REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie były wyniki funduszy akcji i obligacji w styczniu 2011?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors
Marek Arent
W styczniu AXA TFI był najlepszym towarzystwem funduszy inwestycyjnych.
W styczniu AXA TFI był najlepszym towarzystwem funduszy inwestycyjnych.

REKLAMA

REKLAMA

Po miesiącach rozczarowań fundusze z grupy akcji polskich małych i średnich spółek przyniosły zadowalające wyniki i trafiły do czołówki najlepszych grup. Największą stopę zwrotu w tej kategorii przyniósł KBC Akcji Małych Spółek SFIO (+2,8%). Czy znasz styczniowy ranking TFI? Sprawdź, które Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych miało najlepsze wyniki według ekspertów z Expandera i Dziennika Gazety Prawnej.

REKLAMA

Pierwszy miesiąc nowego roku przyniósł posiadaczom jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych wiele emocji i niskie stopy zwrotu. Ich miesięczna mediana dla wszystkich analizowanych funduszy wyniosła -0,6%, a dodatnim wynikiem mogły pochwalić się jedynie 4 z 17 analizowanych grup funduszy. Choć napływające dane makroekonomiczne ze światowych gospodarek w większości przypadków potwierdzały kontynuację globalnego ożywienia, to wzrost awersji do ryzyka w stosunku do rynków wschodzących nie pozwolił na ziszczenie się w pełni „efektu stycznia”.

REKLAMA

Spośród grup funduszy akcyjnych najlepiej wypadły fundusze małych i średnich spółek, których mediana stóp zwrotu wyniosła 0,4%. Natomiast najlepszy z nich - KBC Akcji Małych Spółek SFIO - zyskał w styczniu 2,8%. Próg dwuprocentowej stopy zwrotu udało się pokonać jeszcze trzem funduszom: ING Średnich i Małych Spółek, DWS Top 25 Małych Spółek FIO oraz Noble Akcji MiŚ Spółek. Styczeń okazał się najbardziej pechowy dla najlepszych, ubiegłorocznych funduszy z tej grupy, tj., Aviva Investors Małych Spółek (-1,1%) i Allianz Akcji MiŚ Spółek(-0,7%). Dobre wyniki w tej grupie funduszy to wydźwięk poprawy nastawienia inwestorów do małych i średnich spółek, notowanych na GPW. Indeks małych spółek, notowanych na warszawskim parkiecie – sWIG80 w końcu sięgnął nowych szczytów trwającej od 2 lat hossy. Poprzedni rekord obecnego trendu wzrostowego został wyznaczony w kwietniu 2010 roku, natomiast w styczniu 2011 indeks ten przebił go o ponad 0,5%. Dobra koniunktura w naszym kraju powinna wpływać na coraz lepsze wyniki małych i średnich spółek, dzięki czemu wydaje się, iż w tym roku mogą one stać się jednym z liderów wzrostu.

Znacznie słabiej wypadły fundusze z grupy akcji polskich. Mediana stóp zwrotu tej grupy podmiotów wyniosła -0,6%, czyli niemal tyle samo co indeks szerokiego rynku WIG (-0,7%). Pomimo trudnych warunków, panujących na rynku, świetnie poradził sobie zespół ekspertów z AXA Akcji Big Players, który zyskał +2,3%.

Zmienne warunki panujące na rynkach akcji dają funduszom z grupy absolutnej stopy zwrotu i aktywnej alokacji okazję do uzyskania ponadprzeciętnych wyników. Najlepszy z nich – ING Selektywny, który uzyskał 4,2% stopę zwrotu. Na wyróżnienie zasługuje również AXA Equity Active Asset Allocation (+3%). Na drugim biegunie tej grupy znalazły się fundusze Superfunda.
W ostatnim czasie cechują się one dużą zmiennością wyników. Po ubiegło miesięcznych zyskach, tym razem inwestorzy odnotowali kilkuprocentowe straty. Spośród funduszy TFI, wycenianych w złotych, dodatni wynik uzyskał jedynie Superfund Płynnościowy.

Dowiedz się także: O ile wzrosło oprocentowanie obligacji detalicznych?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po udanym 2010 roku pierwszy miesiąc roku 2011 przyniósł znaczne pogorszenie wyników funduszy obligacji krajowych. W obecnej fazie cyklu gospodarczego uzyskanie wyniku porównywalnego do ubiegłorocznego staje się mało prawdopodobne. W całym 2010 r. mediana stóp zwrotu funduszy z tej grupy wyniosła 6,1%, natomiast wynik za styczeń 2011 roku opiewa na -0,7%. W pierwszym miesiącu nowego roku najwyższe stopy zwrotu wypracowały fundusze Copernicus Dłużnych Papierów Skarbowych (+0,61%) oraz Amplico Obligacji (0,56%). Natomiast najsłabiej wypadł Legg Mason Obligacji (-1,44%). Amplico Obligacji korzysta z aktywnego zarządzania portfelem, o czym świadczą wysokie różnice między zmodyfikowanym czasem trwania portfela (MD) w ostatnich miesiącach. W tym samym czasie zarządzający Legg Mason Obligacji utrzymywali wysokie duration portfela.

Polecamy serwis: Lokaty

REKLAMA

Czas trwania obligacji (duration) jest miernikiem, który wskazuje wrażliwość na zmiany stóp procentowych. Im niższa wartość wskaźnika, tym niższy negatywny wpływ wzrostu rynkowych stóp procentowych. Należy przy tym podkreślić, że zarówno Legg Meson, jak i Amplico należą do nielicznych podmiotów, które wyróżniają się pozytywnie pod względem przekazywania co miesiąc informacji o czasie trwania portfela obligacji.

Na słaby rezultat funduszy obligacji krajowych duży wpływ miała styczniowa decyzja członków Rady Polityki Pieniężnej o wzroście stóp procentowych (+0,25 pp.). Przerwała ona trwający od połowy 2009 roku okres niezmienności stóp w naszym kraju. Posunięcie organu NBP sprawiło, że rosły rentowności obligacji na całej długości krzywej, co wpłynęło na spadek ich cen. W efekcie przełożyło się to również na gorsze wyniki funduszy dłużnych. Decyzja RPP prawdopodobnie dopiero rozpoczyna cykl zacieśniania polityki pieniężnej. Znaczna większość ekspertów finansowych (87%), ankietowanych przez Expandera, oczekuje kolejnych podwyżek w ciągu najbliższych 6 miesiący. Okres restrykcyjnej polityki pieniężnej nie sprzyja wysokim zyskom z funduszy obligacyjnych. Dodatkowo negatywnym czynnikiem może okazać się zapowiedziana zmiana systemu emerytalnego.

Pojawiające się w ostatnim czasie publikacje ekonomiczne sprawiają, iż prawdopodobieństwo kontynuacji trendu wzrostowego na rynku akcji wciąż pozostaje wysokie. Dynamiczny wzrost PKB naszego największego partnera handlowego - Niemiec czy pozostające na wysokich poziomach wskaźniki koniunktury świadczą o tym, że w najbliższych miesiącach nie powinniśmy spodziewać się pogorszenia klimatu gospodarczego. Utrzymujący się wzrost gospodarczy przekłada się na poprawę zysków przedsiębiorstw, co powinno wpływać na ich wyższe wyceny giełdowe. W najbliższym czasie na zachowanie rynkowych indeksów akcji będą w dużym stopniu oddziaływać prezentowane właśnie wyniki finansowe spółek za IV kwartał. Ich pierwsze publikacje wskazują na to, iż notowania firm wchodzących w ich skład mogą wciąż pozytywnie zaskakiwać rynek.

Nie należy jednak zapominać o czyhających zagrożeniach. Nad rynkami wciąż wisi klątwa państw peryferyjnych strefy euro, która bardzo szybko może ponownie przypomnieć o ryzyku inwestowania na rynkach akcji. Awersję do ryzyka powinna również wzmacniać niepewna sytuacja polityczna w Egipcie oraz obawy o rozprzestrzenienie się fali protestów na kolejne kraje arabskie. Jedno z ostrzeżeń dla „rynku byka” na rodzimym parkiecie stanowi wskaźnik wyprzedzający CLI, obliczany przez OECD dla Polski. Historycznie indeks ten dość wskazywał na punkty zwrotne na rynku akcji, natomiast w ostatnich miesiącach widoczne jest wyhamowanie dynamiki jego wzrostu. Jeśli kolejne odczyty okażą się niższe niż poprzednie, można je odebrać jako zwiastun zmian trendu wskaźnika na spadkowy, co zwiększy prawdopodobieństwo wystąpienia głębszej korekty na rynku akcji. Ów trend jest mierzony jako 6-miesięczna średnia krocząca. Następna publikacja z tego zakresu będzie miała miejsce 14 lutego. Negatywny wydźwięk dla inwestorów ma również modyfikacja systemu emerytalnego i związane z tym plany obniżenia wysokości składki przekazywanej do OFE. Coraz większy niepokój budzi również utrzymujący się wysoki deficyt budżetowy.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

REKLAMA

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

REKLAMA

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

REKLAMA