REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie były wyniki funduszy akcji i obligacji w styczniu 2011?

Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors
Marek Arent
W styczniu AXA TFI był najlepszym towarzystwem funduszy inwestycyjnych.
W styczniu AXA TFI był najlepszym towarzystwem funduszy inwestycyjnych.

REKLAMA

REKLAMA

Po miesiącach rozczarowań fundusze z grupy akcji polskich małych i średnich spółek przyniosły zadowalające wyniki i trafiły do czołówki najlepszych grup. Największą stopę zwrotu w tej kategorii przyniósł KBC Akcji Małych Spółek SFIO (+2,8%). Czy znasz styczniowy ranking TFI? Sprawdź, które Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych miało najlepsze wyniki według ekspertów z Expandera i Dziennika Gazety Prawnej.

REKLAMA

Pierwszy miesiąc nowego roku przyniósł posiadaczom jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych wiele emocji i niskie stopy zwrotu. Ich miesięczna mediana dla wszystkich analizowanych funduszy wyniosła -0,6%, a dodatnim wynikiem mogły pochwalić się jedynie 4 z 17 analizowanych grup funduszy. Choć napływające dane makroekonomiczne ze światowych gospodarek w większości przypadków potwierdzały kontynuację globalnego ożywienia, to wzrost awersji do ryzyka w stosunku do rynków wschodzących nie pozwolił na ziszczenie się w pełni „efektu stycznia”.

REKLAMA

Spośród grup funduszy akcyjnych najlepiej wypadły fundusze małych i średnich spółek, których mediana stóp zwrotu wyniosła 0,4%. Natomiast najlepszy z nich - KBC Akcji Małych Spółek SFIO - zyskał w styczniu 2,8%. Próg dwuprocentowej stopy zwrotu udało się pokonać jeszcze trzem funduszom: ING Średnich i Małych Spółek, DWS Top 25 Małych Spółek FIO oraz Noble Akcji MiŚ Spółek. Styczeń okazał się najbardziej pechowy dla najlepszych, ubiegłorocznych funduszy z tej grupy, tj., Aviva Investors Małych Spółek (-1,1%) i Allianz Akcji MiŚ Spółek(-0,7%). Dobre wyniki w tej grupie funduszy to wydźwięk poprawy nastawienia inwestorów do małych i średnich spółek, notowanych na GPW. Indeks małych spółek, notowanych na warszawskim parkiecie – sWIG80 w końcu sięgnął nowych szczytów trwającej od 2 lat hossy. Poprzedni rekord obecnego trendu wzrostowego został wyznaczony w kwietniu 2010 roku, natomiast w styczniu 2011 indeks ten przebił go o ponad 0,5%. Dobra koniunktura w naszym kraju powinna wpływać na coraz lepsze wyniki małych i średnich spółek, dzięki czemu wydaje się, iż w tym roku mogą one stać się jednym z liderów wzrostu.

Znacznie słabiej wypadły fundusze z grupy akcji polskich. Mediana stóp zwrotu tej grupy podmiotów wyniosła -0,6%, czyli niemal tyle samo co indeks szerokiego rynku WIG (-0,7%). Pomimo trudnych warunków, panujących na rynku, świetnie poradził sobie zespół ekspertów z AXA Akcji Big Players, który zyskał +2,3%.

Zmienne warunki panujące na rynkach akcji dają funduszom z grupy absolutnej stopy zwrotu i aktywnej alokacji okazję do uzyskania ponadprzeciętnych wyników. Najlepszy z nich – ING Selektywny, który uzyskał 4,2% stopę zwrotu. Na wyróżnienie zasługuje również AXA Equity Active Asset Allocation (+3%). Na drugim biegunie tej grupy znalazły się fundusze Superfunda.
W ostatnim czasie cechują się one dużą zmiennością wyników. Po ubiegło miesięcznych zyskach, tym razem inwestorzy odnotowali kilkuprocentowe straty. Spośród funduszy TFI, wycenianych w złotych, dodatni wynik uzyskał jedynie Superfund Płynnościowy.

Dowiedz się także: O ile wzrosło oprocentowanie obligacji detalicznych?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po udanym 2010 roku pierwszy miesiąc roku 2011 przyniósł znaczne pogorszenie wyników funduszy obligacji krajowych. W obecnej fazie cyklu gospodarczego uzyskanie wyniku porównywalnego do ubiegłorocznego staje się mało prawdopodobne. W całym 2010 r. mediana stóp zwrotu funduszy z tej grupy wyniosła 6,1%, natomiast wynik za styczeń 2011 roku opiewa na -0,7%. W pierwszym miesiącu nowego roku najwyższe stopy zwrotu wypracowały fundusze Copernicus Dłużnych Papierów Skarbowych (+0,61%) oraz Amplico Obligacji (0,56%). Natomiast najsłabiej wypadł Legg Mason Obligacji (-1,44%). Amplico Obligacji korzysta z aktywnego zarządzania portfelem, o czym świadczą wysokie różnice między zmodyfikowanym czasem trwania portfela (MD) w ostatnich miesiącach. W tym samym czasie zarządzający Legg Mason Obligacji utrzymywali wysokie duration portfela.

Polecamy serwis: Lokaty

REKLAMA

Czas trwania obligacji (duration) jest miernikiem, który wskazuje wrażliwość na zmiany stóp procentowych. Im niższa wartość wskaźnika, tym niższy negatywny wpływ wzrostu rynkowych stóp procentowych. Należy przy tym podkreślić, że zarówno Legg Meson, jak i Amplico należą do nielicznych podmiotów, które wyróżniają się pozytywnie pod względem przekazywania co miesiąc informacji o czasie trwania portfela obligacji.

Na słaby rezultat funduszy obligacji krajowych duży wpływ miała styczniowa decyzja członków Rady Polityki Pieniężnej o wzroście stóp procentowych (+0,25 pp.). Przerwała ona trwający od połowy 2009 roku okres niezmienności stóp w naszym kraju. Posunięcie organu NBP sprawiło, że rosły rentowności obligacji na całej długości krzywej, co wpłynęło na spadek ich cen. W efekcie przełożyło się to również na gorsze wyniki funduszy dłużnych. Decyzja RPP prawdopodobnie dopiero rozpoczyna cykl zacieśniania polityki pieniężnej. Znaczna większość ekspertów finansowych (87%), ankietowanych przez Expandera, oczekuje kolejnych podwyżek w ciągu najbliższych 6 miesiący. Okres restrykcyjnej polityki pieniężnej nie sprzyja wysokim zyskom z funduszy obligacyjnych. Dodatkowo negatywnym czynnikiem może okazać się zapowiedziana zmiana systemu emerytalnego.

Pojawiające się w ostatnim czasie publikacje ekonomiczne sprawiają, iż prawdopodobieństwo kontynuacji trendu wzrostowego na rynku akcji wciąż pozostaje wysokie. Dynamiczny wzrost PKB naszego największego partnera handlowego - Niemiec czy pozostające na wysokich poziomach wskaźniki koniunktury świadczą o tym, że w najbliższych miesiącach nie powinniśmy spodziewać się pogorszenia klimatu gospodarczego. Utrzymujący się wzrost gospodarczy przekłada się na poprawę zysków przedsiębiorstw, co powinno wpływać na ich wyższe wyceny giełdowe. W najbliższym czasie na zachowanie rynkowych indeksów akcji będą w dużym stopniu oddziaływać prezentowane właśnie wyniki finansowe spółek za IV kwartał. Ich pierwsze publikacje wskazują na to, iż notowania firm wchodzących w ich skład mogą wciąż pozytywnie zaskakiwać rynek.

Nie należy jednak zapominać o czyhających zagrożeniach. Nad rynkami wciąż wisi klątwa państw peryferyjnych strefy euro, która bardzo szybko może ponownie przypomnieć o ryzyku inwestowania na rynkach akcji. Awersję do ryzyka powinna również wzmacniać niepewna sytuacja polityczna w Egipcie oraz obawy o rozprzestrzenienie się fali protestów na kolejne kraje arabskie. Jedno z ostrzeżeń dla „rynku byka” na rodzimym parkiecie stanowi wskaźnik wyprzedzający CLI, obliczany przez OECD dla Polski. Historycznie indeks ten dość wskazywał na punkty zwrotne na rynku akcji, natomiast w ostatnich miesiącach widoczne jest wyhamowanie dynamiki jego wzrostu. Jeśli kolejne odczyty okażą się niższe niż poprzednie, można je odebrać jako zwiastun zmian trendu wskaźnika na spadkowy, co zwiększy prawdopodobieństwo wystąpienia głębszej korekty na rynku akcji. Ów trend jest mierzony jako 6-miesięczna średnia krocząca. Następna publikacja z tego zakresu będzie miała miejsce 14 lutego. Negatywny wydźwięk dla inwestorów ma również modyfikacja systemu emerytalnego i związane z tym plany obniżenia wysokości składki przekazywanej do OFE. Coraz większy niepokój budzi również utrzymujący się wysoki deficyt budżetowy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA