| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Korekta na GPW

Korekta na GPW

Dziś na warszawskiej giełdzie wszyscy zapomnieli o poniedziałkowym optymizmie. Notowania WIG20 poszły ostro w dół. Również DAX nie wykazywał szczególnie dobrego zachowania, a na Wall Street, w reakcji na publikację dobrych wskaźników makroekonomicznych, odnotowano spadki.

Słabości warszawskiego parkietu w pierwszych dniach nowego roku nie dało się oszukać poniedziałkowym, cudownym fixingiem, w trakcie którego skok notowań akcji Telekomunikacji Polskiej i podciągnięcie kursów kilku innych, dużych spółek spowodowało, że WIG20 podwoił skalę mizernej zwyżki do 1,4 proc. To osiągnięcie zdołało jedynie nieznacznie przybliżyć nasz indeks do wskaźników europejskich.

We wtorek przedłużenie tego sztucznego pokazu siły udało się utrzymać zaledwie przez niecałą godzinę. Przez tyle czasu w okolicach poniedziałkowego zamknięcia zdołały utrzymać się nasze główne indeksy. Później poszły w dół i około południa WIG20 tracił już 0,5 proc., a WIG niewiele mu ustępował. Trochę lepiej radziły sobie wskaźniki małych i średnich firm. Podobnie jak w poniedziałek, także dziś zyskiwały po około 0,5 proc. Jak widać spokojny, stabilny wzrost daje lepsze efekty niż jednorazowe fajerwerki.

Dowiedz się także: Jakie trendy panują na rynkach wymiany walut?

Odczuły to akcje Telekomunikacji Polskiej, które z poniedziałkowego rajdu zdołały ocalić zaledwie połowę, gdyż dziś zniżkowały o około 5 proc., a na zamknięciu o – o ponad 8 proc. Ponad 2,5 proc. traciły walory BRE, a o 2 proc. przeceniane były papiery PZU. Do słabeuszy, zniżkujących po około 1 proc., w gronie największych spółek należały też akcje Cyfrowego Polsatu, PGE i PKO. Inwestorzy nie mogli zdecydować się w kwestii kursu papierów KGHM, który momentami szedł w górę o prawie 1 proc., chwilami zaś zniżkował o 0,7 proc. Pomogła dopiero informacja o kolejnym rekordzie cen miedzi.

Nie udzieliły się nam dobre nastroje w Europie oraz zwyżkujące kontrakty na amerykańskie indeksy. WIG20 należał do nielicznych indeksów, tracących na wartości, poza spadającym o 1,5 proc. wskaźnikiem w Atenach. Agencja Moodys ostrzegła przed możliwością obniżenia ratingu Grecji w najbliższych tygodniach. Liderem wzrostów na naszym kontynencie drugi dzień z rzędu był parkiet w Tallinie, gdzie zwyżka znów przekraczała 3 proc. Poniedziałkowe święto odrabiał dziś indeks w Londynie, rosnąc o 1,6 proc. Brytyjczycy mieli też podstawy do optymizmu, gdy okazało się, że wskaźnik aktywności tamtejszego przemysłu osiągnął wartość najwyższą od 16 lat. Słabe zachowanie indeksu we Frankfurcie, który rósł zaledwie o 0,2 proc., można tłumaczyć informacjami o wzroście liczby bezrobotnych w grudniu oraz o zaskakująco wysokiej inflacji w strefie euro, która wyniosła 2,2 proc.

Polecamy serwis: Lokaty

Nastroje pogorszyły się tuż przed publikacją danych zza oceanu. WIG20 tracił ponad 1 proc. Sytuacja nie uległa poprawie nawet, gdy okazało się, że zamówienia na dobra trwałego użytku spadły o wiele mniej niż się spodziewano, a bez uwzględnienia środków transportu wzrosły mocniej niż przewidywano. Pozytywnie zaskoczyła dynamika zamówień w amerykańskim przemyśle. Indeksy na Wall Street zareagowały spadkiem.

Ostatecznie WIG20 stracił 1,52 proc., a WIG zniżkował o 0,81 proc. Wskaźnik średnich spółek wzrósł o 0,84 proc. a sWIG80 – o 0,2 proc. Obroty wyniosły 870 mln zł.

Źródło:Roman Przasnyski, Open Finance

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Co prawda poniedziałkowe notowania  WIG20 i  WIG były obiecujące, ale we wtorek poszły w dół.
Co prawda poniedziałkowe notowania WIG20 i WIG były obiecujące, ale we wtorek poszły w dół.

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Maziarz

Adwokat w UK (solicitor)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »