REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

O ile wzrosło oprocentowanie obligacji detalicznych?

Czteroletnie obligacje detaliczne uwzględniają poziom inflacji.
Czteroletnie obligacje detaliczne uwzględniają poziom inflacji.

REKLAMA

REKLAMA

Znana jest już nowa oferta emisji obligacji detalicznych Ministerstwa Finansów na luty 2011. Czy wiesz, które obligacje będą dla Ciebie najlepsze? Skorzystaj z zestawienia, przygotowanego przez ekspertów.

Oprocentowanie wszystkich rodzajów obligacji zostało podniesione – dwuletnich, czteroletnich i dziesięcioletnich o 0,5 proc. w pierwszym okresie odsetkowym, zaś oprocentowanie obligacji trzyletnich zwiększyło się do 4,07 proc.

REKLAMA

REKLAMA

Wraz z pierwszym dniem lutego do obrotu trafią obligacje dwuletnie z serii DOS0213, które w odróżnieniu od poprzednich emisji będą miały wyższe, stałe oprocentowanie, wynoszące 4,5 proc. W ofercie na luty 2011 roku przewidziano również wyższe oprocentowanie obligacji czteroletnich z serii COI0215, które w pierwszym roku odsetkowym będzie wynosić 5 proc. Wzrasta również oprocentowanie obligacji dziesięcioletnich serii EDO0221, które wyniesie 5,75 proc. w pierwszym roku odsetkowym. W ofercie znajdą się także obligacje trzyletnie z serii TZ0214, jedyne obligacje notowane na GPW i rynku Catalyst. Ich oprocentowanie uzależnione jest od aktualnej wartości WIBOR 6M i wynosi aktualnie 4,07 proc.

Obligacje dziesięcioletnie nadal pozostają najlepiej oprocentowanymi papierami Skarbu Państwa dla indywidualnego odbiorcy. Oszczędzanie w „dziesięciolatkach” umożliwia również zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych. Dzieje się tak dzięki inwestowaniu za pomocą Indywidualnego Konta Emerytalnego – IKE „Obligacje”. Dzięki marży odsetkowej oprocentowanie „dziesięciolatek” z serii EDO0221 w następnych latach może być jeszcze wyższe. W kolejnych latach wynosi ona 3 punkty proc. i dodawana jest do aktualnego poziomu inflacji. W podobny sposób oblicza się oprocentowanie obligacji czteroletnich, lecz w tym przypadku marża odsetkowa wynosi 2,5 punktu proc. w następnych latach.

Dowiedz się także: Jakie obligacje cieszyły się największą popularnością w grudniu 2010?

- Obligacje niezmiennie pozostają najbezpieczniejszym sposobem na oszczędzanie swoich nadwyżek finansowych. Wypłatę wkładu wraz z odsetkami gwarantuje Skarb Państwa całym swoim majątkiem – zapewnia Anna Suszyńska, zastępca dyrektora Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów. – Szczególnie teraz, gdy emitent zdecydował się na podniesienie oprocentowania, obligacje stają się jedną z najkorzystniejszych form oszczędzania. Eksperci finansowi od lat powtarzają, by dywersyfikować swoje inwestycje i dużą część zgromadzonych środków przeznaczyć na zakup zyskownych i bezpiecznych aktywów, takich jak obligacje detaliczne – podkreśla Anna Suszyńska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dwuletnie obligacje detaliczne

Od pierwszego dnia lutego będzie można kupić dwuletnie obligacje Skarbu Państwa DOS0213, charakteryzujące się stałym oprocentowaniem, które ustalono na poziomie 4,50 proc. Oznacza to, że każda z popularnych „dwulatek” o nominale 100 zł po dwóch latach wykupiona zostanie za 109,20 zł. Swój zysk można zrealizować na trzy sposoby: gotówką, przelewem lub przez zaliczenie wierzytelności z tytułu posiadanych obligacji na poczet ceny kupowanych obligacji skarbowych kolejnych emisji. W przypadku skorzystania z trzeciej możliwości cena jednej obligacji wynosi 99,90 zł.

Polecamy serwis: Lokaty

Trzyletnie obligacje detaliczne

Do końca kwietnia potrwa sprzedaż obligacji trzyletnich TZ0214, które jako jedyne notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie na rynku Catalyst. Od innych rodzajów obligacji odróżnia je również okres rozliczeniowy – odsetki wypłacane są co sześć miesięcy. Taki sam pozostaje natomiast nominał każdej z trzylatek, czyli 100 zł. Termin ich wykupu przewidziano na luty 2014 roku. Oprocentowanie obligacji trzyletnich jest zmienne i wynosi aktualnie 4,07 proc.

Czteroletnie obligacje detaliczne

Obligacje czteroletnie COI0215 charakteryzują się zmiennym oprocentowaniem, zależnym od poziomu inflacji. Realny zysk powyżej inflacji gwarantuje marża odsetkowa, którą dodaje się do aktualnego poziomu inflacji. Rozliczanie odsetek następuje w czterech rocznych okresach odsetkowych. W pierwszym z nich oprocentowanie wynosi aktualnie 5 proc., lecz w latach następnych może być wyższe, gdyż do poziomu inflacji dodaje się 2,50 proc. Wykup papierów przewidziany jest na luty 2015 roku. Podobnie jak w przypadku pozostałych obligacji, także i tu istnieje możliwość zamiany obligacji, którym zbliża się termin wykupu, na obligacje z nowej emisji. Wiąże się to z dodatkowym zyskiem, ponieważ cena kupna każdej obligacji czteroletniej wynosi wówczas 99,90 zł. Aktualny poziom oprocentowania czteroletnich obligacji detalicznych w pierwszym roku odsetkowym plasuje się na poziomie 5 proc.

Dziesięcioletnie obligacje detaliczne

Najwyżej oprocentowanymi obligacjami są, „dziesięciolatki”, EDO0221. Ich oprocentowanie jest zmienne i w pierwszym roku odsetkowym wynosi 5,75 proc. Dziesięciolatki, gwarantują realny zysk, niezależnie od poziomu inflacji, a to dzięki marży dodawanej do obliczanego co roku, aktualnego poziomu inflacji, która wynosi 3 pkt. proc. Podobnie jak w przypadku dwulatek i czterolatek, wszyscy posiadacze dziesięcioletnich papierów dłużnych mają możliwość ich wcześniejszego wykupu. Jednak trzeba liczyć się ze zmniejszeniem odsetek o 2 zł, a w przypadku DOS i COI jest to 1 zł, z każdej obligacji przedstawionej do wcześniejszego wykupu. Zwolnienie z tej opłaty dotyczy inwestorów, dokonujących przedterminowego wykupu w ramach realizacji emerytury z konta IKE. Obligacje dziesięcioletnie są najkorzystniejszą formą inwestowania w papiery dłużne Skarbu Państwa, a ich aktualne oprocentowanie w pierwszym roku odsetkowym wynosi 5,75 proc.

Źródło: Informacja prasowa Ministerstwa Finansów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

REKLAMA

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

REKLAMA