reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > Ile wyniósł Indeks Koniunktury Ekspertów Finansowych w styczniu?

Ile wyniósł Indeks Koniunktury Ekspertów Finansowych w styczniu?

Wzrost ryzyka geopolitycznego wpłynął niekorzystnie na rynek finansowy i odbił się na indeksie IKEF, który zniżkował do 12 punktów. Mimo to nadal większość ekspertów zalicza się do optymistów. Czy wiesz, jaki odsetek stanowili zwolennicy prognoz, zgodnie z którymi krajowa gospodarka powinna utrzymać się na niezmienionym poziomie?

Trudno przewidzieć, jaki będzie końcowy rezultat trwających zamieszek w Egipcie, jednak istnieje możliwość, że przyczynią się one do dalszej destabilizacji sytuacji na Bliskim Wschodzie. To w rezultacie mogłoby wpłynąć na silny wzrost cen ropy i przyczynić się do pogorszenia koniunktury gospodarczej w skali całego globu. Oczywiście istnieje też pewna szansa na to, że wszystko skończy się zachowaniem obecnego status quo lub nawet wzmocnieniem wpływów Zachodu w tym regionie. Niemniej wzrost ryzyka geopolitycznego wyraźnie przekłada się na gorsze nastroje wśród inwestorów i analityków. Odbija się to w cenach papierów wartościowych i kursach walut. Odbiło się także i w obliczanym przez firmę Expander wskaźniku badającym postrzeganie krajowej sytuacji gospodarczej przez ekspertów pracujących w polskich instytucjach finansowych.

Przeczytaj również: Jakie wyniki osiągnęły fundusze inwestycyjne zamknięte w styczniu?

O ile odsetek ankietowanych, którzy dobrze oceniających obecną kondycję polskiej gospodarki, pozostał na niemal niezmienionym poziomie, to zdecydowanie zmniejszył się udział respondentów, którzy przewidują dalszą poprawę koniunktury w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. W tym obszarze nastąpił spadek z 40,2% w ubiegłym miesiącu do 27,2% obecnie. Grono tych, którzy nie nastawiają się już na kontynuację polepszania się sytuacji gospodarczej, powiększyło się. 57,6% ekspertów nie spodziewa się zmian, natomiast 98% respondentów przejawia neutralne nastawienie do najbliższej przyszłości. Tylko 15,2% oczekuje pogorszenia koniunktury, a mianowicie wzrostu w wysokości 3,5 pp. w stosunku do poprzedniego miesiąca. W rezultacie indeks IKEF spadł z 28,4 do 12 punktów. Dodatnia wartość oznacza jednak, że nadal wśród ekspertów finansowych przeważają optymiści.

Polecamy serwis: Kredyty

Ostatni wzrost wskaźników inflacji, szczególnie skokowa zwyżka inflacji bazowej w grudniu, z pewnością wpłynęły na opinie ankietowanych finansistów. Rekordowa w historii publikacji wskaźnika IKEF ilość respondentów spodziewa się dalszego wzrostu cen. Styczniowa podwyżka stóp procentowych oraz towarzyszący jej, dosyć wyraźny przekaz wskazują na możliwość kolejnych ruchów w tym kierunku. Przekłada się to na największy jak dotąd odsetek respondentów, którzy są zdania, że polityka pieniężna będzie dalej zaostrzana. Wzrostu inflacji w okresie najbliższych sześciu miesięcy i kontynuacji działań RPP, zmierzających do zmniejszenia podaży pieniądza w gospodarce, oczekuje ponad 85% ankietowanych ekspertów. Warto zauważyć, że wyraźny trend wzrostowy odsetka przewidujących zacieśnianie polityki pieniężnej miał miejsce już w ostatnich miesiącach ubiegłego roku, a w październiku 2010 roku przekroczył poziom 75%.

reklama

Czytaj także

Autor:

CFA, Expander

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Eksperci pracujący w polskich instytucjach finansowych spodziewają się dalszych podwyżek stóp.
Eksperci pracujący w polskich instytucjach finansowych spodziewają się dalszych podwyżek stóp.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama