reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > Czy nastąpi poprawa koniunktury?

Czy nastąpi poprawa koniunktury?

Nazwą IKEF określa się indeks, odzwierciedlający poglądy polskich pracowników instytucji finansowych. W maju wskaźnik spadł do -13,5 punktu. Eksperci zauważyli, że osiągnął on najniższą wartość od maja 2010 roku, to jest od początku swojego istnienia. Jak należy interpretować ten wynik?

Wartość ujemna indeksu IKEF oznacza przewagę finansistów, spodziewających się pogorszenia koniunktury gospodarczej w Polsce nad tymi, którzy wskazują na poprawę w gospodarce.

O ile jednak wyraźnie pogorszyły się proporcje pomiędzy oceną przyszłych kierunków koniunktury gospodarczej, to ocena obecnego jej stanu nie uległa znacznej zmianie. Nadal ponad 90% ankietowanych uważa, że mamy do czynienia z co najmniej neutralnymi warunkami do prowadzenia biznesu. Taki odsetek utrzymuje się od rozpoczęcia publikacji wskaźnika. Wciąż też ponad 50% ekspertów nie widzi podstaw do tego, aby obecna sytuacja uległa zmianie. Analizując w ten sposób dodatkowe dane, można założyć, że spadający indeks IKEF sugeruje raczej przejściowe spowolnienie w ramach fazy wzrostowej cyklu koniunkturalnego, a nie jej zakończenie.

Dowiedz się także: Ile światowych spółek mogłoby znaleźć się w chińskim holdingu?

Znacząco zmniejszyła się grupa ankietowanych, którzy spodziewają się dalszego wzrostu inflacji. W maju już tylko około 38% respondentów uważa, że wzrost cen będzie jeszcze przyspieszał w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Na początku roku w grupie pesymistów znajdowało się ponad 80%. Można więc wnioskować, że znaczna część ekspertów nie obawia się inflacyjnych efektów „drugiej rundy” i uważa obserwowane przyspieszenie inflacji za przejściowe, spowodowane skokiem cen surowców.

Polecamy serwis: Lokaty

Oczywiście, utrwalenie się inflacji w okolicach obecnych poziomów też jest, z punktu widzenia polityki pieniężnej, daleko niesatysfakcjonujące. RPP pokazała w ostatnim czasie dużą determinację w walce z inflacją. Być może dlatego też, mimo, że spadły oczekiwania inflacyjne finansistów, nadal zdecydowana większość z nich spodziewa się kontynuacji zaostrzania polityki pieniężnej w perspektywie najbliższego półrocza. Niewykluczone jednak, że RPP będzie w najbliższych miesiącach bardziej powściągliwa w podnoszeniu stóp. Chociaż dbanie o wzrost gospodarczy nie jest głównym celem NBP, to wydaje się, że Rada będzie przykładać wagę do tego, aby nie zdusić w zarodku, bardzo jeszcze powolnego wzrostu inwestycji. Zwiększanie nakładów na środki trwałe w przedsiębiorstwach wydaje się obecnie bardzo potrzebne do kontynuowania fazy wzrostowej cyklu koniunkturalnego, a wyższy koszt kredytu może do tego zniechęcać.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

REWIT

Misją REWIT od 25 lat jest bycie doradcą i partnerem biznesowym w zmieniającym się świecie i otoczeniu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama