reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > ABC inwestowania > W jakie obligacje inwestować w 2011 roku?

W jakie obligacje inwestować w 2011 roku?

Znane są już warunki emisji detalicznych obligacji Skarbu Państwa w styczniu. Klienci indywidualni będą mieli do wyboru cztery rodzaje obligacji z oprocentowaniem od 3,85 proc. do 5,25 proc. w pierwszym roku odsetkowym.

Od stycznia 2011 roku w przygotowanej przez Ministerstwo Finansów ofercie dla inwestorów indywidualnych dostępne będą cztery rodzaje obligacji; dwuletnie z serii DOS0113 o rocznym oprocentowaniu, wynoszącym 4 proc., rynkowe obligacje trzyletnie z serii TZ1113 o rocznym oprocentowaniu 3,85 proc., czteroletnie z serii COI0115, których roczne oprocentowanie wynosi 4,5 proc. oraz obligacje dziesięcioletnie EDO0121, które w pierwszym roku przyniosą inwestorom 5,25 proc. zysku.

Zdecydowanie najkorzystniejsze dla inwestorów indywidualnych są obligacje dziesięcioletnie. Oferta lokowania kapitału, którą przygotowało Ministerstwo Finansów, gwarantuje w pierwszym roku odsetkowym 5,25 proc. zysku, ale w następnych latach ich oprocentowanie może wzrosnąć, gdyż zwiększa się marża odsetkowa, dodawana do aktualnego wskaźnika inflacji. Suma obu tych wartości wyznacza oprocentowanie „dziesięciolatek”. Dodatkowo zyski z obligacji dziesięcioletnich, nabytych w ramach Indywidualnego Konta Emerytalnego, zwolnione są z podatku od zysków kapitałowych.

Jedynie do końca stycznia dostępne będą obligacje trzyletnie z wyemitowanej w listopadzie 2010 roku serii TZ1113. Oprocentowanie tych pierwszorzędnych papierów wartościowych wynosi obecnie 3,85 rocznie, jednak odsetki naliczane są co sześć miesięcy, a nie raz do roku, jak w przypadku pozostałych obligacji. „Trzylatki” różnią się również tym, że jako jedyne notowane są na rynku giełdowym Catalyst.

Przeczytaj również: Rynek obligacji rozkwita – w co warto inwestować?

W dniach od 10 do 17 stycznia 2011 roku będą przyjmowane dyspozycje zamiany obligacji trzyletnich, którym zbliża się termin wykupu, na papiery skarbowe nowej emisji.

- Zamiana jest zdecydowanie korzystną formą zakupu obligacji detalicznych – podkreśla Anna Suszyńska, zastępca dyrektora Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów. – Dzięki tej formie zakupu inwestorzy indywidualni mogą nabyć obligacje detaliczne po cenie niższej od emisyjnej, co dodatkowo zwiększy zysk z inwestycji – dodaje pracowniczka Ministerstwa Finansów.

Od początku stycznia 2011 roku będzie można kupić dwuletnie, oszczędnościowe obligacje detaliczne Skarbu Państwa, charakteryzujące się stałym oprocentowaniem, które ustalono na poziomie 4,00 proc rocznie. Oznacza to, że każda z popularnych „dwulatek” o nominale 100 zł, po dwóch latach wygeneruje zysk w wysokości 8,16 zł. Swój profit można zrealizować na trzy sposoby: gotówką, przelewem lub przez zaliczenie wierzytelności z tytułu posiadanych obligacji na poczet ceny kupowanych obligacji skarbowych z kolejnych emisji. W przypadku skorzystania z trzeciej możliwości, cena jednej obligacji dwuletniej wynosi 99,90 zł. Termin wykupu to styczeń 2013 roku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama