REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego polski rynek reaguje na wiadomości z Egiptu?

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Mimo niskiego, łącznego PKB, które w 2009 r. opiewało na kwotę 58 141,5 mld dolarów i stanowiło zaledwie 0,32% PKB na świecie, Egiptowi udało się wpłynąć na światowe rynki. Wydawałoby się, że demonstracje w tym kraju stanowią problem lokalny, a ponad 100 zabitych osób i kolejne 2000 rannych nie są w stanie sprawić, że spadnie wartość indeksów giełdowych na świecie. Stało się jednak inaczej.

Wydarzenia z ostatnich czterech dni stycznia

REKLAMA

REKLAMA

W piątek wieczorem, 28 stycznia, amerykański indeks S&P 500 osiągnął najwyższy poziom w obecnej hossie – 1 302,67 pkt. – aby następnie stracić ponad 2%, zaś kurs zamknięcia wyniósł 1276,34 pkt. W poniedziałek, około godziny 18.00, zyskiwał on 0,46%. Podobnie zachowywały się inne indeksy na całym świecie; w USA najbardziej spadł NASDAQ, który obsunął się o 2,5%. 31 stycznia o godz. 18.00 rósł on o 0,18%.

Niewiele lepiej szło rynkom w Azji. Japoński indeks NIKKEI 225 spadł w piątek o 1,13%, zaś poniedziałkowa sesja zakończyła się stratą o 1,18%. Na warszawskim parkiecie w ciągu piątkowej i poniedziałkowej sesji także dominował kolor czerwony. W piątek spadki WIG20 sięgnęły 0,7%, a w pierwszym dniu tygodnia tracił on ponad 1%, aby zamknąć się neutralnie pod wpływem lepszych danych z USA. Bilans dwóch ostatnich dni dla WIGu, indeksu całego rynku, wyniósł -0,7% oraz -0,45%. Czy spadki światowych indeksów mogły wynikać z wewnętrznych napięć gospodarki, która pod względem wielkości PKB zajmuje 44 miejsce na świecie?

Uzasadnione obawy inwestorów

Egipt nie wyróżnia się niczym szczególnym. In plus można mu zapisać rozwinięty sektor turystyki i… pierwsze miejsce na świecie w eksporcie daktyli. O wiele ważniejsze jest jego położenie geopolityczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kraj ten graniczy od wschodu z Izraelem oraz Strefą Gazy, a od Jordanii i Arabii Saudyjskiej oddziela go wąski pas Morza Czerwonego. Po zachodniej stronie sąsiaduje z Libią i Algierią. Eskalacja konfliktu w Egipcie, a dodatkowo niepokoje w Tunezji, mogłyby zatem zaognić sytuację na całym Bliskim Wschodzie. Obecne protesty społeczne przeciwko 30-letnim rządom prezydenta Mubaraka są tłumione przy użyciu wojska, a w kraju wprowadzona została godzina policyjna. Najgorszy scenariusz zakłada wybuch wojny domowej. Gdyby dodatkowo w konflikt włączyły się kraje Bliskiego Wschodu, mogłoby to przyciągnąć uwagę światowych mocarstw. Poprzez dalszą destabilizację miałyby one prostszą drogę do poszerzenia swoich wpływów w tym obszarze.

Dowiedz się także: Na których rynkach finansowych nastąpi najbardziej dynamiczny rozwój w roku 2011?

Warto zapytać, dlaczego ten region jest ważny? Otóż wszystkie wymienione kraje łączy jedno – duża część ich dochodów pochodzi z wydobycia i sprzedaży za granicę ropy naftowej. Wszystkie są członkami OPEC.

Organizacja krajów eksportujących ropę naftową (Organization of the Petroleum Exporting Countries) zrzesza wszystkich, liczących się na rynku eksporterów tego surowca. Powstała w roku 1960, zaś obecnie, poprzez decyzje o wielkości wydobycia ma duży wpływ na cenę. Ceny ropy jako surowca energetycznego determinują koszty funkcjonowania przedsiębiorstw. W skrajnym przypadku mogą zaszkodzić całej gospodarce, wywołując stagflację – wysoką inflację i zerowy wzrost gospodarczy. Z pewnością nie służyłoby to naszym portfelom. Dlaczego tak się dzieje?

Wszystkim zależy na ropie!

Polecamy serwis: Kursy walut

Funkcjonowanie wszystkich przedsiębiorstw zależy od cen energii, której potrzebuje każdy. W przypadku nagłego spadku podaży ropy – surowca energetycznego – silnie wzrośnie jej cena. Spowoduje to zwiększenie kosztów firm, które będą zmuszone płacić astronomiczne rachunki za zużycie energii. Wyższe koszty zmuszą przedsiębiorstwa do podwyższenia cen produktów i usług. Wzrosną więc ceny chleba, mleka, wędlin, telewizorów, etc. Wywoła to masowy napływ żądań pracowników, aby podwyższono im płace. Ekonomiści nazywają to efektem drugiej rundy. W rezultacie nakręcona zostanie spirala inflacyjna, która przy zerowym wzroście gospodarczym wywoła stagflację. Wysoka inflacja, w jednocześnie zerowy wzrost gospodarczy, to trudne do zwalczenia problemy, które są przedmiotem obaw inwestorów.

Powiązanie Egiptu i Polski

REKLAMA

Skoro wiadomo już, że sytuacja w Kairze może doprowadzić do eskalacji konfliktu na cały region Bliskiego Wschodu, warto zastanowić się, jak ewentualnie wpłynie to na Polskę. Po pierwsze, wzrost cen ropy dotknie klientów i przedsiębiorstw na całym świecie, a więc także nas samych. Po drugie kraje Bliskiego Wschodu należą do tej samej kategorii inwestycyjnej, co my. Państwa te są klasyfikowane jako rynki wschodzące, a więc gospodarki rozwijające się. Międzynarodowe instytucje finansowe, które inwestują globalnie, traktują wszystkie gospodarki rozwijające się jako jeden portfel inwestycyjny, składający się z akcji spółek zlokalizowanych w różnych państwach. Dlatego wzrost ryzyka w jednym państwie przekłada się na niższą wartość całego portfela, a zarządzający takimi funduszami decydują się wyprzedać część swoich aktywów. W rezultacie dochodzi do spadków cen na giełdach.

Podsumowując, wpływ wydarzeń w Egipcie na polską giełdę jest dwojaki. Z jednej strony występuje ryzyko nagłego zmniejszenia się dostaw ropy, czyli znacznego wzrostu cen energii. Wywołana zostanie reakcja łańcuchowa: najpierw nastąpi silny wzrost inflacji, a to w konsekwencji może doprowadzić do stagflacji, czyli braku wzrostu gospodarczego i rosnących cen w gospodarce. Z drugiej strony, w opinii globalnych inwestorów Egipt i Polska zaliczają się do tej samej kategorii rynków wschodzących, tak więc wzrost ryzyka w regionie Bliskiego Wschodu przełoży się na słabsze notowania Polski.

Bartosz Boniecki Główny Ekonomista Alchemii Inwestowania

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

REKLAMA

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

REKLAMA

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

Pijemy mniej piwa, przez co browary nie płacą na czas swoim dostawcom

Na kondycję branży piwowarskiej, poza spadającym w wyniku zmian kulturowych popytem, najmocniej wpływają dziś rosnące koszty operacyjne oraz zmiany w podatku akcyzowym. Polacy piją mniej piwa, browary mają coraz większe kłopoty.

REKLAMA