REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ile wyniósł Indeks Koniunktury Ekspertów Finansowych w styczniu?

Rafał Lerski
Eksperci pracujący w polskich instytucjach finansowych spodziewają się dalszych podwyżek stóp.
Eksperci pracujący w polskich instytucjach finansowych spodziewają się dalszych podwyżek stóp.

REKLAMA

REKLAMA

Wzrost ryzyka geopolitycznego wpłynął niekorzystnie na rynek finansowy i odbił się na indeksie IKEF, który zniżkował do 12 punktów. Mimo to nadal większość ekspertów zalicza się do optymistów. Czy wiesz, jaki odsetek stanowili zwolennicy prognoz, zgodnie z którymi krajowa gospodarka powinna utrzymać się na niezmienionym poziomie?

Trudno przewidzieć, jaki będzie końcowy rezultat trwających zamieszek w Egipcie, jednak istnieje możliwość, że przyczynią się one do dalszej destabilizacji sytuacji na Bliskim Wschodzie. To w rezultacie mogłoby wpłynąć na silny wzrost cen ropy i przyczynić się do pogorszenia koniunktury gospodarczej w skali całego globu. Oczywiście istnieje też pewna szansa na to, że wszystko skończy się zachowaniem obecnego status quo lub nawet wzmocnieniem wpływów Zachodu w tym regionie. Niemniej wzrost ryzyka geopolitycznego wyraźnie przekłada się na gorsze nastroje wśród inwestorów i analityków. Odbija się to w cenach papierów wartościowych i kursach walut. Odbiło się także i w obliczanym przez firmę Expander wskaźniku badającym postrzeganie krajowej sytuacji gospodarczej przez ekspertów pracujących w polskich instytucjach finansowych.

REKLAMA

Przeczytaj również: Jakie wyniki osiągnęły fundusze inwestycyjne zamknięte w styczniu?

O ile odsetek ankietowanych, którzy dobrze oceniających obecną kondycję polskiej gospodarki, pozostał na niemal niezmienionym poziomie, to zdecydowanie zmniejszył się udział respondentów, którzy przewidują dalszą poprawę koniunktury w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. W tym obszarze nastąpił spadek z 40,2% w ubiegłym miesiącu do 27,2% obecnie. Grono tych, którzy nie nastawiają się już na kontynuację polepszania się sytuacji gospodarczej, powiększyło się. 57,6% ekspertów nie spodziewa się zmian, natomiast 98% respondentów przejawia neutralne nastawienie do najbliższej przyszłości. Tylko 15,2% oczekuje pogorszenia koniunktury, a mianowicie wzrostu w wysokości 3,5 pp. w stosunku do poprzedniego miesiąca. W rezultacie indeks IKEF spadł z 28,4 do 12 punktów. Dodatnia wartość oznacza jednak, że nadal wśród ekspertów finansowych przeważają optymiści.

Polecamy serwis: Kredyty

Ostatni wzrost wskaźników inflacji, szczególnie skokowa zwyżka inflacji bazowej w grudniu, z pewnością wpłynęły na opinie ankietowanych finansistów. Rekordowa w historii publikacji wskaźnika IKEF ilość respondentów spodziewa się dalszego wzrostu cen. Styczniowa podwyżka stóp procentowych oraz towarzyszący jej, dosyć wyraźny przekaz wskazują na możliwość kolejnych ruchów w tym kierunku. Przekłada się to na największy jak dotąd odsetek respondentów, którzy są zdania, że polityka pieniężna będzie dalej zaostrzana. Wzrostu inflacji w okresie najbliższych sześciu miesięcy i kontynuacji działań RPP, zmierzających do zmniejszenia podaży pieniądza w gospodarce, oczekuje ponad 85% ankietowanych ekspertów. Warto zauważyć, że wyraźny trend wzrostowy odsetka przewidujących zacieśnianie polityki pieniężnej miał miejsce już w ostatnich miesiącach ubiegłego roku, a w październiku 2010 roku przekroczył poziom 75%.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA