REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Co prawda poniedziałkowe notowania  WIG20 i  WIG były obiecujące, ale we wtorek poszły w dół.
Co prawda poniedziałkowe notowania WIG20 i WIG były obiecujące, ale we wtorek poszły w dół.

REKLAMA

REKLAMA

Dziś na warszawskiej giełdzie wszyscy zapomnieli o poniedziałkowym optymizmie. Notowania WIG20 poszły ostro w dół. Również DAX nie wykazywał szczególnie dobrego zachowania, a na Wall Street, w reakcji na publikację dobrych wskaźników makroekonomicznych, odnotowano spadki.

Słabości warszawskiego parkietu w pierwszych dniach nowego roku nie dało się oszukać poniedziałkowym, cudownym fixingiem, w trakcie którego skok notowań akcji Telekomunikacji Polskiej i podciągnięcie kursów kilku innych, dużych spółek spowodowało, że WIG20 podwoił skalę mizernej zwyżki do 1,4 proc. To osiągnięcie zdołało jedynie nieznacznie przybliżyć nasz indeks do wskaźników europejskich.

REKLAMA

We wtorek przedłużenie tego sztucznego pokazu siły udało się utrzymać zaledwie przez niecałą godzinę. Przez tyle czasu w okolicach poniedziałkowego zamknięcia zdołały utrzymać się nasze główne indeksy. Później poszły w dół i około południa WIG20 tracił już 0,5 proc., a WIG niewiele mu ustępował. Trochę lepiej radziły sobie wskaźniki małych i średnich firm. Podobnie jak w poniedziałek, także dziś zyskiwały po około 0,5 proc. Jak widać spokojny, stabilny wzrost daje lepsze efekty niż jednorazowe fajerwerki.

Dowiedz się także: Jakie trendy panują na rynkach wymiany walut?

REKLAMA

Odczuły to akcje Telekomunikacji Polskiej, które z poniedziałkowego rajdu zdołały ocalić zaledwie połowę, gdyż dziś zniżkowały o około 5 proc., a na zamknięciu o – o ponad 8 proc. Ponad 2,5 proc. traciły walory BRE, a o 2 proc. przeceniane były papiery PZU. Do słabeuszy, zniżkujących po około 1 proc., w gronie największych spółek należały też akcje Cyfrowego Polsatu, PGE i PKO. Inwestorzy nie mogli zdecydować się w kwestii kursu papierów KGHM, który momentami szedł w górę o prawie 1 proc., chwilami zaś zniżkował o 0,7 proc. Pomogła dopiero informacja o kolejnym rekordzie cen miedzi.

Nie udzieliły się nam dobre nastroje w Europie oraz zwyżkujące kontrakty na amerykańskie indeksy. WIG20 należał do nielicznych indeksów, tracących na wartości, poza spadającym o 1,5 proc. wskaźnikiem w Atenach. Agencja Moodys ostrzegła przed możliwością obniżenia ratingu Grecji w najbliższych tygodniach. Liderem wzrostów na naszym kontynencie drugi dzień z rzędu był parkiet w Tallinie, gdzie zwyżka znów przekraczała 3 proc. Poniedziałkowe święto odrabiał dziś indeks w Londynie, rosnąc o 1,6 proc. Brytyjczycy mieli też podstawy do optymizmu, gdy okazało się, że wskaźnik aktywności tamtejszego przemysłu osiągnął wartość najwyższą od 16 lat. Słabe zachowanie indeksu we Frankfurcie, który rósł zaledwie o 0,2 proc., można tłumaczyć informacjami o wzroście liczby bezrobotnych w grudniu oraz o zaskakująco wysokiej inflacji w strefie euro, która wyniosła 2,2 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Lokaty

Nastroje pogorszyły się tuż przed publikacją danych zza oceanu. WIG20 tracił ponad 1 proc. Sytuacja nie uległa poprawie nawet, gdy okazało się, że zamówienia na dobra trwałego użytku spadły o wiele mniej niż się spodziewano, a bez uwzględnienia środków transportu wzrosły mocniej niż przewidywano. Pozytywnie zaskoczyła dynamika zamówień w amerykańskim przemyśle. Indeksy na Wall Street zareagowały spadkiem.

Ostatecznie WIG20 stracił 1,52 proc., a WIG zniżkował o 0,81 proc. Wskaźnik średnich spółek wzrósł o 0,84 proc. a sWIG80 – o 0,2 proc. Obroty wyniosły 870 mln zł.

Źródło:Roman Przasnyski, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA