reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > Czy akcje nieruchomościowe przynoszą zyski?

Czy akcje nieruchomościowe przynoszą zyski?

Kiedy przez giełdę przetoczyła się fala zwyżek, fundusze inwestujące w spółki powiązane z rynkiem nieruchomości nie radziły sobie najlepiej. Czy sytuacja uległa zmianie na początku maja? Ekspert analizuje ten obszar inwestycji.

W pierwszym tygodniu maja indeks WIG-Budownictwo stracił 2,4% wobec 1,4-proc. zniżki całego warszawskiego rynku akcji. Notowania deweloperów nie zmieniły się w tym czasie. W kwietniu spółki budowlane były najgorszą inwestycją na naszym parkiecie, tracąc 2,9%. WIG-Deweloperzy też wypadł gorzej od rynku, bo zyskał 1,2%, czyli o ponad połowę mniej niż wzrósł WIG (2,6%). Bilans ostatnich 5 tygodni, licząc od końca marca, zamyka się zatem wzrostem o 1,2% warszawskiego parkietu i takim samym ruchem w górę firm deweloperskich. Posiadacze akcji przedsiębiorstw budowlanych ponieśli natomiast ponad 5-proc. straty.

Przeczytaj również: Dlaczego inwestorzy ponownie wątpią w siłę amerykańskiej gospodarki?

Średni wynik 8 wziętych pod uwagę w analizie funduszy inwestujących w akcje firm, których działalność związana jest z rynkiem nieruchomości, był w kwietniu 0,8% na plusie. Dla porównania, uniwersalne fundusze akcji polskich, lokujące w walory z szerokiego spektrum branż, zyskały przeciętnie 1,8%. Słabiej wypady podmioty, inwestujące w akcje małych i średnich spółek, które przyniosły jedynie 0,5% zysku. Przez 3 miesiące, do końca kwietnia, fundusze akcji przedsiębiorstw powiązanych z rynkiem nieruchomości straciły 0,4%. Natomiast obie grupy funduszy akcyjnych – uniwersalne oraz małych i średnich spółek – zyskały w tym czasie, odpowiednio 4,2% oraz 1,7%. Dysproporcje są jeszcze bardziej widoczne, jeśli spojrzymy na osiągnięcia ostatnich 12 miesięcy. Podczas gdy straty podmiotów dedykowanych branży nieruchomościowej sięgnęły 5%, to na funduszach akcyjnych można było zyskać około jednej dziesiątej.

Polecamy serwis: Kredyty

Zachowanie poszczególnych funduszy, powiązanych z rynkiem nieruchomości, pozostaje bardzo zróżnicowane. Wyróżnia się Allianz Budownictwo 2012, który przez 12 miesięcy przyniósł blisko 7% zysku. Na przeciwległym biegunie znalazł się Skarbiec – Sektora Nieruchomości z blisko 16-proc. stratą. W minionych 12 miesiącach zarobić pozwoliła jeszcze Arka Rozwoju Nowej Europy (niecałe 3%). Każdy z tych funduszy realizuje nieco inną politykę inwestycyjną. Allianz Budownictwo 2012 skupia się na inwestycjach w Polsce. Co najmniej 70% środków lokuje w akcje spółek, związanych z organizacją mistrzostw Europy 2012, przede wszystkim firm, świadczących usługi budowlane i produkujących materiały budowlane. 20% aktywów idzie na zakup certyfikatów inwestycyjnych, emitowanych przez fundusze zamknięte, powiązane z rynkiem nieruchomości. Arka Rozwoju Nowej Europy minimum 66% środków lokuje w akcje i instrumenty o podobnym charakterze w Polsce, Austrii, Czechach, Rumunii, Bułgarii, Turcji i na Węgrzech. Jednocześnie co najmniej połowa aktywów jest przeznaczona na zakup walorów firm, działających na rynku nieruchomości i budownictwa. Natomiast Skarbiec – Sektora Nieruchomości od 50% do 90% aktywów poświęca na kupno akcji i papierów dłużnych, instrumentów rynku pieniężnego przedsiębiorstw z sektora nieruchomości i budownictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych i jednostek uczestnictwa, jak również tytułów uczestnictwa zagranicznych funduszy inwestycyjnych. Okazuje się więc, że relatywnie najluźniejsza polityka inwestycyjna przynosi najgorsze rezultaty. Jednostka tego funduszu jest obecnie najniżej od połowy 2009 r.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Fundusze inwestujące w akcje firm, związanych z rynkiem nieruchomości, wypadają źle na tle chociażby funduszy akcji polskich.
Fundusze inwestujące w akcje firm, związanych z rynkiem nieruchomości, wypadają źle na tle chociażby funduszy akcji polskich.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama