Kategorie

Jakie wyniki osiągnęły fundusze inwestycyjne zamknięte w styczniu?

W styczniu indeks S&P500 odznaczał się na tle innych rynków bardzo dużą siłą.
W styczniu indeks S&P500 odznaczał się na tle innych rynków bardzo dużą siłą.
Styczeń na rynkach akcyjnych nie należał do wyjątkowych. Na początku zeszłego miesiąca można było zaobserwować tzw. efekt stycznia. Czy wiesz, jak duży miał zasięg? Dowiedz się, jak eksperci wycenili certyfikaty FIZ.

Investor FIZ (-0,59% w styczniu 2011)

W dniu 31 stycznia 2011 r. wartość jednego certyfikatu inwestycyjnego Investor Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego wynosiła 2.515,36 zł. W tym zakresie nastąpił spadek.

Na dzień 31 stycznia 2011 r. dokonano kolejnej, miesięcznej wyceny certyfikatów inwestycyjnych Investor Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, zgodnie z którą wartość jednego certyfikatu ustalono na 2.515,36 zł. Oznacza spadek o 0,59% w stosunku do wyceny z 31 grudnia. Od początku działalności Fundusz uzyskał stopę zwrotu w wysokości 151,54%.

Reklama

W styczniu wyraźnie zarysowały się różnice pomiędzy rynkami rozwiniętymi a rynkami wschodzącymi. Indeks S&P500 przejawiał bardzo dużą siłę względem innych rynków, co pozwoliło mu na ustanowienie nowych szczytów. Nieco słabiej wypadły indeksy DAX, FTSE czy Nikkei. W styczniu na rynkach wschodzących dominowała korekta. Bardzo słabo zachowywały się indeksy w Brazylii, Indiach, Chinach czy Turcji, które zanotowały spadki od -0,6% do -10,64%.

Na tle rynków zagranicznych polski rynek wypadł słabo. Spadki w ujęciu procentowym nie były tak mocne, jak w niektórych krajach wschodzących, ale oczekiwania inwestorów okazały się znacznie wyższe. O ile w poprzednich miesiącach najsilniejszym indeksem był WIG20, o tyle w styczniu zasłużył na miano najsłabszego, co wynikało przede wszystkim z braku aktywności inwestorów zagranicznych po stronie popytowej. Uwagę zwraca siła małych i średnich spółek. Należy jednak zaznaczyć, że jest ona pochodną dobrego zachowania niewielkiej grupy akcji, takich jak spółki chemiczne, które pociągnęły indeksy do góry.

Na rynkach surowcowych i towarowych styczeń był okresem korekty po znacznych wzrostach w poprzednich miesiącach. Cały czas dużą siłę zachowuje miedź, która, mimo korekty przez większość miesiąca, zakończyła styczeń na plusie. Z kolei złoto i srebro zanotowały spadki o 6 i 9%.

Obawy inwestorów o kondycję krajów PIIGS zostały już dawno uwzględnione. Co więcej, wydaje się, że choć państwa te faktycznie posiadają trudną sytuację fiskalną, to jednak nie należy spodziewać się, że nie wywiążą się ze swoich zobowiązań w najbliższym okresie. Z kolei ostatnie wydarzenia w krajach arabskich nie mają większego wpływu na inne rynki, a reakcje inwestorów na informacje o sytuacji w Egipcie są bardziej psychologiczne niż fundamentalne.

Reklama

Portfel Funduszu w styczniu uległ nieznacznym zmianom. Cały czas znajdują się w nim akcje atrakcyjnych spółek, głównie z Indii, Chin i USA. Dodatkowo, po ostatnich spadkach cen złota zajęcie długich pozycji w złocie i srebrze jest ciekawą alternatywą wobec niejednoznacznej sytuacji akcji na poszczególnych giełdach.

Podobnie jak w poprzednich miesiącach, ok 2011 powinien okazać się dobry dla akcji i w związku z tym warto przeważać tę klasę aktywów. Najciekawsze nadal wydają się akcje z krajów takich jak Indie, Chiny, USA czy Brazylia. Jednak w odróżnieniu od sytuacji z poprzednich lat, w Chinach i Brazylii spółki należy wybierać bardzo selektywnie. Uwzględniając ostatnie zawirowania wokół sytuacji krajów europejskich, wydaje się, że bardzo ciekawą propozycją są akcje spółek hiszpańskich. Indeks Ibex jest historycznie niezmiernie tani, także w stosunku do innych indeksóhttp://akuku.infornext.pl/admin/prado3/app/flamenco/index.php?page=SectionNews&PHPSESSID=ungkiqmhuq3roomlt87cqb0g00w. Jednocześnie stopa dywidendy w okolicy 5%, a dla niektórych spółek nawet 8%, gwarantuje, że ryzyko zajmowania długich pozycji jest niewielkie w porównaniu z potencjałem wzrostu ich wartości. W 2011 roku należy przeważać rynek rosyjski, gdzie wyceny spółek są bardzo niskie, a potencjał ich rozwoju – ogromny.

Dowiedz się także: Dlaczego większa opłata za zarządzanie oznacza mniejsze zyski z funduszy inwestycyjnych?

Investor Gold FIZ (-11,56% w styczniu 2011)

Na dzień 31 stycznia 2011 r. dokonano kolejnej, miesięcznej wyceny certyfikatów inwestycyjnych Investor Gold Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, zgodnie z którą wartość jednego certyfikatu ustalono na kwotę 2.430,81 zł, co oznacza spadek o 11,56% w stosunku do wyceny z 31 grudnia. Od początku działalności Fundusz uzyskał stopę zwrotu w wysokości 143,08%.

W styczniu wycena certyfikatów Funduszu spadła o 11,56%. Na wynik Funduszu najistotniejszy wpływ miała największa od roku korekta spółek wydobywczych, która przebiegała równolegle do spadku kwotowań kruszców. Jednak coraz słabsze wyceny złotych spółek miały dużo większą dynamikę niż regres złota. Spowodowało to, że spółki wydobywcze znajdują się na poziomach odpowiadających złotu kwotowanemu po 1100 USD. Dlatego można domniemać, że poziomy wybranych akcji są bardzo atrakcyjne i zachęcają do akumulacji. Również wskaźniki techniczne wskazują na skrajne wyprzedanie, co powinno zaowocować dynamicznym odbiciem. Ponadto ostatnie sesje stycznia wskazują na wyczerpywanie się potencjału spadkowego złota i srebra. Wskazuje na to analiza sentymentu uczestników rynku do złota oraz pojawienie się informacji, że za gwałtownym obsunięciem cen złota w ostatnim tygodniu stycznia stał Daniel Shak, który obrał ekspozycję na wzrosty cen złota, lewarując swój portfel osiemdziesięciokrotnie.

Gdy notowania złota zaczęły spadać, a wartość aktywów pod zarządzaniem Shaka zmniejszyła się o 70%, chcąc uniknąć bankructwa, pozamykał swoje pozycje. Spowodowało to rekordowy w historii rynku Comex, jednorazowy spadek otwartych pozycji o osiemdziesiąt jeden tysięcy sztuk. Ekspozycja na złoto, demonstrowana przez taką ilość kontraktów, jest ekwiwalentem rocznego wydobycia Republiki Południowej Afryki.

Sytuacja fundamentalna metali szlachetnych zachęca do zakupów na niskich poziomach. Obecnie największym czynnikiem pro wzrostowym jest szybko rosnący popyt w krajach azjatyckich i bankach centralnych, posiadających największe rezerwy.

Łącząc skrajne wyprzedanie spółek wydobywczych, sentyment uczestników rynku oraz sytuację techniczną na kruszcach, można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że w najbliższej przyszłości kwotowania kruszców oraz wyceny spółek wydobywczych powinny znaleźć się na zdecydowanie wyższych poziomach.

Polecamy serwis: Kredyty

Investor Central and Eastern Europe FIZ (-2,24% w styczniu 2011)

Na dzień 31 stycznia 2011 r. dokonano kolejnej miesięcznej wyceny certyfikatów inwestycyjnych Investor Central and Eastern Europe Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, zgodnie z którą wartość jednego certyfikatu ustalono na 727,02 zł. Oznacza to spadek o 2,24% w stosunku do wyceny z 31 grudnia. Od początku działalności Fundusz uzyskał stopę zwrotu w wysokości -27,30%.

W styczniu giełdy w naszym regionie zachowywały się bardzo niejednorodnie. Indeks giełdy tureckiej spadł o ponad 4%, a WIG20 – o 1,43%. Z kolei bardzo dobrze prosperowały giełdy w Bułgarii i Rumunii, gdzie indeks SOFIX wzrósł o 9,88%, a BET – o 7,67%. Pośrodku znalazł się indeks rosyjski, który zyskał 2,15%. Można odnieść wrażenie, że inwestorzy powoli zaczynają zwracać uwagę na potencjał spółek z Bułgarii i Rumunii. Przy dalszej, dobrej koniunkturze giełdowej, rynki te mają szansę być silniejsze niż inne w tym regionie.

Biorąc pod uwagę polskie indeksy, widać dużą rozbieżność między zachowaniem dużych oraz małych i średnich firm. W styczniu blue chipy radziły sobie słabo, głównie za sprawą niskiej aktywności inwestorów zagranicznych oraz obaw w związku ze skutkami reformy OFE. Z kolei indeks SWIG80 i MWIG40 były silne i zanotowały wzrosty. W przypadku małych i średnich spółek głównym czynnikiem kształtującym kursy są prognozy dotyczące wzrostu zysków. Ponadto część domów maklerskich w strategiach na 2011 rok rekomendowała przewagę akcji małych spółek, co niewątpliwie pomogło ich kursom w styczniu. Należy jednak zauważyć, że mimo wzrostu indeksu SWIG80, dobrze zachowywały się jedynie kursy wybranych, nielicznych akcji, głównie z branży chemicznej.

Dane makroekonomiczne, dotyczące polskiej gospodarki, nadal są dobre, co potwierdza wskaźnik PMI przemysłu w wysokości 56,3 pkt. Sprzedaż detaliczna w grudniu wzrosła o 12% r/r, czyli znacznie bardziej od oczekiwań. RPP podniosła stopy procentowe i de facto oznacza to początek oczekiwanego cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. W najbliższych miesiącach nie będzie to miało wpływu na rynek akcyjny. Nieco gorsza od oczekiwań okazała się produkcja przemysłowa, kończąc styczeń wynikiem +11,5%. Dobre dane makro dotyczą Niemiec, gdzie gospodarka nadal przechodzi fazę dynamicznego rozwoju.

Przez cały czas eksperci przejawiają pozytywne nastawienie względem akcji. Koncentrują się na małych i średnich spółkach, w przypadku których oczekują znacznej poprawy wyników finansowych w tym roku. Uważają, że bardzo atrakcyjny jest rynek rosyjski. Na wartość portfela powinny także pozytywnie wpływać wzrosty na giełdach bułgarskiej i rumuńskiej.

Investors Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  29 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Test: Peugeot 508 SW PSE, czyli francuskie AMG w akcji

  Test: Peugeot 508 PSE, czyli napęd na cztery koła, 360 koni mechanicznych i hybryda plug-in. W skrócie francuskie AMG spisało się na medal.

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego? Jest kilka zasad, o których kierowca powinien pamiętać podczas zdarzenia drogowego. Dziś je przypomnimy.

  30% Club Poland: „Różnorodność we władzach to wymierne korzyści spółki” [PODCAST]

  Dane dowodzą, że zróżnicowane zespoły są bardziej efektywne. Ale czy faktycznie tak jest? Czy firma, która w swojej strategii stawia na różnorodność może liczyć na wymierne korzyści?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego: co oznacza?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego nie zawsze jest łatwy. Szczególnie że sprzedający ukrywają informacje, a kupujący mają ograniczone zaufanie.

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Ceny mieszkań w Europie rosną szybciej niż w Polsce

  Ceny mieszkań w Europie. Ceny mieszkań oderwały się od fundamentów? Szybciej w Europie niż w Polsce – sugerują dane Eurostatu. W Polsce przez ostatnie lata ceny rosły tylko trochę szybciej niż dochody ludności. W państwach Europy Zachodniej dynamika była nawet kilkukrotnie wyższa.

  Wynajem domów w Polsce

  Wynajem domów. Wynajem domów w Polsce stanowi około 3% - 5% rynku najmu, ale jest ciekawym rozwiązaniem. Osoby zastanawiające się nad wynajmem większego mieszkania, powinny wziąć pod uwagę również dom, bo stawki czynszów za 1 mkw. są konkurencyjne. Na popularność wynajmu domów w innych krajach wpływa m.in. udział budynków jednorodzinnych w zasobie mieszkaniowym i wskaźnik urbanizacji.

  Studencie - nie daj się oszukać. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, gdy sezon w pełni

  Wynajem mieszkania - studenci. Okres wakacji aż do września to typowy sezon najmu. Wiele osób stara się zaplanować na ten czas zmianę miejsca zamieszkania. Jest zazwyczaj trochę więcej wolnego, łatwiej o urlop w pracy, jest też korzystniej ze względu na zmianę szkoły dla dzieci. Równocześnie w tym samym czasie na rynku pojawiają się osoby studiujące. Młodzież rozpoczynająca studia w nowym mieście, studenci wyższych lat zmieniają lokum. Kwestie towarzyskie, uczuciowe czy chęć uzyskania większego komfortu - to najczęstsze przyczyny zmiany kwatery przez studentów.

  Kiedy warto prowadzić działalność w formie prostej spółki akcyjnej

  Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy mogą zacząć korzystać z nowej formy prowadzenia działalności, jaką jest prosta spółka akcyjna (PSA). W opracowaniu przedstawiamy, dla jakich przedsiębiorców taka forma prowadzenia działalności może być korzystna.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Ekspres kapsułkowy czy ciśnieniowy – który i dla kogo sprawdzi się lepiej?

  Ostatnimi czasy picie kawy przeniosło się z kawiarni pod strzechy. Nic dziwnego więc, że wiele osób stoi przed niezwykle trudnym wyborem – jaki ekspres do domu wybrać? Wśród wielu firm i modeli łatwo się zagubić. Jednak nie obawiajcie się! Odpowiadając na kilka prostych pytań, możemy łatwo stwierdzić, jaki ekspres będzie dla nas odpowiedni.

  Firmy szukają nowych pracowników

  Firmy szukają coraz więcej nowych pracowników. Liczba ofert pracy w urzędach pracy rośnie. Jakie są przyczyny?

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych - raport NIK

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych. Z przeprowadzonej przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Gdańsku kontroli wynika, że miasta Gdynia, Kartuzy i Tczew inwestowały w infrastrukturę miejską, jednak nie w pełni zapewniły dostęp do niej osobom z utrudnionym poruszaniem się. Analizowały potrzeby i konsultowały je z mieszkańcami, jednak nie potrafiły egzekwować właściwych rekomendacji. Każda ze zbadanych przez NIK inwestycji miała jakąś przeszkodę, utrudniającą samodzielne przemieszczanie się po mieście.

  Ilu Polaków mieszka w domach jednorodzinnych a ilu w blokach?

  Dom jednorodzinny a mieszkanie w bloku. Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55% rodaków – wynika z danych Eurostatu. Problem w tym, aby decyzję o wyprowadzce podjąć świadomie.

  Nie tylko negatywne skutki pandemii? [BADANIE]

  Według co czwartego Polaka pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych. Tak wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor.

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Jakie są długi spółek giełdowych w 2021 r.?

  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż zmniejszyło się zadłużenie spółek notowanych na giełdzie. Ile wynosi obecnie?

  Branża opakowań rośnie dzięki e-commerce [BADANIE]

  Pomimo wzrostu cen surowców branża opakowań rośnie w rekordowym tempie. Ważnym impulsem rozwoju pozostaje e-commerce.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Ważny termin dla najemców centrów handlowych

  Covidowe prolongaty umów najmu można anulować tylko do 6 sierpnia 2021 r. Co z najemcami, którzy płacili czynsze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze na inwestycję? Z jakich programów korzystają Polacy? Czy fotowoltaika to oszczedności?

  Jak firmy MŚP oceniają wpływ pandemii na ich branże? [BADANIE]

  Co czwarta firma MŚP uważa, że pandemia pomoże rozwinąć ich branżę, a w produkcji – co druga. Tak wynika z 8. edycji Barometru COVID-19, realizowanego przez EFL.

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku – rekordowe 6 miesięcy

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku. Pierwsze półrocze 2021 roku było dla deweloperów najlepszym półroczem w historii. Notują oni rekordową sprzedaż i budują najwięcej mieszkań. Potężny popyt na mieszkania powoduje, że chociaż deweloperzy budują najwięcej w historii, to i tak ceny mieszkań idą w górę. Bardzo prawdopodobne, że deweloperów czeka najlepszy rok w historii.