| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > ABC inwestowania > Ile obligacji detalicznych kupiono w listopadzie?

Ile obligacji detalicznych kupiono w listopadzie?

Zainteresowanie obligacjami detalicznymi wśród inwestorów indywidualnych nie słabnie. W listopadzie sprzedano ich ponad 2 mln sztuk, więcej niż w październiku, choć ilość jest porównywalna. 55 proc. sprzedaży stanowiły „dwulatki”, poprawił się również popyt na „trzylatki”, ponieważ ich oprocentowanie wzrosło do 3,85 proc.

W listopadzie 2010 roku sprzedano łącznie 2 041 013 szt. obligacji detalicznych, nieco więcej niż w październiku 2010 roku, gdy sprzedano 1,995 mln sztuk pierwszorzędnych papierów Skarbu Państwa. Listopadowa sprzedaż była równocześnie największa od kwietnia bieżącego roku. Duży wpływ na wynik sprzedaży miały obligacje trzyletnie, których oprocentowanie wzrosło w stosunku do poprzedniej emisji z 3,79 do 3,85 proc. Przełożyło się to na zwiększenie popytu. Obligacje trzyletnie są jedynymi, pierwszorzędnymi papierami skarbowymi, notowanymi na rynkach kapitałowych – warszawskiej giełdzie „Catalyst” i rynku BondSpot.

Tradycyjnie już obligacje dwuletnie stanowiły większą część popytu na pierwszorzędne papiery Skarbu Państwa. W listopadzie inwestorzy nabyli 1 105 965 popularnych „dwulatek”, co stanowiło 55 proc. całości sprzedaży. Na drugim miejscu uplasowały się obligacje trzyletnie, których kupiono 419 034 szt. – co piąta, sprzedana w listopadzie obligacja, to właśnie „trzylatka”. Do wyników doliczyć należy również sprzedaż 297 294 sztuk obligacji czteroletnich i 218 720 sztuk obligacji dziesięcioletnich. Łączna wartość obligacji, kupionych w listopadzie przez inwestorów indywidualnych, wyniosła 204 011 439 PLN.

Dowiedz się także: Dlaczego obligacje i lokaty są bardziej opłacalne niż zakup mieszkania na wynajem?

- Ministerstwo Finansów zdecydowało się zwiększyć w listopadzie oprocentowanie obligacji trzyletnich co, jak widać po wynikach, podniosło ich atrakcyjność w oczach inwestorów. To dobry sygnał dla nas, a większe zyski dla osób lokujących swój kapitał w obligacjach detalicznych – mówi Anna Suszyńska, Zastępca Dyrektora Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów. – Inwestycja w obligacje detaliczne Skarbu Państwa to najbezpieczniejszy sposób na stałe zyski. Jednocześnie jest to inwestycja w zasięgu każdego z nas, gdyż minimalna ilość kapitału, wymagana do rozpoczęcia inwestycji, jest bardzo niewielka.


W listopadzie sprzedano 1 105 965 obligacji z serii DOS1112 – o 21,70 proc. mniej niż miesiąc wcześniej, kiedy to sprzedano 1 412 591 sztuk „dwulatek”, ale o 13,85 proc. więcej niż we wrześniu 2010 roku – sprzedano wówczas 971 340 sztuk dwuletnich obligacji.

Ten rodzaj pierwszorzędnych papierów dłużnych cieszył się w listopadzie br. podobnym zainteresowaniem wśród kobiet i mężczyzn. Wykonali oni podobną ilość transakcji, odpowiednio; 2 073 i 2 035. Zdecydowanie najwięcej transakcji, 45 proc. dokonanych zakupów, znajdowało się w przedziale 100-500 sztuk. Sporo było również drobnych zakupów, do 50 sztuk. Stanowiły one 24,81 proc. sprzedaży.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »