reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rodzaje funduszy > Ile można zarobić z funduszami private equity?

Ile można zarobić z funduszami private equity?

Fundusze private equity mogą przynieść bardzo duże zyski, mimo że są to fundusze aktywów niepublicznych. Działają one w niedalekim sąsiedztwie rynku giełdowego.

Fundusz private equity jest to instytucja zbiorowego inwestowania, która za pieniądze zebrane od inwestorów kupuje akcje i udziały w spółkach nienotowanych na giełdach papierów wartościowych. Po pewnym czasie posiadane walory zostają sprzedane kolejnemu inwestorowi lub wprowadza się je na giełdę. Zysk z inwestycji jest dzielony pomiędzy inwestorów – uczestników funduszu.

Fundusz, zamierzający nabyć spółkę poza giełdą, ma do dyspozycji wiele możliwości lokowania środków. Niejednokrotnie istnieje szansa na kupno akcji spółki podobnej po cenie niższej niż ta notowana na giełdzie. To już na wejściu daje dobrą pozycję inwestycyjną i w efekcie zwiększa potencjał zarabiania przez fundusz private equity.

Fundusz jest zazwyczaj inwestorem aktywnym. Specjaliści zarządzający funduszem oraz członkowie jego władz mają możliwość wspomagania kierownictwa spółek portfelowych, np. w zakresie zarządzania finansami. Fundusz może również pomóc w dokapitalizowaniu przedsiębiorstwa, restrukturyzacji, konsolidacji branżowej lub doradzić, jak efektywniej wykorzystać aktywa.

Wyceny funduszy aktywów niepublicznych są mniej wrażliwe na negatywne zmiany koniunktury gospodarczej oraz giełdowej. W praktyce osiągane przez nie wyniki inwestycyjne są nisko skorelowane z wynikami tradycyjnych funduszy, które inwestują głównie w akcje notowane na giełdzie. Podczas bessy fundusze private equity częstokroć dalej zarabiają lub tracą mniej niż te, które lokują na rynku giełdowym.

Przeczytaj również: W co warto było inwestować za granicą w 2010 roku?

W dobrym funduszu w ciągu pięciu lat można zwielokrotnić wartość początkowej inwestycji. Warunkiem jest zachowanie cierpliwości i spokoju, o który trudno w okresach dużych wahań na rynkach finansowych. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że wyjście z inwestycji w funduszu niepublicznym w dowolnym momencie jest trudne lub wręcz niemożliwe. W wielu przypadkach po prostu nie opłaca się, gdyż najlepsze owoce częstokroć fundusz zbiera finalizując inwestycję lub zamykając działalność.

Fundusze private equity funkcjonują z dala od giełdowego zgiełku, nie każdy więc zdaje sobie sprawy z ich zalet. Ich uczestnikami są najczęściej inwestorzy instytucjonalni lub osoby bardzo zamożne. W Polsce zdecydowana większość osób inwestujących w tego rodzaju fundusze pochodził zza granicy.

Lecz nie na tym kończy się świat inwestycji private equity. Od kilku lat funkcjonują w naszym kraju funkcjonują fundusze aktywów niepublicznych, które są dostępne dla każdego inwestora z rynku kapitałowego. Podlegają one regulacjom ustawy o funduszach inwestycyjnych. Są one zobowiązane określić w swoich statutach szczegółowe zasady działania, w tym limity inwestycyjne, co ma na celu uniknięcie koncentracji ryzyka. 

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Wajda

Księgowa, właścicielka biura rachunkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama