reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > ABC inwestowania > O ile wzrosło oprocentowanie obligacji detalicznych?

O ile wzrosło oprocentowanie obligacji detalicznych?

Znana jest już nowa oferta emisji obligacji detalicznych Ministerstwa Finansów na luty 2011. Czy wiesz, które obligacje będą dla Ciebie najlepsze? Skorzystaj z zestawienia, przygotowanego przez ekspertów.

Oprocentowanie wszystkich rodzajów obligacji zostało podniesione – dwuletnich, czteroletnich i dziesięcioletnich o 0,5 proc. w pierwszym okresie odsetkowym, zaś oprocentowanie obligacji trzyletnich zwiększyło się do 4,07 proc.

Wraz z pierwszym dniem lutego do obrotu trafią obligacje dwuletnie z serii DOS0213, które w odróżnieniu od poprzednich emisji będą miały wyższe, stałe oprocentowanie, wynoszące 4,5 proc. W ofercie na luty 2011 roku przewidziano również wyższe oprocentowanie obligacji czteroletnich z serii COI0215, które w pierwszym roku odsetkowym będzie wynosić 5 proc. Wzrasta również oprocentowanie obligacji dziesięcioletnich serii EDO0221, które wyniesie 5,75 proc. w pierwszym roku odsetkowym. W ofercie znajdą się także obligacje trzyletnie z serii TZ0214, jedyne obligacje notowane na GPW i rynku Catalyst. Ich oprocentowanie uzależnione jest od aktualnej wartości WIBOR 6M i wynosi aktualnie 4,07 proc.

Obligacje dziesięcioletnie nadal pozostają najlepiej oprocentowanymi papierami Skarbu Państwa dla indywidualnego odbiorcy. Oszczędzanie w „dziesięciolatkach” umożliwia również zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych. Dzieje się tak dzięki inwestowaniu za pomocą Indywidualnego Konta Emerytalnego – IKE „Obligacje”. Dzięki marży odsetkowej oprocentowanie „dziesięciolatek” z serii EDO0221 w następnych latach może być jeszcze wyższe. W kolejnych latach wynosi ona 3 punkty proc. i dodawana jest do aktualnego poziomu inflacji. W podobny sposób oblicza się oprocentowanie obligacji czteroletnich, lecz w tym przypadku marża odsetkowa wynosi 2,5 punktu proc. w następnych latach.

Dowiedz się także: Jakie obligacje cieszyły się największą popularnością w grudniu 2010?

- Obligacje niezmiennie pozostają najbezpieczniejszym sposobem na oszczędzanie swoich nadwyżek finansowych. Wypłatę wkładu wraz z odsetkami gwarantuje Skarb Państwa całym swoim majątkiem – zapewnia Anna Suszyńska, zastępca dyrektora Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów. – Szczególnie teraz, gdy emitent zdecydował się na podniesienie oprocentowania, obligacje stają się jedną z najkorzystniejszych form oszczędzania. Eksperci finansowi od lat powtarzają, by dywersyfikować swoje inwestycje i dużą część zgromadzonych środków przeznaczyć na zakup zyskownych i bezpiecznych aktywów, takich jak obligacje detaliczne – podkreśla Anna Suszyńska.

Od pierwszego dnia lutego będzie można kupić dwuletnie obligacje Skarbu Państwa DOS0213, charakteryzujące się stałym oprocentowaniem, które ustalono na poziomie 4,50 proc. Oznacza to, że każda z popularnych „dwulatek” o nominale 100 zł po dwóch latach wykupiona zostanie za 109,20 zł. Swój zysk można zrealizować na trzy sposoby: gotówką, przelewem lub przez zaliczenie wierzytelności z tytułu posiadanych obligacji na poczet ceny kupowanych obligacji skarbowych kolejnych emisji. W przypadku skorzystania z trzeciej możliwości cena jednej obligacji wynosi 99,90 zł.

Polecamy serwis: Lokaty

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama