REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak kształtował się kurs dolara w listopadzie?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Pluta
analityk w Departamencie Analiz TMS Brokers
Tomasz Regulski
analityk DM TMS Brokers

REKLAMA

REKLAMA

Od pierwszego tygodnia listopada do końca tego miesiąca obserwowaliśmy dynamiczne umocnienie dolara amerykańskiego. Indeks USD wzrósł w tym okresie o ponad 7 proc., natomiast kurs EUR/USD odnotował spadek o ok. 9 proc.

Motorem zmian był wzrost obaw inwestorów, związanych z sytuacją mniej rozwiniętych gospodarek strefy euro, w tym przede wszystkim stanem Irlandii. Kryzys zaufania do tego kraju, wywołany przede wszystkim przez kosztowne problemy tamtejszego sektora finansowego, doprowadził do znacznego wzrostu rentowności jego obligacji skarbowych i zmusił go do zwrócenia się z prośbą o pomoc do Unii Europejskiej oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Pakiet ratunkowy dla Irlandii będzie opiewał na kwotę 85 mld EUR.

REKLAMA

Sytuacja w Portugalii i Hiszpanii

REKLAMA

Po oficjalnym zatwierdzeniu wsparcia dla Irlandii negatywne nastroje na rynku utrzymywały się jeszcze przez chwilę, bowiem inwestorzy obawiali się, iż kolejnymi krajami, potrzebującymi pomocy, będą Portugalia i Hiszpania. Jak na razie rynkowy niepokój, związany z tą kwestią, zmalał. Rentowności obligacji dwóch krajów z obszaru Półwyspu Iberyjskiego odnotowały zauważalny spadek, choć częściowo było to spowodowane działaniami Europejskiego Banku Centralnego, który skupował wyżej wymienione papiery wartościowe na rynku wtórnym.

Wydaje się, że do końca grudnia temat Portugalii zostanie zawieszony. Zarządzający funduszami akcyjnymi będą chcieli bowiem pokazać dobry wynik na koniec roku, a temu z pewnością nie służyłaby kolejna fala kryzysu zaufania do mniej rozwiniętego kraju strefy euro. Nawet ewentualna ucieczka inwestorów od portugalskich aktywów nie byłaby w stanie negatywnie wpłynąć na rynek ze względu na niski wkład Portugalii w PKB strefy euro oraz wcześniejsze, częściowe zdyskontowanie jej problemów przy okazji zawirowań wokół Irlandii.

Zdecydowanie poważniej sytuacja przedstawiałaby się w przypadku kryzysu zaufania wobec Hiszpanii. Ten jednak nie powinien nastąpić zbyt szybko. Dopiero wówczas, gdy działania oszczędnościowe tego kraju nie zaczną przynosić pozytywnych efektów w ciągu najbliższych miesięcy, inwestorzy mogą znacznie zniechęcić się do jego aktywów. Jak na razie rentowności hiszpańskich obligacji nie są jeszcze na alarmujących poziomach, a ponadto rząd podjął działania, ograniczające konieczność pozyskiwania środków z rynku do końca bieżącego roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dowiedz się także: Jakie były notowania złotego w listopadzie?

III kwartał pomyślny dla dolara

REKLAMA

Jak wynika z najnowszych szacunków, amerykańska gospodarka w III kw. rozwijała się w szybszym tempie niż strefa euro. Stany Zjednoczone wzrastały w zannualizowanym tempie 2,5 proc., co oznacza zwyżkę w tradycyjnym ujęciu kwartalnym o nieco ponad 0,6 proc. W tym samym czasie strefa euro odnotowała wzrost o 0,4 proc. kw/kw. Dysproporcja między Ameryką a Unią Europejską może zwiększyć się jeszcze w 2011 r. Wtedy to Euroland będzie odczuwał negatywne skutki działań oszczędnościowych, wprowadzanych przez niektóre kraje, natomiast Stany Zjednoczone powinny w tym okresie przyspieszyć za sprawą działań Fed, poluźniających politykę pieniężną i dzięki planowanemu przez amerykańskie władze wydłużeniu okresu obowiązywania ulg podatkowych.

W długim terminie, jeśli uda się wprowadzić w życie plany krajów strefy euro, podjęte środki powinny faworyzować europejską gospodarkę. Uzdrowione finanse strefy euro lepiej będą prezentować się niż narastające zadłużenie USA, efekt działań stymulacyjnych.

Chiny obserwowane przez inwestorów

W dalszej części grudnia sprawa strefy euro nie powinna już zbyt silnie oddziaływać na notowania kluczowych aktywów. Inwestorzy będą poszukiwać innego tematu przewodniego, który zadecyduje o sytuacji na rynkach, wzorem ostatnich obaw o sytuację w Eurolandzie czy też oczekiwań na poluźnianie polityki pieniężnej w USA. Pierwsze skrzypce miał grać amerykański rynek pracy. Tak się jednak nie stało, ponieważ jego oficjalny wynik w listopadzie okazał się rozczarowujący. Słabsze dane z amerykańskiego rynku pracy zrodziły spekulacje, że Fed może zdecydować się na ponowne rozszerzenie programu wykupu aktywów. Nie wykluczył tego Ben S. Bernanke. Pewnych wskazówek na temat stanowiska Fed powinien dostarczyć komunikat, zamieszczony po najbliższym posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, zaplanowanym na 14 grudnia.

Ze względu na coraz większe znaczenie Chin w rozwoju światowej gospodarki, inwestorzy dość dużo uwagi poświęcają informacjom makroekonomicznym z tego kraju. Zwykle wywołują one chwilową reakcję rynku. Prawidłowość ta prawdopodobnie nie ulegnie zmianie również w grudniu. Nawet ewentualna podwyżka stóp w Państwie Środka nie powinna na dłużej pogorszyć rynkowych nastrojów.

Polecamy serwis: Kredyty

Kurs AUD/USD niestabilny

W listopadzie w notowaniach AUD/USD obserwowaliśmy dość duże zmiany. Na początku tego miesiąca nastąpił dynamiczny wzrost ponad poziom parytetu, osiągając na fali osłabienia USD najwyższe wartości od 28 lat. Poprawiły się również nastroje inwestycyjne i wzrosły ceny surowców. Dalsza część listopada upłynęła pod znakiem spadku, któremu towarzyszyły dynamiczne korekty.

Zniżka nastąpiła za sprawą odwrócenia tendencji, które wcześniej wspierały zwyżkę. W najbliższych tygodniach o notowaniach AUD/USD w dalszym ciągu będzie decydować sytuacja, panująca na światowych rynkach. Z punktu widzenia analizy technicznej, rozstrzygnięcie przyniesie przebicie jednej z dwóch barier – bariery z dołu, usytuowanej nieco poniżej 0,9800 lub granicy z góry, na poziomie 0,9960.

Informacje makroekonomiczne z Australii jedynie chwilowo są w stanie wpływać na kurs AUD/USD. Po nieoczekiwanej podwyżce stóp procentowych na początku listopada, w pierwszych dniach grudnia koszt pieniądza został obniżony na tym kontynencie. Na skutek znacznie słabszego od prognoz odczytu danych o PKB Australii w III kw. oddaliła się perspektywa kolejnych podwyżek stóp procentowych w tym kraju. Zwyżka wyniosła zaledwie 0,2 proc. kw/kw, przy oczekiwaniach na poziomie 0,5 proc. Ocenę sytuacji w australijskiej gospodarce poprawiły listopadowe dane z tamtejszego rynku pracy, jednak w dalszym nie należy spodziewać się zdecydowanych podwyżek stóp.

Rozbieżne opinie w Banku Anglii

W listopadzie kurs GBP/USD odnotował spadek w ślad za eurodolarem. Jednak z uwagi na umocnienie funta względem euro zniżka pierwszego kursu walutowego była mniejsza niż drugiego. Z punktu widzenia analizy technicznej, spadek popularnego „kabla” zatrzymał się w istotnym miejscu – w okolicy 1,5500, gdzie usytuowany jest poziom 38,2 proc. zniesienia wzrostów, obserwowanych od maja do początku listopada br. Dopiero przebicie tej wartości otworzy drogę do głębszych spadków. Początek grudnia przyniósł już próbę odbicia. Duży potencjał wzrostowy powstanie jednak dopiero po zwyżce ponad psychologiczną barierę 1,6000.

Dobre dane o PKB Wielkiej Brytanii za III kw. zostały potwierdzone przez drugi odczyt. Wzrost o 0,8 proc. kw/kw zmniejszył szanse na ilościowe poluźnianie polityki pieniężnej w tym kraju. Wcześniej dość głośno spekulowano na ten temat. W bieżącym roku program wykupu aktywów nie zostanie już prawdopodobnie zwiększony. Podczas grudniowego posiedzenia Banku Anglii pozostawiono go bez zmian.

Na początku przyszłego roku o może być trudno o wykup. Fakt ten powinien wspierać notowania funta względem dolara amerykańskiego, gdyż w USA dalsze, ilościowe poluźnianie polityki pieniężnej wciąż jest możliwe. Przedstawiciele Banku Anglii mają bardzo rozbieżne opinie odnośnie tego, w jakim kierunku powinna zmierzać polityka monetarna w Wielkiej Brytanii. Zarówno zacieśnienie jak , poluźnienie, jak i brak zmian posiadają swoich zwolenników i przeciwników. Przy takich różnicach zdań trudno będzie podjąć jednoznaczną decyzję o zmianie polityki pieniężnej w ciągu najbliższych miesięcy.

W tym czasie tempo wzrostu brytyjskiej gospodarki zostać nieznacznie osłabione przez program oszczędnościowy, wprowadzony przez rząd. Uczestnicy rynku oceniają go jednak pozytywnie, dlatego też powinni wykazać się zrozumieniem i nie sprzedawać funta.

Odbicie w notowania USD/JPY

Na początku listopada wyhamowała obserwowana od maja, stosunkowo szybka zniżka USD/JPY. Zdołała go zatrzymać psychologiczna bariera 80,00 oraz usytuowane nieco poniżej jej poziomu historyczne minimum. Następnie, na fali umocnienia dolara względem głównych walut, kurs tej pary walutowej odbił się, docierając nieco ponad 84,30. Wciąż posiada on potencjał do wzrostu. Najbliższy, istotny opór znajduje się na poziomie 86,00 – jest to szczyt, ustanowiony po wrześniowej interwencji.

Zachowanie pary USD/JPY w ostatnim czasie udowodniło, że podejmowanie interwencji przez bank centralny na rynku walutowym jest w stanie przynieść jedynie chwilowy efekt. We wrześniu skutek działań Banku Japonii przestał być odczuwalny po dwóch tygodniach, a trwalsze odwrócenie sytuacji nastąpiłoby dopiero w momencie zmiany tendencji rynkowej, jaką jest umocnienie dolara względem głównych walut.

Korekta spadkowa na giełdach

Na większości światowych giełd od drugiego tygodnia listopada do końca tego miesiąca utrzymywała się korekta spadkowa w notowaniach EUR/USD. Początek grudnia przyniósł jednak powrót do wzrostów: najpierw na fali oczekiwań na dobre dane z amerykańskiego rynku pracy, potem pod wpływem informacji o utrzymaniu luźnej polityki fiskalnej w USA i możliwym dalszym poluźnianiu ilościowym polityki pieniężnej. Główne amerykańskie indeksy giełdowe ponownie znalazły się w pobliżu dwuletnich maksimów. Choć naruszyły je, to jeszcze nie czas, aby mówić o trwałym przebiciu. Na początku listopada mieliśmy do czynienia z podobną sytuacją – maksima zostały przebite, co dało impuls do dalszych, zdecydowanych wzrostów. Nie trwały one jednak długo. Choć dwukrotne powtórzenie tego samego scenariuszu w krótkim odstępie czasu wydaje się zbyt prostym rozwiązaniem, to jednak należy brać pod uwagę taką ewentualność.

Zwyżka na rynku surowców

Rynek surowców w listopadzie również dotknęła korekta spadkowa. Odreagowanie po niej było jednak silniejsze od notowań innych aktywów. Wartość baryłki ropy Crude na początku grudnia osiągnęła najwyższy poziom od października 2008 r. Nieco starszy rekord zdołała osiągnąć cena miedzi, a złoto ustanowiło nowy, historyczny szczyt. Notowania dwóch pierwszych aktywów posiadają potencjał do dalszych wzrostów, natomiast w przypadku złotego kruszcu nastąpił powrót pod wskazane maksima, co ogranicza szanse na dalszą, dynamiczną zwyżkę. W najbliższym czasie notowania ropy i miedzi mogą wspierać fundamenty. W przypadku rynku miedzi dość silnym motywem do zwyżki jest nadwyżka popytu nad podażą, prognozowana na ten i następny rok .

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA