reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rodzaje funduszy > Które certyfikaty inwestycyjne FIZ miały w listopadzie najlepszy wynik?

Które certyfikaty inwestycyjne FIZ miały w listopadzie najlepszy wynik?

Ogłoszono wyniki miesięcznej wyceny certyfikatów inwestycyjnych Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego z dnia 30 listopada 2010 roku. Zostały opublikowane dane, dotyczące certyfikatu inwestycyjnego Investor, certyfikatów inwestycyjnych Investor Gold oraz certyfikatów inwestycyjnych Investor Central and Eastern Europe.

30 listopada 2010 r. wartość jednego certyfikatu inwestycyjnego Investor Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego wynosiła 2.287,66 zł, co oznacza spadek o 4,97% w stosunku do wyceny z 31 października. Od początku działalności Fundusz uzyskał stopę zwrotu w wysokości 128,77%.

W listopadzie na rynkach finansowych doszło do sporego zamieszania wskutek kolejnej odsłony problemów gospodarki Irlandii, jak również obaw o Portugalię, Hiszpanię i Włochy. Zaowocowało to wyprzedażą euro i walut rynków wschodzących Unii Europejskiej. Teoretycznie wszyscy o tym wiedzieli wcześniej, ale rynek miał pretekst do korekty. Na to nałożyło się prowokacyjne zachowanie Korei Północnej. W Polsce tematem numer jeden były propozycje „reformy” funduszy emerytalnych, co hamowało polskie spółki. Kulminacja niepokojów nastąpiła w ostatnim dniu miesiąca i stąd też ujemny wynik funduszu Investor FIZ.

Nasze podejście do rynków pozostało jednak niezmienne. Uważamy, że w średnioterminowym horyzoncie zdecydowanie najlepszymi inwestycjami będą akcje i surowce. Wynika to z kilku przesłanek. Pierwsza to bardzo niskie stopy procentowe, utrzymywane przez długi czas, co powoduje, że tak zwane mocne aktywa są coraz bardziej w cenie. Prawdziwa inflacja jest zdecydowanie wyższa niż ta oficjalna, co wynika z tego, że najbardziej rosną ceny żywności i energii, czyli towary niezbędne do życia dla przeciętnego człowieka. Jednym słowem, rzeczywista inflacja jest wyższa niż oprocentowanie lokat i obligacji, co będzie skutkować zwiększonymi wydatkami na dobra konsumpcyjne i inwestycje w akcje. Paranoicznie nadal największe pieniądze płyną w stronę bezpiecznych aktywów, co oznacza, że w niedalekim okresie dojdzie do poszukiwania aktywów o większym ryzyku, ale i o zdecydowanie większej stopie zwrotu.

Drugim czynnikiem, pozytywnym dla rynków, są dane makroekonomiczne, które zaskakują pozytywnie i pokazują, że firmy na całym świecie radzą sobie naprawdę dobrze. Towarzyszy temu zjawisku rekordowo wysoki poziom gotówki w firmach, a z drugiej strony bardzo niski poziom należności do przychodów. Do tego trzeba dodać istotną poprawę na amerykańskim rynku pracy.

W tym świetle w listopadzie portfel Funduszu nie zmienił się istotnie. Nadal utrzymywane było wysokie zaangażowanie w wybrane akcje na całym świecie. Dodatkowo będziemy inwestować w wybrane indeksy giełd światowych poprzez kontrakty terminowe. Pozytywnie jesteśmy też nastawieni do cynku, którego długoterminowy trend wzrostowy zapasów powinien ulec zmianie w przyszłym roku, a rynek powinien już teraz zacząć to dyskontować. Jako jeden z najsłabszych metali do tej pory, ma on duży potencjał oceniany przez nas nawet na 100%. Po tym, jak rynki w miarę dobrze przetrwały bombardowanie w listopadzie, oczekujemy, że grudzień będzie dobrym miesiącem dla rynków akcyjnych. Dodatkowy wpływ na to będą miały: zbliżający się koniec roku, chęć utrzymania wysokich wycen przez fundusze inwestycyjne i emerytalne, rajd Świętego Mikołaja oraz zmniejszenie się optymizmu inwestorów.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama