REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

O ile wzrosło oprocentowanie obligacji detalicznych?

Czteroletnie obligacje detaliczne uwzględniają poziom inflacji.
Czteroletnie obligacje detaliczne uwzględniają poziom inflacji.

REKLAMA

REKLAMA

Znana jest już nowa oferta emisji obligacji detalicznych Ministerstwa Finansów na luty 2011. Czy wiesz, które obligacje będą dla Ciebie najlepsze? Skorzystaj z zestawienia, przygotowanego przez ekspertów.

Oprocentowanie wszystkich rodzajów obligacji zostało podniesione – dwuletnich, czteroletnich i dziesięcioletnich o 0,5 proc. w pierwszym okresie odsetkowym, zaś oprocentowanie obligacji trzyletnich zwiększyło się do 4,07 proc.

REKLAMA

REKLAMA

Wraz z pierwszym dniem lutego do obrotu trafią obligacje dwuletnie z serii DOS0213, które w odróżnieniu od poprzednich emisji będą miały wyższe, stałe oprocentowanie, wynoszące 4,5 proc. W ofercie na luty 2011 roku przewidziano również wyższe oprocentowanie obligacji czteroletnich z serii COI0215, które w pierwszym roku odsetkowym będzie wynosić 5 proc. Wzrasta również oprocentowanie obligacji dziesięcioletnich serii EDO0221, które wyniesie 5,75 proc. w pierwszym roku odsetkowym. W ofercie znajdą się także obligacje trzyletnie z serii TZ0214, jedyne obligacje notowane na GPW i rynku Catalyst. Ich oprocentowanie uzależnione jest od aktualnej wartości WIBOR 6M i wynosi aktualnie 4,07 proc.

Obligacje dziesięcioletnie nadal pozostają najlepiej oprocentowanymi papierami Skarbu Państwa dla indywidualnego odbiorcy. Oszczędzanie w „dziesięciolatkach” umożliwia również zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych. Dzieje się tak dzięki inwestowaniu za pomocą Indywidualnego Konta Emerytalnego – IKE „Obligacje”. Dzięki marży odsetkowej oprocentowanie „dziesięciolatek” z serii EDO0221 w następnych latach może być jeszcze wyższe. W kolejnych latach wynosi ona 3 punkty proc. i dodawana jest do aktualnego poziomu inflacji. W podobny sposób oblicza się oprocentowanie obligacji czteroletnich, lecz w tym przypadku marża odsetkowa wynosi 2,5 punktu proc. w następnych latach.

Dowiedz się także: Jakie obligacje cieszyły się największą popularnością w grudniu 2010?

- Obligacje niezmiennie pozostają najbezpieczniejszym sposobem na oszczędzanie swoich nadwyżek finansowych. Wypłatę wkładu wraz z odsetkami gwarantuje Skarb Państwa całym swoim majątkiem – zapewnia Anna Suszyńska, zastępca dyrektora Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów. – Szczególnie teraz, gdy emitent zdecydował się na podniesienie oprocentowania, obligacje stają się jedną z najkorzystniejszych form oszczędzania. Eksperci finansowi od lat powtarzają, by dywersyfikować swoje inwestycje i dużą część zgromadzonych środków przeznaczyć na zakup zyskownych i bezpiecznych aktywów, takich jak obligacje detaliczne – podkreśla Anna Suszyńska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dwuletnie obligacje detaliczne

Od pierwszego dnia lutego będzie można kupić dwuletnie obligacje Skarbu Państwa DOS0213, charakteryzujące się stałym oprocentowaniem, które ustalono na poziomie 4,50 proc. Oznacza to, że każda z popularnych „dwulatek” o nominale 100 zł po dwóch latach wykupiona zostanie za 109,20 zł. Swój zysk można zrealizować na trzy sposoby: gotówką, przelewem lub przez zaliczenie wierzytelności z tytułu posiadanych obligacji na poczet ceny kupowanych obligacji skarbowych kolejnych emisji. W przypadku skorzystania z trzeciej możliwości cena jednej obligacji wynosi 99,90 zł.

Polecamy serwis: Lokaty

Trzyletnie obligacje detaliczne

Do końca kwietnia potrwa sprzedaż obligacji trzyletnich TZ0214, które jako jedyne notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie na rynku Catalyst. Od innych rodzajów obligacji odróżnia je również okres rozliczeniowy – odsetki wypłacane są co sześć miesięcy. Taki sam pozostaje natomiast nominał każdej z trzylatek, czyli 100 zł. Termin ich wykupu przewidziano na luty 2014 roku. Oprocentowanie obligacji trzyletnich jest zmienne i wynosi aktualnie 4,07 proc.

Czteroletnie obligacje detaliczne

Obligacje czteroletnie COI0215 charakteryzują się zmiennym oprocentowaniem, zależnym od poziomu inflacji. Realny zysk powyżej inflacji gwarantuje marża odsetkowa, którą dodaje się do aktualnego poziomu inflacji. Rozliczanie odsetek następuje w czterech rocznych okresach odsetkowych. W pierwszym z nich oprocentowanie wynosi aktualnie 5 proc., lecz w latach następnych może być wyższe, gdyż do poziomu inflacji dodaje się 2,50 proc. Wykup papierów przewidziany jest na luty 2015 roku. Podobnie jak w przypadku pozostałych obligacji, także i tu istnieje możliwość zamiany obligacji, którym zbliża się termin wykupu, na obligacje z nowej emisji. Wiąże się to z dodatkowym zyskiem, ponieważ cena kupna każdej obligacji czteroletniej wynosi wówczas 99,90 zł. Aktualny poziom oprocentowania czteroletnich obligacji detalicznych w pierwszym roku odsetkowym plasuje się na poziomie 5 proc.

Dziesięcioletnie obligacje detaliczne

Najwyżej oprocentowanymi obligacjami są, „dziesięciolatki”, EDO0221. Ich oprocentowanie jest zmienne i w pierwszym roku odsetkowym wynosi 5,75 proc. Dziesięciolatki, gwarantują realny zysk, niezależnie od poziomu inflacji, a to dzięki marży dodawanej do obliczanego co roku, aktualnego poziomu inflacji, która wynosi 3 pkt. proc. Podobnie jak w przypadku dwulatek i czterolatek, wszyscy posiadacze dziesięcioletnich papierów dłużnych mają możliwość ich wcześniejszego wykupu. Jednak trzeba liczyć się ze zmniejszeniem odsetek o 2 zł, a w przypadku DOS i COI jest to 1 zł, z każdej obligacji przedstawionej do wcześniejszego wykupu. Zwolnienie z tej opłaty dotyczy inwestorów, dokonujących przedterminowego wykupu w ramach realizacji emerytury z konta IKE. Obligacje dziesięcioletnie są najkorzystniejszą formą inwestowania w papiery dłużne Skarbu Państwa, a ich aktualne oprocentowanie w pierwszym roku odsetkowym wynosi 5,75 proc.

Źródło: Informacja prasowa Ministerstwa Finansów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA