia.

Tu znajdziesz aktualne porównanie kredytów mieszkaniowych

Co jeszcze zmieniło się w programie Rodzina na Swoim?

Umożliwienie skorzystania z programu Rodzina na Swoim singlom to nie jedyna modyfikacja, wprowadzona przez zmienioną ustawę. Pozostałe zmiany nie są niestety korzystne i wpłyną negatywnie na dostępność kredytów, udzielanych w ramach programu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Podstawową zmianą „na minus” jest obniżenie średnich współczynników przeliczeniowych kosztu odtworzenia 1 m kw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. Przed 31 sierpnia 2011 r. wynosiły one 1,4. Zmiana wysokości wskaźników dotyczy przede wszystkim rynku wtórnego, w którego przypadku maksymalna cena metra kw. została obniżona o ponad 42 proc.

Rynek pierwotny został potraktowany nieco łagodniej. W jego przypadku obniżka maksymalnej ceny metra kwadratowego sięgnęła „tylko” 28 proc. w stosunku do limitów cen, obowiązujących poprzednio. Współczynniki, o których mowa powyżej, wynoszą obecnie:
• 1,0 dla będących w budowie lub nowo wybudowanych domów jednorodzinnych i lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych, jeżeli ich pierwszym użytkownikiem będzie docelowy kredytobiorca, lub
• 0,8 dla pozostałych domów jednorodzinnych i lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych.

Wskaźniki te mają wpływ na maksymalną cenę metra kwadratowego domu lub mieszkania, którego budowę albo zakup można sfinansować kredytem. Ich obniżenie oznacza więc dla osób zainteresowanych konieczność szukania na rynku tańszych nieruchomości i może przełożyć się na niższą sprzedaż kredytów, zwłaszcza tych, udzielanych na zakup nieruchomości z rynku wtórnego, cieszących się dotychczas największym zainteresowaniem.

Ograniczenia wiekowe nie dotyczą tylko singli. Także małżonkowie będą mogli wnioskować o kredyt przed ukończeniem 35 lat. Warunek nie przekroczenia 35 roku życia dotyczy starszego z małżonków lub, jeżeli są w jednakowym wieku, obojga. Wiek nie gra roli tylko w przypadku osób samotnie wychowujących dzieci.

Porównaj kredyty w programie Rodzina na Swoim

Czy program Rodzina Na Swoim nadal jest atrakcyjny?

Osoby, spełniające wymagania ustawowe, które z różnych powodów nie mogą skorzystać z oferty kredytów mieszkaniowych, udzielanych na warunkach komercyjnych, na pewno powinny rozważyć przystąpienie do Rodziny na Swoim. Program ten – mimo wszystko – nadal oferuje dość atrakcyjne zasady kredytowania: dopłaty do odsetek przez pierwszych 7 lat czy możliwość przystąpienia do kredytu preferencyjnego osób z najbliżej rodziny, co może być istotną pomocą dla ludzi, nieposiadających wystarczającej zdolności kredytowej. Oczywiście, tak jak w przypadku każdego produktu finansowego, warto zrobić rozeznanie na rynku.

W programie uczestniczą 22 banki – należy więc porównać oferowane przez nie warunki kredytowania (nie muszą być jednakowe). Można też zestawić ofertę kredytu w ramach programu Rodzina na Swoim z kredytem, udzielanym na warunkach komercyjnych.

W niektórych sytuacjach ten drugi może okazać się korzystniejszy. Porównując te dwa kredyty, należy zwrócić uwagę na wysokość raty po 8 latach – tj. po okresie, w którym korzysta się z dopłat z budżetu państwa. Pośpiech nigdy nie jest dobrym doradcą, a zwłaszcza w sytuacji, kiedy wiążemy się z bankiem na kilkadziesiąt lat. Warto więc poświęcić trochę czasu i energii na znalezienie najlepszej dla nas oferty.

Rodzina na Swoim w liczbach

Preferencyjne kredyty mieszkaniowe, przyznawane w ramach programu Rodzina na Swoim, z uwagi na ograniczenia, nałożone na potencjalnych kredytobiorców, nigdy nie znajdowały się w czołówce sprzedaży. Niemniej jednak stanowiły one uzupełnienie oferty kredytów, udzielanych na zasadach komercyjnych. Na podstawie informacji, dostępnych na stronie internetowej BGK: w 2010 r. banki, uczestniczące w programie, udzieliły 43 120 kredytów. W I półroczu 2011 r. udzielonych zostało 27 475 kredytów. Z tej liczby 15 410 (56,09 proc.) kredytów przeznaczonych było na zakup nieruchomości na rynku wtórnym, 6 834 (24,87 proc.) – na zakup domu/mieszkania na rynku pierwotnym, a 5 231 (19,04 proc.) – na budowę domu jednorodzinnego.

W I półroczu 2011 r. kredyty, udzielane w ramach programu Rodzina na Swoim, były najbardziej popularne wśród klientów w wieku 30-34 lat (36,31 proc.) i 25-29 lat (35,73 proc.). Największą sprzedaż kredytów, przyznawanych w ramach Rodziny na Swoim w I półroczu 2011 r., odnotowano w województwie Śląskim (bez Katowic) – udzielono tam 10 613, na drugim miejscu znalazło się woj. mazowieckie (bez Warszawy) – z sumą 9 708 kredytów, a na trzecim – województwo wielkopolskie (bez Poznania) – z liczbą 8 169 kredytów.

Eksperci TotalMoney.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

REKLAMA

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

REKLAMA

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA