REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są wady i zalety prowadzenia IKE przez towarzystwo funduszy inwestycyjnych?

Marek Arent
Warto wpłacać pieniądze na IKE, zarządzane przez TFI.
Warto wpłacać pieniądze na IKE, zarządzane przez TFI.

REKLAMA

REKLAMA

I i II filar systemu ubezpieczeń społecznych nie są w stanie zapewnić nam spokojnego życia na starość. Dlatego warto wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć świadomie odkładać pieniądze na Indywidualne Konto Emerytalne. Osoby, które nie wykorzystały tegorocznego limitu wpłat na IKE, mają jeszcze czas, aby to zrobić. Pomocą służą towarzystwa funduszy inwestycyjnych.

REKLAMA

Największą zachętą oszczędzania na emeryturę za pomocą IKE jest zwolnienie z podatku dochodowego od zysków kapitałowych. Obecnie danina ta wynosi 19% – jest to tzw. podatek Belki – co standardowo wiąże się z utratą na rzecz Skarbu Państwa blisko 1/5 wypracowanych zysków. Przyznany limit zwolnionej z podatku kwoty na rok 2010 to 9579 zł. W przyszłym roku kwota ta zostanie dodatkowo zwiększona o 498 zł. Wynika to z faktu, iż wpłata, dokonywana na IKE w roku kalendarzowym, nie może przekroczyć kwoty, odpowiadającej trzykrotności przeciętnego, prognozowanego, miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, określonego w ustawie budżetowej. Na rok 2011 wynosi ono 3359 zł. W rezultacie limit IKE na przyszły rok wyniesie 10 077 zł.

REKLAMA

Zgodnie z ustawą, określając IKE, inwestor może posiadać wyłącznie jedno konto, prowadzone przez bank, firmę ubezpieczeniową, biuro maklerskie lub towarzystwo funduszy inwestycyjnych. Dopuszcza się również późniejsze zmiany pomiędzy nimi. Jest to o tyle interesująca opcja, że pozwala na dogodne wybieranie oferty zgodnej z naszymi potrzebami i oczekiwaniami. Zaczynając przygodę z rynkiem finansowym, często nie posiadamy wystarczającej wiedzy, aby zarządzać samodzielnie swoimi środkami, natomiast po kilku, kilkunastu latach być może zechcemy inwestować sami, wykorzystując do tego celu np. rachunek maklerski. Nie warto jednak czynić zmian w IKE przed upływem 12 miesięcy od podpisania umowy, gdyż niemal we wszystkich, przeanalizowanych ofertach TFI, będzie to wiązało się z dodatkowymi kosztami. Wyjątek stanowi Union Investment TFI, natomiast w BZWBK AIB TFI obowiązuje czasowe zwolnienie z tej opłaty.

Dowiedz się także: Jak będą działać indywidualne konta emerytalne w 2011 r.?

REKLAMA

Decydując się na otwarcie konta IKE, prowadzonego przez TFI, możemy natknąć się na wiele kosztów. Jednym z nich jest opłata za otwarcie rachunku, która w niektórych wariantach sięga nawet 800 zł. Koszt rzędu kilkuset złotych obniża rentowność naszej inwestycji, szczególnie w początkowej fazie oszczędzania. Na szczęście, w ponad połowie spośród analizowanych ofert TFI możemy otworzyć rachunek bez ponoszenia tychże kosztów. Często podmioty, które pobierają wysokie opłaty na starcie, wynagradzają to swoim klientom poprzez zaniechanie rezygnację z opłat manipulacyjnych przy późniejszym nabywaniu kolejnych jednostek funduszy. Wśród towarzystw funduszy inwestycyjnych, oferujących IKE, znajdziemy również takie, które nie zarobią ani na zainicjowaniu programu, ani na późniejszym nabywaniu funduszy. Analizując dostępne możliwości pod tym kątem, wyróżnia się oferta Millennium TFI, Skarbiec TFI, BZWBK AIB TFI, a pod pewnymi względami również Allianz TFI oraz Legg Meson TFI. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych jednostek uczestnictwa, pobierana jest opłata za zarządzanie, która standardowo wliczona jest w wartość jednostki uczestnictwa.

Jedną z podstawowych zasad inwestowania jest dywersyfikacja portfela o różnorodne klasy aktywów. Dzięki temu poprawia się stosunek oczekiwanego zysku do ponoszonego ryzyka. Paleta funduszy wśród oferowanych przez TFI rozwiązań jest bardzo zróżnicowana. Niektóre z nich umożliwiają wybór spośród 10 i więcej funduszy (Skarbiec TFI, BPH TFI, Union Investment), a inne tylko z 4. Zdarza się również, że chociaż w ofercie znajdziemy wiele funduszy, to docelowo w portfelu może znaleźć się łącznie tylko kilka. Taka sytuacja ma miejsce m.in. w IKE, oferowanym przez Skarbiec TFI (należy wybrać max 2 spośród 14 funduszy) czy BPH TFI (należy wybrać max 4 spośród 12 funduszy). Najwięcej funduszy do wyboru można wskazać w przypadku Allianz TFI (8), Amplico TFI (7), BZWBK AIB TFI (7) oraz TFI PZU (6).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Minimalna kwota pierwszej wpłaty zależy od oferty TFI. Z najniższymi wpłatami inicjującymi mamy do czynienia w przypadku PKO TFI, ING TFI, TFI PZU oraz Millennium TFI. Na drugim biegunie znajduje się BPH TFI, Union Investment TFI, oraz niektóre z wariantów w BZWBK AIB TFI. Dla tych ostatnich minimalna, początkowa kwota wpłaty wyniesie 1000 zł.

Zakładając IKE, które prowadzone jest przez TFI, możemy otrzymać również opcję śledzenia na bieżąco salda naszych oszczędności za pośrednictwem Internetu. Obecnie jest to już standard dla niemal wszystkich, analizowanych ofert. Nieco gorzej wygląda sytuacja, gdy chcemy dokonać zmian w portfelu on-line. Taką funkcjonalność deklaruje tylko 5 spośród 13 TFI: PZU TFI, DWS TFI, BZ WBK AIB TFI, Legg Mason TFI i Allianz TFI. Dla zwiększenia atrakcyjności oferty, niektóre TFI przygotowały modelowe programy inwestowania, które dokonują automatycznych zmian między poszczególnymi klasami aktywów według wcześniej ustalonych zasad.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Rozwój rynku finansowego daje możliwości lokowania środków w szerokim wachlarzu rozwiązań inwestycyjnych. Zachętą do oszczędzanie w IKE jest przede wszystkim zwolnienie z podatku od wypracowanych zysków kapitałowych. Przy wypłacie środków należy jednak spełnić warunki zawarte w ustawie. Z drugiej strony, ograniczona liczba funduszy w palecie TFI oferującego IKE sprawia, że trudnym zadaniem jest dobór instrumentów, które dawałyby ekspozycję na różne regiony inwestycyjne oraz odmienne klasy aktywów, a to właśnie dzięki nim poprawie ulega stosunek oczekiwanego zysku do ryzyka całego portfela.

Choć na rynku dostępna jest bogata oferta programów, dzięki którym możemy zwiększyć naszą przyszłą emeryturę, to jednak korzystają z niej tylko nieliczni. Główną przyczyną jest brak świadomości Polaków, że trzeba oszczędzać, aby zapewnić sobie godny byt na emeryturze. Odkładanie pieniędzy na „jesień życia” wymaga długiego horyzontu czasowego oraz cierpliwości, co niestety nie jest domeną naszych rodaków.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA