reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rodzaje funduszy > Jakie są wady i zalety prowadzenia IKE przez towarzystwo funduszy inwestycyjnych?

Jakie są wady i zalety prowadzenia IKE przez towarzystwo funduszy inwestycyjnych?

I i II filar systemu ubezpieczeń społecznych nie są w stanie zapewnić nam spokojnego życia na starość. Dlatego warto wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć świadomie odkładać pieniądze na Indywidualne Konto Emerytalne. Osoby, które nie wykorzystały tegorocznego limitu wpłat na IKE, mają jeszcze czas, aby to zrobić. Pomocą służą towarzystwa funduszy inwestycyjnych.

Największą zachętą oszczędzania na emeryturę za pomocą IKE jest zwolnienie z podatku dochodowego od zysków kapitałowych. Obecnie danina ta wynosi 19% – jest to tzw. podatek Belki – co standardowo wiąże się z utratą na rzecz Skarbu Państwa blisko 1/5 wypracowanych zysków. Przyznany limit zwolnionej z podatku kwoty na rok 2010 to 9579 zł. W przyszłym roku kwota ta zostanie dodatkowo zwiększona o 498 zł. Wynika to z faktu, iż wpłata, dokonywana na IKE w roku kalendarzowym, nie może przekroczyć kwoty, odpowiadającej trzykrotności przeciętnego, prognozowanego, miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, określonego w ustawie budżetowej. Na rok 2011 wynosi ono 3359 zł. W rezultacie limit IKE na przyszły rok wyniesie 10 077 zł.

Zgodnie z ustawą, określając IKE, inwestor może posiadać wyłącznie jedno konto, prowadzone przez bank, firmę ubezpieczeniową, biuro maklerskie lub towarzystwo funduszy inwestycyjnych. Dopuszcza się również późniejsze zmiany pomiędzy nimi. Jest to o tyle interesująca opcja, że pozwala na dogodne wybieranie oferty zgodnej z naszymi potrzebami i oczekiwaniami. Zaczynając przygodę z rynkiem finansowym, często nie posiadamy wystarczającej wiedzy, aby zarządzać samodzielnie swoimi środkami, natomiast po kilku, kilkunastu latach być może zechcemy inwestować sami, wykorzystując do tego celu np. rachunek maklerski. Nie warto jednak czynić zmian w IKE przed upływem 12 miesięcy od podpisania umowy, gdyż niemal we wszystkich, przeanalizowanych ofertach TFI, będzie to wiązało się z dodatkowymi kosztami. Wyjątek stanowi Union Investment TFI, natomiast w BZWBK AIB TFI obowiązuje czasowe zwolnienie z tej opłaty.

Dowiedz się także: Jak będą działać indywidualne konta emerytalne w 2011 r.?

Decydując się na otwarcie konta IKE, prowadzonego przez TFI, możemy natknąć się na wiele kosztów. Jednym z nich jest opłata za otwarcie rachunku, która w niektórych wariantach sięga nawet 800 zł. Koszt rzędu kilkuset złotych obniża rentowność naszej inwestycji, szczególnie w początkowej fazie oszczędzania. Na szczęście, w ponad połowie spośród analizowanych ofert TFI możemy otworzyć rachunek bez ponoszenia tychże kosztów. Często podmioty, które pobierają wysokie opłaty na starcie, wynagradzają to swoim klientom poprzez zaniechanie rezygnację z opłat manipulacyjnych przy późniejszym nabywaniu kolejnych jednostek funduszy. Wśród towarzystw funduszy inwestycyjnych, oferujących IKE, znajdziemy również takie, które nie zarobią ani na zainicjowaniu programu, ani na późniejszym nabywaniu funduszy. Analizując dostępne możliwości pod tym kątem, wyróżnia się oferta Millennium TFI, Skarbiec TFI, BZWBK AIB TFI, a pod pewnymi względami również Allianz TFI oraz Legg Meson TFI. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych jednostek uczestnictwa, pobierana jest opłata za zarządzanie, która standardowo wliczona jest w wartość jednostki uczestnictwa.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama