REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie obligacje cieszyły się największą popularnością w grudniu 2010?

W grudniu inwestorzy indywidualni nabyli obligacje detaliczne o łącznej wartości blisko 146 mln zł.
W grudniu inwestorzy indywidualni nabyli obligacje detaliczne o łącznej wartości blisko 146 mln zł.

REKLAMA

REKLAMA

W grudniu 2010 największym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się obligacje dwuletnie, których sprzedano 951 659 sztuk. Większy popyt, w porównaniu do poprzedniego miesiąca, odnotowano w przypadku obligacji dziesięcioletnich – 279 929 sztuk tych papierów Skarbu Państwa trafiło w ręce indywidualnych inwestorów.

Wszystkie rodzaje obligacji detalicznych sprzedano w grudniu 2010 r. za łączną sumę 145 971 185,4 PLN. W 2010 r. kupiono 23 777 606 sztuk obligacji, z czego większość (55,66 proc.) stanowiły obligacje dwuletnie.

REKLAMA

W grudniu 2010 r. inwestorzy mogli wybierać pomiędzy czterema rodzajami obligacji: dwuletnimi z serii DOS1212, trzyletnimi z serii TZ1113, czteroletnimi z serii COI1214 oraz dziesięcioletnimi z serii EDO1220. W zeszłym miesiącu kupiono 951 659 sztuk dwulatek za łączną sumę 95 096 119,5 PLN. Większym niż w poprzednim miesiącu zainteresowaniem cieszyły się dziesięciolatki, których nabyto 279 929 sztuk za sumę 27 992 900 PLN. Zainteresowanie obligacjami czteroletnimi było nieco mniejsze i w grudniu emitent sprzedał 205 286 sztuk tych papierów wartościowych. Grudzień to również drugi miesiąc listopadowej emisji obligacji trzyletnich z serii TZ1113, których w minionym miesiącu sprzedano 23 477 sztuk za kwotę 2 355 788,8 PLN. Obligacje trzyletnie są jednocześnie jedynymi, pierwszorzędnymi papierami skarbowymi, notowanymi na rynkach kapitałowych – warszawskiej giełdzie „Catalyst” i rynku BondSpot.

W grudniu wzrosło zainteresowanie obligacjami dziesięcioletnimi. W listopadzie zakupiono 218 720 sztuk tych papierów, zaś w następnym miesiącu już 279 929 sztuk. Do nabycia obligacji dziesięcioletnich zachęca przede wszystkim fakt, że są one najkorzystniej oprocentowane ze wszystkich papierów Skarbu Państwa, skierowanych do inwestorów indywidualnych. W pierwszym okresie odsetkowym oferują oprocentowanie rzędu 5,25 proc., które dodatkowo w latach następnych może zwiększyć się dzięki dodaniu wyższej marży odsetkowej. Obligacje te są jedynymi obligacjami detalicznymi, które dają możliwość zwolnienia z podatku od zysków kapitałowych podczas inwestowania w nie za pośrednictwem Indywidualnego Konta Emerytalnego – IKE „Obligacje”.

Suma sprzedanych obligacji w 2010 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Łącznie w 2010 r. zakupiono 23 777 606 sztuk obligacji detalicznych. Obligacje dwuletnie cieszyły się zdecydowanie największą popularnością – co druga kupiona obligacja detaliczna w 2010 roku to właśnie „dwulatka”. Nabyto ich łącznie 13 233 914 sztuk, co stanowiło 55,66 proc. całości rocznej sprzedaży. Obligacje dziesięcioletnie składały się na 26,68 proc. sprzedaży (6 344 781 szt.), obligacje czteroletnie – 12,01 proc. (2 856 231 szt.), a trzylatki – 5,65 proc. (1 342 680 szt.). Poprzez e-kanały, takie jak zlecenie telefoniczne, Internet, konto Inteligo, nabyto 761 769 sztuk obligacji detalicznych. Tą drogą zrealizowano 3,20 proc. całości sprzedaży.

REKLAMA

- Ministerstwo Finansów stara się swoją ofertę dopasować do wymagań rynku i indywidualnego odbiorcy. Inwestorzy mogą oszczędzać za pomocą czterech, konkurencyjnie oprocentowanych instrumentów finansowych, jakimi są obligacje detaliczne. Ich odmienne oprocentowanie, różny czas wykupu oraz inne profity, charakterystyczne dla każdego z rodzajów obligacji, dają możliwość ułożenia dzięki nim portfela inwestycyjnego wedle własnych potrzeb i kalkulacji – mówi Anna Suszyńska, Zastępca Dyrektora Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów. – Jest to też inwestycja w zasięgu każdego z nas, gdyż minimalna kwota kapitału, wymagana do rozpoczęcia inwestycji, jest bardzo niewielka – dodaje.

Agentem emisji papierów skarbowych jest PKO Bank Polski i właśnie w placówkach tego banku oraz w punktach obsługi klientów Domu Maklerskiego PKO BP można było nabywać obligacje. Inwestorzy stale są zachęcani do wykorzystywania także innej od tradycyjnej formy zakupu, czyli składania zleceń przez e-kanały, a więc przez telefon, Internet w serwisie www.obligacje skarbowe.pl oraz konto za pośrednictwem Inteligo.

Przeczytaj również: Dlaczego obligacje i lokaty są bardziej opłacalne niż zakup mieszkania na wynajem?

Sprzedaż obligacji dwuletnich

W grudniu 2010 r. sprzedano 951 659 obligacji z serii DOS1212. Było to o 14 proc. mniej niż miesiąc wcześniej, kiedy to zbyto 1 105 965 sztuk „dwulatek”, ale nadal blisko dwukrotnie więcej niż w maju, gdy sprzedano 498 433 sztuk obligacji dwuletnich.

Ten rodzaj papierów dłużnych cieszył się w grudniu br. nieco większym zainteresowaniem wśród mężczyzn. Wykonali oni 2000 transakcji kupna wobec 1860 transakcji, zrealizowanych przez kobiety. Zdecydowanie przeważały transakcje małe i średnie, od 1 do 500 sztuk.

Poprzez e-kanały, a więc Internet, konto Inteligo i telefon, sprzedano 69 397 sztuk „dwulatek. Tradycyjnie już obligacje dwuletnie cieszyły się największym zainteresowaniem w województwach mazowieckim i śląskim, gdzie sprzedano odpowiednio 279 661 i 108 148 sztuk.

Roczne oprocentowanie obligacji dwuletnich w grudniu 2010 r. wynosiło 4 proc.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Sprzedaż obligacji trzyletnich

Zwiększenie oprocentowania „trzylatek” przyniosło wymierne efekty. Chociaż Grudzień 2010 jest drugim miesiącem listopadowej emisji trzylatek, które wypuszczane są na rynek w cyklach trzymiesięcznych, to sprzedaż tych papierów była znacznie wyższa niż wcześniej, w analogicznych miesiącach. Ten typ instrumentów największą popularnością cieszył się na Mazowszu i w Małopolsce. Tradycyjnie już mężczyźni stanowili zdecydowaną większość kupujących.
Ponad połowa detalicznych obligacji trzyletnich została sprzedana w dużych pakietach, liczących ponad 1000 sztuk. Poprzez e-kanały sprzedano 17,5 proc. „trzylatek”.
W grudniu 2010 roku roczne oprocentowanie obligacji trzyletnich wynosiło 3,85 proc.

Sprzedaż obligacji czteroletnich

Województwami, gdzie w grudniu 2010 roku sprzedano najwięcej detalicznych obligacji czteroletnich, były województwa śląskie (30 571 szt.), mazowieckie (30 353 szt.) i łódzkie (22 998 szt.). W całym kraju zbyto ich 205 286 sztuk, z czego niemal połowę w dużych pakietach, liczących ponad 1000 sztuk. Poprzez e kanały (Internet, konto Inteligo, telefon) sprzedano 10,3 proc. „czterolatek”. Większość inwestorów stanowili mężczyźni – dokonali 528 transakcji wobec 269 transakcji, zrealizowanych przez kobiety.
Oprocentowanie roczne obligacji czteroletnich w grudniu 2010 r. wynosiło 4,50 proc.

Sprzedaż obligacji dziesięcioletnich

REKLAMA

W grudniu 2010 roku inwestorzy nabyli 279 929 sztuk „dziesięciolatek”. Z tego 33,5 proc. zakupiono poprzez e-kanały, czyli Internet, konto Inteligo i telefon. Najwięcej obligacji dziesięcioletnich sprzedano w województwach mazowieckim (57 938 szt.), wielkopolskim (22 362 szt.) i śląskim (20 050 szt.).

Instrumenty te cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród drobnych inwestorów. Większość z nich została nabyta w małych i średnich pakietach, nie przekraczających 500 sztuk. Dziesięciolatki jako jedyne obligacje skarbowe mogą być kupowane w ramach Konta IKE Obligacje. Inwestowanie poprzez Indywidualne Konto Emerytalne oznacza, że zysk z inwestycji w obligacje skarbowe nie podlega opodatkowaniu od zysków kapitałowych przy spełnieniu warunków ustawowych.
Oprocentowanie roczne obligacji dziesięcioletnich w grudniu 2010 r. wynosiło 5,25 proc.

Źródło: Informacja prasowa Ministerstwa Finansów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA