REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak obliczyć podatek od zysków giełdowych?

Rafał Lerski
Warto wykalkulować, kiedy najbardziej opłaca się zrealizować zyski z akcji.
Warto wykalkulować, kiedy najbardziej opłaca się zrealizować zyski z akcji.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nie każdy zastanawia się nad tym, kiedy jest najlepiej uregulować podatek od zysków giełdowych. Każdy inwestor do końca kwietnia musi złożyć złożyć w Urzędzie Skarbowym deklarację PIT 38 i zapłacić podatek.

Wysokość podatku oblicza się na podstawie PIT-u 8C, który doręcza na początku roku biuro maklerskie. Im więcej transakcji dokonywaliśmy na giełdzie, tym więcej problemów może nastręczyć z pozoru błaha procedura rozliczeniowa. Trzeba wreszcie uwzględnić optymalizację płaconego podatku.

REKLAMA

REKLAMA

Najważniejsze jest to, żeby pamiętać o opodatkowaniu zysków, zrealizowanych i rozliczonych w danym roku podatkowym. Podatek będzie naliczany tylko od zakończonych inwestycji, a więc dopiero po sprzedaży akcji lub zamknięciu pozycji na rynku terminowym. Dodatkowo, w przypadku akcji, transakcje rozliczane są dopiero trzeciego dnia po realizacji zlecenia.

Jakie są tego konsekwencje? Jeżeli np. pierwszy raz kupiliśmy akcje dopiero w tym roku, to jest duża szansa na to, że ich wartość jest większa niż w momencie zakupu. Licząc od początku roku, wszystkie główne indeksy warszawskiej giełdy znajdują się na sporym plusie. Jeżeli uznamy, że w przypadku niektórych akcji warto jednak zrealizować zyski teraz, to lepiej powstrzymać się ze złożeniem zlecenia przynajmniej do 29 grudnia. Tym sposobem doprowadzimy do przesunięcia konieczności zapłaty podatku od zysku z tych dochodowych transakcji dopiero na kwiecień 2012. Do tego czasu równowartość podatku może być bezpiecznie ulokowana lub wykorzystana na kolejne inwestycje.

Dowiedz się także: Czy funduszom udało się zarobić na rynku nieruchomości w 2010 roku?

REKLAMA

Może się jednak okazać, że na niektórych pozycjach mamy stratę. W tym przypadku warto rozważyć ich sprzedaż najpóźniej 28 grudnia. Takie działanie powinno doprowadzić do zminimalizowania wielkości podatku, jaki przyjdzie nam zapłacić za rok bieżący lub do powiększenia wielkości straty, którą będziemy mogli rozliczyć w kolejnych latach. Potem możemy oczywiście odkupić sprzedane wcześniej walory. Ewentualnie warto zastanowić się nad zakupem papierów innych spółek. Poszukiwanie alternatywnych inwestycji może okazać się bardziej efektywne, ponieważ nie zadziała wówczas mechanizm psychologiczny, który każe nam patrzeć przychylniej na akcje, znajdujące się już w naszym portfelu. Będziemy więc bardziej obiektywni w doborze nowych papierów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nawet jeżeli mamy w danym roku stratę i nie musimy zapłacić podatku, to i tak lepiej złożyć w Urzędzie Skarbowym PIT-38. Choćby dlatego, że w nadchodzących latach pozwoli nam to skorzystać z możliwości pomniejszenia podstawy opodatkowania o poniesione straty. Możemy je rozliczać maksymalnie przez pięć kolejnych lat, jednak w jednym roku nie wolno pomniejszyć osiągniętego zysku o kwotę większą niż połowa straty, poniesionej w ciągu jednego roku. Dlatego minimalny okres rozliczenia strat z minionego roku podatkowego to dwa najbliższe lata.

Koszty uzyskania przychodów z transakcji giełdowych mogą okazać się skomplikowanym zagadnieniem. Oczywiste jest to, że stanowią je opłaty i prowizje, pobierane przez biura maklerskie. Co jednak z innymi, wydawałoby się ewidentnymi kosztami, które musieliśmy ponieść, aby efektywnie inwestować? Warto zainteresować się tym, jakie wydatki zostały ujęte przez nasze biuro jako koszty uzyskania przychodów w rozliczeniu PIT 8C. Bardzo możliwe, że nie została tam uwzględniona opłata za korzystanie z serwisów informacyjnych lub notowań giełdowych w czasie rzeczywistym. Nie wszystkie biura podejmują się oceny tego, czy ma to bezpośredni związek z osiągniętymi wynikami finansowymi. W takim przypadku musimy umieścić te koszty w zeznaniu podatkowym PIT 38 osobiście. Sami powinniśmy też uwzględnić w deklaracji koszty, poniesione np. na prenumeratę fachowej prasy i inne wydatki, które były bezpośrednio związane z naszą aktywnością na giełdzie. Trzeba jednak pamiętać, że Urząd Skarbowy ma prawo zakwestionować każdy koszt uzyskania przychodu, który dopisaliśmy samodzielnie do rozliczenia PIT 38.

Polecamy serwis: Kursy walut

W rozliczeniu PIT 38 niestety nie można pomniejszyć zysków, osiągniętych poprzez bezpośrednie inwestowanie na giełdzie o straty zrealizowane po umorzeniu jednostek funduszy inwestycyjnych. Przynajmniej tak wynika z interpretacji Ministerstwa Finansów. Za podważenie takiego wnioskowania należy uznać wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z grudnia 2009. WSA stanął wyraźnie po stronie inwestora, który miał w tym względzie inne zdanie niż fiskus. Wyrok nie jest jednak prawomocny, ponieważ została wniesiona kasacja do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Obecnie inwestorzy z niecierpliwością czekają na orzeczenie NSA w tej sprawie.

Szczególnie warto mieć na względzie to, że opodatkowaniu podlegają tylko straty lub zyski zrealizowane, w przypadkach gdy na rachunku maklerskim zastosowano strategię zabezpieczającą ryzyko portfela akcji (tzw. hedging). Czasami inwestorzy nie chcą sprzedawać akcji, mimo że spodziewają się spadków na giełdzie. Zamiast tego otwierają tzw. krótką pozycję na rynku kontraktów terminowych, której wielkość odpowiada wartości ich portfela akcji. W ten sposób spadki cen akcji równoważone są zyskami z pozycji otwartych na rynku terminowym. Nawet, jeżeli otwarta w tym celu krótka pozycja utrzymywana jest niezmiennie przez cały rok, to i tak praktycznie 4 razy w ciągu roku następuje konieczność rolowania pozycji, czyli sprzedaży nowych kontraktów z najbardziej płynnej serii, o najbliższym terminie wygaśnięcia.

Problemu podatkowego raczej nie ma w sytuacji, kiedy rosły akcje a na rynku terminowym i ponieśliśmy ekwiwalentną stratę. Jeżeli jednak ceny akcji spadały i jednocześnie na krótkiej pozycji pojawiały się zyski – na szczęście to przykład raczej z roku 2008 niż z 2010 – to brak realizacji straty na akcjach przed końcem roku może doprowadzić do konieczności zapłaty podatku, mimo że wartość całego portfela nie uległa znaczącej zmianie. Warto przy tym pamiętać, że transakcje na kontraktach terminowych, inaczej niż transakcje akcyjne, rozliczane są w ciągu jednego dnia.

Dla przypomnienia: stawka podatku od zysków kapitałowych wynosi 19% podstawy opodatkowania. PIT 38 możemy złożyć przez Internet.

Powyższy tekst, ma charakter wyłącznie informacyjny i wyraża wiedzę oraz poglądy autora. Nie należy go traktować jako porady inwestycyjnej, podatkowej lub prawnej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA