REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

W jakie obligacje inwestować w 2011 roku?

Obligacje trzyletnie można nabyć do końca stycznia 2011 r.
Obligacje trzyletnie można nabyć do końca stycznia 2011 r.

REKLAMA

REKLAMA

Znane są już warunki emisji detalicznych obligacji Skarbu Państwa w styczniu. Klienci indywidualni będą mieli do wyboru cztery rodzaje obligacji z oprocentowaniem od 3,85 proc. do 5,25 proc. w pierwszym roku odsetkowym.

Od stycznia 2011 roku w przygotowanej przez Ministerstwo Finansów ofercie dla inwestorów indywidualnych dostępne będą cztery rodzaje obligacji; dwuletnie z serii DOS0113 o rocznym oprocentowaniu, wynoszącym 4 proc., rynkowe obligacje trzyletnie z serii TZ1113 o rocznym oprocentowaniu 3,85 proc., czteroletnie z serii COI0115, których roczne oprocentowanie wynosi 4,5 proc. oraz obligacje dziesięcioletnie EDO0121, które w pierwszym roku przyniosą inwestorom 5,25 proc. zysku.

REKLAMA

Najkorzystniejsze są dziesięciolatki

Zdecydowanie najkorzystniejsze dla inwestorów indywidualnych są obligacje dziesięcioletnie. Oferta lokowania kapitału, którą przygotowało Ministerstwo Finansów, gwarantuje w pierwszym roku odsetkowym 5,25 proc. zysku, ale w następnych latach ich oprocentowanie może wzrosnąć, gdyż zwiększa się marża odsetkowa, dodawana do aktualnego wskaźnika inflacji. Suma obu tych wartości wyznacza oprocentowanie „dziesięciolatek”. Dodatkowo zyski z obligacji dziesięcioletnich, nabytych w ramach Indywidualnego Konta Emerytalnego, zwolnione są z podatku od zysków kapitałowych.

Ostatni dzwonek na trzylatki

Jedynie do końca stycznia dostępne będą obligacje trzyletnie z wyemitowanej w listopadzie 2010 roku serii TZ1113. Oprocentowanie tych pierwszorzędnych papierów wartościowych wynosi obecnie 3,85 rocznie, jednak odsetki naliczane są co sześć miesięcy, a nie raz do roku, jak w przypadku pozostałych obligacji. „Trzylatki” różnią się również tym, że jako jedyne notowane są na rynku giełdowym Catalyst.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj również: Rynek obligacji rozkwita – w co warto inwestować?

W dniach od 10 do 17 stycznia 2011 roku będą przyjmowane dyspozycje zamiany obligacji trzyletnich, którym zbliża się termin wykupu, na papiery skarbowe nowej emisji.

- Zamiana jest zdecydowanie korzystną formą zakupu obligacji detalicznych – podkreśla Anna Suszyńska, zastępca dyrektora Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów. – Dzięki tej formie zakupu inwestorzy indywidualni mogą nabyć obligacje detaliczne po cenie niższej od emisyjnej, co dodatkowo zwiększy zysk z inwestycji – dodaje pracowniczka Ministerstwa Finansów.

Rodzaje obligacji w nowej ofercie

Obligacje dwuletnie DOS0113

Od początku stycznia 2011 roku będzie można kupić dwuletnie, oszczędnościowe obligacje detaliczne Skarbu Państwa, charakteryzujące się stałym oprocentowaniem, które ustalono na poziomie 4,00 proc rocznie. Oznacza to, że każda z popularnych „dwulatek” o nominale 100 zł, po dwóch latach wygeneruje zysk w wysokości 8,16 zł. Swój profit można zrealizować na trzy sposoby: gotówką, przelewem lub przez zaliczenie wierzytelności z tytułu posiadanych obligacji na poczet ceny kupowanych obligacji skarbowych z kolejnych emisji. W przypadku skorzystania z trzeciej możliwości, cena jednej obligacji dwuletniej wynosi 99,90 zł. Termin wykupu to styczeń 2013 roku.

Obligacje trzyletnie TZ1113

Do końca stycznia 2011 roku potrwa sprzedaż obligacji trzyletnich, które jako jedyne notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz na rynku regulowanym BondSpot. Od innych rodzajów obligacji odróżnia je również okres odsetkowy. Odsetki z inwestycji w trzylatki wypłacane są co sześć miesięcy. Taki sam pozostaje natomiast nominał każdej z trzylatek i wynosi on 100 zł. Termin wykupu upływa w listopadzie 2013 roku, a aktualne, roczne oprocentowanie kształtuje się na poziomie 3,85 proc.

Polecamy serwis: Kursy walut

Obligacje czteroletnie COI0115

Obligacje czteroletnie, których nowa emisja zaczyna się z początkiem stycznia 2011 roku, charakteryzują się zmiennym oprocentowaniem, zależnym od poziomu inflacji. Realny zysk gwarantuje marża odsetkowa, którą dodaje się do wskaźnika poziomu inflacji. Taka konstrukcja jest gwarancją zysku powyżej poziomu inflacji. Rozliczanie odsetek następuje w czterech rocznych okresach odsetkowych. W pierwszym okresie odsetkowym oprocentowanie wynosi więc 4,50 proc. W latach kolejnych może być wyższe, gdyż do poziomu inflacji dodaje się 2,50 proc. Wykup tych obligacji przewidziany jest na styczeń 2015 roku. Istnieje również możliwość zamiany tych papierów skarbowych, którym zbliża się termin wykupu, na obligacje nowej emisji. Wiąże się to z dodatkowym zyskiem, ponieważ cena kupna każdej obligacji czteroletniej wynosi wówczas 99,90 zł.

Obligacje dziesięcioletnie EDO0121

Najwyżej oprocentowanymi obligacjami są obligacje dziesięcioletnie. Ich oprocentowanie jest zmienne i obecnie wynosi 5,25 proc. Dziesięciolatki gwarantują realny zysk, niezależnie od poziomu inflacji, a to dzięki marży, która wynosi 3 pkt. proc. i dodawana jest do obliczanego co roku, aktualnego poziomu inflacji. Podobnie jak w przypadku czterolatek, wszyscy posiadacze dziesięcioletnich papierów dłużnych mają możliwość ich wcześniejszego wykupu. Jednak trzeba się wówczas liczyć ze zmniejszeniem odsetek o 2 zł, a w przypadku DOS i COI o 1 zł, z każdej obligacji, przedstawionej do wcześniejszego wykupu. Z tej opłaty zwolnieni są inwestorzy, dokonujący przedterminowego wykupu w ramach realizacji emerytury z konta IKE. Dodatkowo zyski z „dziesięciolatek”, zakupionych w ramach Indywidualnego Konta Emerytalnego, zwolnione są z podatku od zysków kapitałowych.

Klauzula dotycząca sprzedaży

Sprzedaż i obsługę detalicznych obligacji skarbowych prowadzi PKO Bank Polski, agent emisji. Obligacje można kupować w oddziałach PKO Banku Polskiego oraz w Punktach Obsługi Klientów Domu Maklerskiego PKO BP. Sprzedaż odbywa się również przez Internet, dzięki stronie www.zakup.obligacjeskarbowe.pl oraz za pośrednictwem centrum telefonicznego pod numerami telefonów 0-801-310-210 lub 081-535 66 55 z zagranicy i przez telefon komórkowy. Posiadacze Konta Inteligo mają możliwość zakupu obligacji bezpośrednio przy udziale swojego internetowego konta bankowego.

Źródło: Informacja prasowa Ministerstwa Finansów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA